Demarikansanedustaja ei A-studiossa halunnut muistella
Anonyymi-ap
2025-04-24 15:32:33
Demarien Mäkynen naama happamana
Kevyempi yrittämisen verotus ei sen sijaan näytä maistuvan demareille. Ylen A-studiossa eilen demarien kansanedustaja Matias Mäkynen moitti veroalen olevan ”lahja yritysten omistajille”.
– Yhteisöveroale ei ole kannatettavaa eikä kestävää julkisen talouden kannalta, eikä tutkittuja kasvuvaikutuksia ole, Mäkynen valitteli.
Demarikansanedustaja ei A-studiossa halunnut muistella, miten edellinen yhteisöverouudistus sai aikaan dynaamisia vaikutuksia, kuten yritysten lisääntynyttä toimintaa ja yritysvoittoja Suomessa. .Tuloksena oli, että verokertymä kääntyi kasvuun.
Uinuminen ei edistä talouskasvua
Perussuomalaisten kansanedustaja Sakari Puisto muistutti kollegalleen Mäkyselle yhteisöveroalen olevan myös yksi Risto Murron johtaman kasvutyöryhmän raportissa mainituista keskeisistä -kasvuehdotuksista. Raportissa jopa ehdotettiin yhteisöveron alentamista 15 prosenttiin.
– Kasvuun täytyy panostaa, ja verotuksellinen elementti, eli kannustaminen, on tärkeä keino kasvun tukemisessa.
– Talouskasvua ei juuri ole ollut 18 vuoteen.
suomen uutiset ote
Demarikansanedustaja ei A-studiossa halunnut-- muistella
Anonyymi-ap
2
76
Vastaukset
- Anonyymi
Hysss
- Anonyymi
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/svt-rikollisjengit-paattavat-ruotsissa-jo-nuorten-koulupaikoista/9143164
kasvuun pitää panostaa sdp?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1271974
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi1001720Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy571360Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?771334Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M311028Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm51933Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s47926Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet44882- 109863
- 73856