Mailman suurin saavutuksissaan, silti ongelmalinen. Kuolleillen pikseleiden kartta on valtava. Niin sanottu Hubble vakio, joka laskettu ihan hatusta vedetty, korjaamaan oletettua näkemystä mailmankaikkeudesta.
Vuosikymmenten aikana Hubble on tehnyt yli 1,7 miljoonaa havaintoa ja kuvannut noin 55 000 avaruuden kohdetta. Sen keräämää aineistoa on käytetty yhteensä 22 000 tutkimusartikkelissa.
Tieteellisen antinsa lisäksi Hubble on vaikuttanut merkittävällä tavalla avaruuden kiinnostavuuteen suuren yleisön silmissä. Sehän on Nasan yksi pää tehtävistä.
Nasahan edelleen pitää kiinni ikivanhoista esitystavoista, mm astronauttien äänestä tehdään surkeaa, annetaan ihmisten uskoa, että raketti tärisee nousussa, Avaruuspuvut raketin nousussa ja laskussa tarpeellisia, Astronauttien terveydentilan valtavat vaatimukset.
Elokuvissa ehkä, tosielämässä avaruuspuku ei ole pelastanut yhtäkään astronauttia joita on menehtynyt. Joten se on turhake.
Nasa pitää Voyager kulttia yllä, silti itse luotain on jo ihan romu.
Nasa ei myöskään myönnä virheitään. Nasa sensuroi myös hurjasti dataa paljon.
Hubble-avaruusteleskooppi täyttää tänään 35 vuotta
12
417
Vastaukset
- Anonyymi
Joo ja salailee Kuussa olevia Vogonien tukikohtia.
- Anonyymi
Ote ne lääkeet kollimaattori!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ote ne lääkeet kollimaattori!
Jos ne ei enää auta sillä.
- Anonyymi
Alkuräjähdystä ei ehkä tapahtunut – Uusi teoria haastaa käsityksemme maailmankaikkeuden synnystä
Professori Richard Lieun kehittämä malli esittää vaihtoehtoisen näkemyksen maailmankaikkeuden synnystä ja saattaa merkittävästi muuttaa ajatteluamme, mikäli se kestää tieteellisen tarkastelun. - Anonyymi
ISS: 108-metrinen avaruusasema voi pahimmassa tapauksessa pudota keskelle asutusta – Nasa erittäin huolissaan sen kohtalosta
Nasan edustajat vaativat lisärahoitusta, jotta avaruusasema saadaan poistettua käytöstä suunnitelmien mukaisesti. - Anonyymi
Hubble on jo ihan romu!
- Anonyymi
Hubbe romuradalle!
- Anonyymi
Tutkijat ovat huolissaan Starlinkin tahattomista radiopäästöistä
Vaikka taivas on suojattu radiohäiriöiltä kansainvälisin sopimuksin, Starlink-satelliittiparvi täyttää taivasta sähkömagneettisella melulla. Seurauksena on vakavia ongelmia radiotähtitieteelle. - Anonyymi
Nasan sensurointi perustuu totuuteen siitä, että kyseistä kaukoputkea ei edes ole olemassa, vaan venääjää kiusaamassa jota tehnyt avaruuden tutkinnassa hankalaa!
Kuussa käyntikin sovittu siten että venäjä sai olla "ensimmäinen" joka sai "kuvattua" kuun toisen puolen joka ei koskaan näy tänne!... Kätevää!
Miljardi-miljardia on säätetty sopimuksilla...- Anonyymi
Sekin voi olla totta!
- Anonyymi
Voyager 1 on kääntynyt takaisin! Sen nopeus ei riittänyt pakenemiseen auringokunnasta
- Anonyymi
Pelkäätkö että osuu sinua päähän kuin bumerangi ikään?
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I1323210Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk622831Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro362229Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä1042131Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.1312002Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva441971Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.101262Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville131047Kristinoppi ja vähäkatekismus:
Luther Lapsikasteesta: "Mitä kaste antaa eli hyödyttää? Kaste vaikuttaa syntien anteeksiantamuksen, vapauttaa kuolemas671004Valtuuston puheenjohtaja ei hallitse kokousta
Kemijärven kaupunginvaltuuston puheenjohtaja antoi teatterin pyöriä valtuustossa. Sosialidemokraattien Risto Korkalon pu77920