Liittyykö "varsi" jollain tavalla sanaan "varsinainen" merkityksen kannalta?
Varsinais-Suomi, sehän on viljavaa aluetta, viljan varsia siellä paljon nähty. Vai onko se korsi, mistä lie Korsokin saanu nimensä.
Varsi ja varsinainen
9
311
Vastaukset
- Anonyymi
Muinaiset maantieteilijät kertovat amatsonikansasta, joka on asunut aikoinaan nykyisen Varsinais-Suomen alueella.
Varsinainen: varrella tai sauvalla varustettu nainen.
Nainen, jolla on valtikka.
Korso lienee saanut nimensä korson kielestä.- Anonyymi
En enää muista kenelle Lahtinen sanoi, ""ota sinä jalusta, minä otan varsinaisen".
Mitähän ne siellä rintamalla kantoivatkaan? - Anonyymi
Otti varsinaisen, koska sitä ne tottelee kaikki muutkin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
En enää muista kenelle Lahtinen sanoi, ""ota sinä jalusta, minä otan varsinaisen".
Mitähän ne siellä rintamalla kantoivatkaan?Mauno Koivisto kanteli Emmaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mauno Koivisto kanteli Emmaa.
Emman ’varsinaisen’ päällä oli soittopeli. Naapurin pojat sanoivatkin Emmaa ’levysoittimeksi’ [em. sana venäjäksi].
(Tämä viesti poistettiin jostakin syystä. Olisiko syynä se, että suluissa oli ’levysoitin’ venäjäksi? Sillä lempinimellä naapuri kuitenkin ’Emman’ tunsi.
- Anonyymi
Varsi eli päärunko mistä oksat kasvaa, samalla tavalla varsinainen on pääasia mistä kerrotaan.
- Anonyymi
Tuosta tuli mieleen hankala, ei siitäkään heti keksi miten liittyy hankaan. Vastahanka kun oksa ottaa kiinni vedettäessä, veikkaisin.
- Anonyymi
Varren päässä on mikrofoni ja mikrofonin varrella ratsastaa varsinainen Erika.
- Anonyymi
Varrella virran, tai kuten toisessa laulussa kerrottiin, Warrelle virtaa.
Mutta mitä on joella haarojen välissä, pienistä puroistahan se syntyy.
Joella lienee munat. Eppujenkin pitäisi vaihtaa laulussaan Joen markat euroiksi.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?1724980Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?
SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka621585- 141583
Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois1211441Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s91233Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi
Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.931046Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?
Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit461010Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa
Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249297932- 178889
Hinduille tiedoksi
USA Pressa sanoi '' kansakuntaa ei voi johtaa ilman Raamattua''. Tämä löytyy sitaateista. Raamatusta tulee kaikki julmu279757