Vaalitulos on paljastanut miksi kadut ovat autiot, entisten kauppojen tilat ovat tyhjillään, myyjäisissä käy samat naamat, väkimäärä on pudonnut puoleen. Syy on nyt kaikille nähtävillä. Täällä kiusataan ihmisiä, puhutaan pahaa ja ennen kaikkea lyödään lyötyjä. Siksi hyvät ihmiset, Kemijärveltä on lähdetty ja jälleen lähdetään. Täällä ei halua normaali ihminen olla. Jäljelle on jäänyt lauma kiusaajia jotka hallitsevat pahalla puheella keskustelua ja elintilaa. Ei anneta arvoa toisille, ei puolusteta heikoimpia. Ehkä tämän kylän onkin syytä vaipua unholaan ja lapsille sanottava, älkää tulko takaisin. Hyvän elämän saa muualla.
Kiusaajien kaupunki
11
603
Vastaukset
- Anonyymi
Ketkä mollaavat tippuneita? Persutko? Sirpulin kannattajatko? Pahentavat maineensa ja kaupungin.
- Anonyymi
Terve Matti!
Ei se aina onnistu vaalitouhuissa. Sulla kuullostaa nyt olevan kova pöhinä päällä vähän siellä sun täällä huonon menestyksen takia.
Voisit rauhoittua.- Anonyymi
Oletko ylpeä itsestäsi? Tuntuuko hyvältä kiusata muita? Ota rauhallisesti, vaikka sulla meneekin huonosti. Meillä muilla menee nimittäin helevetin hyvin!
- Anonyymi
Vaalit tosiaan kirvoittivat meidät monipuoliseen keskusteluun. Mutta aihetta antoivat myös ehdokkaat.
Kuten varmaan tiedätkin, olemme enimmäkseen lupsakasta kansaa. Historia ei anna aihetta pörhistelyyn eikä pöyhistelyyn, mutta mielipiteemme sanomme, kun aihetta on.
Juuri nyt saattaa tuntya, että kaikki kemijärviset kiusaavat. Tällä suomi-kanavalla meitä on vain tuhatkunta, joista osa asuu muualla.
Minulla on täällä hyvä asua, kunhan eivät pumppuloita rakentele.
Äänestin tosin muita kuin yksiä sitoutumattomia.- Anonyymi
Hienoa, aina kannattaa äänestää! Se kertoo mihin suuntaan meidän kaupunkia viedään. Järki-ihmiset ovat ajat sitten lähteneet, tilalla on kiusaajia, kuten näemme.
- Anonyymi
"Kuten varmaan tiedätkin, olemme enimmäkseen lupsakasta kansaa. Historia ei anna aihetta pörhistelyyn eikä pöyhistelyyn, mutta mielipiteemme sanomme, kun aihetta on."
Tässä jo arviointi menee pieleen. Olen monen kansakunnan keskuudessa pyörinyt. Kyllä lasken Kemijärviläiset aika hankalaksi ja riidanhaluisiksi. - Anonyymi
Hei, haluatteko mielenterveyspalveluita? Kemijärvellä on siihen hyvät yhteydet. Ensi hätään kannattaa turvautua pillereihin, joita sinulla varmaan jo on. Kyllä se elämä sinuakin vielä kannattelee.
- Anonyymi
Jaa täällä tällalailla puhutaan. Soitanpa poliisiasemalle.
- Anonyymi
Surullinen tilanne! Surullisena katson eläkeläisvanhempiani. Ne rakensi tämän kaupungin, kovalla työllä ja halulla. Paha paha paha henki sitten tuli ja ajoi kaikki pois. Tyttäret on Seinäjoella ja lapsenlapset kaukana. Ei ne tänne tule ku pahaa puhutaan. Kouluaikananin sama homma, sitten työpaikalla. Kiusaamista ja kiusaamista. Kaverit kertoo samaa eli työpaikan vaihto ei auta. Pakko oli muuttaa pois ja jättää vanhemmat tänne. Ei täällä ole elämää, täällä on pahaa elämää.
- Anonyymi
Sitoutumattomilla ei ole rohkeutta ottaa kantaa Suomun kehittämiseen. Onko Kairalan kehittäminen tärkeämpää?
Suomulle pitäisi tehdä suuren maailman keskus! Ei mitään paskapaikkaa!- Anonyymi
Jospa Suomua kehitetään jo - ilman kemijärveläisiä sitoutuneita tai sitomattomia.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait873492Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso41584Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani51382- 261236
Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es47866Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän
Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 70852Oot kyl rakas
Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t35822Miten voitkin olla aina niin fiksu
...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä47790Mistä tietää, onko hän se oikea?
Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha60764Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."
Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve4747