Osaako joku konkreettisesti kertoa, miten ajaessa huomaa, jos sähköavusteisessa pyörässä on 50 newtonmetrin takamoottori?
Siis kuinka kevyttä ajaminen on verrattuna vaikkapa pyörään, joka muuten olisi samanlainen, mutta ilman tuota sähköavustusta? Hoopo kysymyskö?
Sähköpyörän newtonmetrit?
13
196
Vastaukset
- Anonyymi
Tehon kautta asiaa on helpompi arvioida, kansankielellä olen ymmärtänyt asian näin.
Tavallisen tasaisella polkemisen teho on noin 50 wattia, kun nopeutta nostaa vaadittava polkemisen teho nousee 100 - 150 wattiin. Kilpapyöräilijän tehontuotto saattaa olla tasaisella jopa 200 - 300 wattia tuntien ajan. Alamäkeen tehoja ei tarvita lainkaan, vastatuuleen tai ylämäkeen taviksenkin tehontuotto saattaa olla lähellä 200 wattia.
Vääntö eli vääntömomentti tai newtonmetrit (Nm) kuvaa sitä, kuinka nopeasti teho tai pyöritysvoima on takapyörälle käytettävissä. Suoran sähkömoottorin tehontuotto on nopea ja lähes välitön, kiihtyvyyden osalta sähkö on paljon nopeampi kuin ihminen tai polttomoottori. Asiaan vaikuttaa vaihteiston välityssuhde.
Kammista, välityksestä ja pyöräilijän painosta riippuen tavis tuottaa luonnonmenetelmin 50 - 80 Nm väännön ja raskas huippupyöräilijä reilusti yli 100 Nm väännön.
Näyttäisi siltä, että tehon, vääntömomentin ja välityksen eli voimansiirron suhteen on olemassa kompromisseja. 250 W moottori tuottaa yleensä 30 - 80 newtonmetrin vääntömomentin ja 500 - 750 W moottori jopa tuplasti eli jopa 100-120 newtonmetrin väännön. Hetkellinen tehon ja voimantuotto tapahtuu akun ja sen keston kustannuksella.
Kaikilla sähköpyörillä ei saa ajaa julkisilla paikoilla. Alle 30 Nm vääntöisiä sähköpyöriä ei ole juuri saatavilla, ja 80 Nm on tiemallien yläpäästä, joten 50 Nm on hyvä kompromissi. Tuo mainittu 100 - 120 Nm vie pyöräilijän vaikka puuhun.
Mainitsemallasi vääntömomentilla tavis tuplaa oman pyöränsä kiihtyvyyden tai keventää ylämäessä etenemisen tuplasti helpommaksi.- Anonyymi
Tuollainen "polkupyörä" on kyllä hyvä apuväline lihasheikkouteen!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuollainen "polkupyörä" on kyllä hyvä apuväline lihasheikkouteen!
Olisiko siis parempi ajaa työmatkat autolla tai jäädä sohvaan makaamaan?
Monella sähköpyörällä onnistuu ajaa myös hieman pidemmät tai vaativammat työmatkat pyörällä. Tavallisella pyörällä matka saattaisi jäädä kokonaan tekemättä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Olisiko siis parempi ajaa työmatkat autolla tai jäädä sohvaan makaamaan?
Monella sähköpyörällä onnistuu ajaa myös hieman pidemmät tai vaativammat työmatkat pyörällä. Tavallisella pyörällä matka saattaisi jäädä kokonaan tekemättä.Voi olla, jos on lihasheikkoutta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Voi olla, jos on lihasheikkoutta.
Vaseliinimies havaittu.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuollainen "polkupyörä" on kyllä hyvä apuväline lihasheikkouteen!
Heikkolihaksiset ajaa autolla. Jos ajat sähköavusteisella yli 25 km/h niin ei avusta yhtään.
- Anonyymi
Paras tapa todeta asia on käydä koeajamassa sähköpyörä. Useimmat täysin myytyjä sen jälkeen.
- Anonyymi
Joo, koeajo kertoo parhaiten.
- Anonyymi
Sähkpyöräilijät tuntee siitä että on toppavaatteet päällä, se kyllä parantaa kuntoa
- Anonyymi
Jos on vaikka MS-tauti ja haluaa ylläpitää liikkuvuutta edes sen verran mihin kykenee sähköavusteisuuden turvin, oletko silloinkin viisastelemassa?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jos on vaikka MS-tauti ja haluaa ylläpitää liikkuvuutta edes sen verran mihin kykenee sähköavusteisuuden turvin, oletko silloinkin viisastelemassa?
Juuri tuollaiseen käyttöön sähköpyörät ovat oikein sopivia ja suositeltavia.
- Anonyymi
Juuri näin! onko pakko mennä suihkuun jos ei tullut hiki?
- Anonyymi
Taitaa olla niin että kun painat jalalla poljinta alaspäin niin sähköavusteisessa poljin menee alaspäin vähemmällä voimalla kuin luomupyörässä. Olen ajanut s-pyörällä vain yhden kerran lyhyen lenkin niin muistikuvat hatarat, sen muistan että kun laitoin suurimman avustuksen (yleensä noissa taitaa olla kolme tasoa) ja aloin polkemaan niin pyörä suorastaan kiihtyi vaikka en ihmeemmin voimaa käyttänytkään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä1022204Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1142001Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.3021990Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3441791Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.2091647- 371435
Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii291255Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em941153Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤701150- 521089