Aikanaan kun kauppa valmistui hinnat olivat aivan käsittämättömät. Nykyään alkaa hinnat olemaan kohdillaan. Liekö kovat korkokulut alkuvuosina pakottaneet järjettömiin hintoihin. Jopa Lidlille lyö kampoihin joissakin tuotteissa.
Muutamia tuoreita esimerkkejä
Valio Arkijuusto 1,25 kg: S-market 4,99€, Supermarket 7,69€, Lidl 6,69 €
Kivikylän puolivalmis pizza S-market 3,79 €, Supermarket 3,99 €
Apetit Aurinkovihannekset (pakaste) S-market 2,15€, Supermarket 2,29 €
Fazer sininen S-market 3,79€, Supermarket 3,99 €
Putaanpulla Sämpylä S-market 2,49, Supermarket 2,79
Hk- Sininen Smarket ja Lidl 2,99€, Supermarket 3,69 €
Kankaan k-market pesee hinnoillaan mennentullen kaikki. Uuden rakennuksen ei pitäisi hintoihin vaikuttaa kun on keskon ja Soppela vuokralaisena. Yhtään hintaa en muista mutta vähintään 10-15 % saa lisätä vielä Supermarketin hintoihin.
S-market halvimmasta päästä
13
474
Vastaukset
- Anonyymi
S-marketilla loppuivat tarjous-Juhlamokat hyvissä ajoin sekä vaalien alla että pääsiäisen alla. Lehdessä oli ke ilmoitus lehdessä, mutta mokat loppuivat jo ennen keskiviikkoa.
Mitä olisi pitänyt tehdä? Tarjota jotakin vastaavaa eikä tiuskaista, että kahvi on loppunut.
Talosta puuttuu johto, mikä ei voi olla näkymättä. Mutta kaikkiaan hintataso on laskenut ja ale-tuotteita on runsaasti, ns. poistuvia tuotteita tai pian vanhenevia.
Kaipaan henkilöitynyttä johtajaa. Kehittämistarpeita on.- Anonyymi
Kahvi on sisäänheitto tuote jota liikkeet myyvät tappiolla. Varmasti kahvia otetaan suhteessa liikevaihtoon.
- Anonyymi
Keiju 600 g voileipämargariini K-market Särkikangas 3,75 €, Ass-Market ja Lidl 2,85 €.
- Anonyymi
Kyllä Lidl on edullisin kauppa, suomessa kaikkialla sama hinta. Mitä olisivatkaan KjaS kauppojen hinnat jos ei olisi Lidliä.
K-marketissa varmasti paras valikoima, mutta Lidlin tarjontakin riittää, koska on totuttu pieniin kyläkauppoihinkin eikä kukaan ole kuollut tarjonnan puutteisiin.
- Anonyymi
Tämänhetkinen jauhelihapula kyllä huolestuttaa. Jos ei kannata lihakarjaa tuottaa niin ongelmaa vo pitää huoltovarmuuden kannalta aika vakavana. Kaikkihan sitä myydä osaa ja ottaa tukevan siivun välistä, mutta kuka osaa ja on riittävän varakas lihaa tuottamaan?
- Anonyymi
Jauhelihapula on nyt, myöhemmin muitakin naudan osia on vähän tarjolla. Miten tosiaankin meidän huoltovarmuudesta ollaan näin huonosti kiinnostuneita?
Maa on pohja, sanoi jo presidentti Kyösti Kallio. Ikävä tulee, jos pula-aika koittaa eikä edes maaseutuun voi luottaa, kuten tähän asti on tehty.
Keskusta, oletko enää täydellä sydämellä maaseudun asialla?
- Anonyymi
Missä paras ass?
- Anonyymi
Majakalla on kuulemma joskus nähny herkkupeppu. Osaako joku kertoa enemmän?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Majakalla on kuulemma joskus nähny herkkupeppu. Osaako joku kertoa enemmän?
Tällä hetkellä vai joskus aiemmin?
- Anonyymi
Liideli on ruma, huonoin, pahin, huonompi, pahempi, masentava, iloton, epämukava, alakuloinen, huonosti valittu, halveksittava, synkkä, kohtalokas, tuhoisa, katastrofaalinen, säälittävä, poloinen, kovaonninen, tuhoon tuomittu, huono-onninen, tuhon oma, sorrettu, poljettu, toimintahäiriöinen, epäkuntoinen, hirveä, hirvittävä, julma, kamala, vastenmielinen, kaamea, kammottava, kauhea, pelottava, kipeä, tuskallinen, sanoinkuvaamaton, korkin makuinen, huolestuttava, valitettava, surkuteltava, kova, rankka, parantumaton, inhottava, paskamainen, ällöttävä, löyhkäävä, ällö, paska, yököttävä, taidoton, keskinkertainen, tuhma, kielteinen, kiva, melkoinen, katteeton, epäkelpo, ankara, raju, valtava, tylsä, sopimaton, lemmenkipeä, kärsivä, tuskissaan oleva, sairaalloinen, masentunut, surumielinen, haikea, tottelematon, epätäydellinen, vajavainen, kovaosainen, vähäosainen, hajamielinen, epätyydyttävä, kelpaamaton, ammattitaidoton, kömpelö, epästandardi, tulokseton, turha, ala-arvoinen…. 🖕🤬
- Anonyymi
Lopeta juopottelu ja ota lääkkeesi. Kannat kuitenkin viikottain säkillisen tyhjiä kaljatölkkejä, vie ne edes jonnekkin muualle.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Lopeta juopottelu ja ota lääkkeesi. Kannat kuitenkin viikottain säkillisen tyhjiä kaljatölkkejä, vie ne edes jonnekkin muualle.
Tyhjennän kassit äitis reppuun.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse764558Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1093803Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1493531Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.442004Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575711928Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891239- 1281078
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1371003- 57943
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25857