Yli 300k työtöntä ei mahdu 33k avoimeen työpaikkaan. Nämäkin ovat lähinnä niiltä aloilta joihin persukokoomus on hakemassa ulkomailta halpatyöntekijöitä. Jokaista avointa työpaikkaa kohti on 9-10 työtöntä. Vain nuorimmat ja salskeimmat tulevat valituksi.
Työttömiä syyllistetään, vaikka työpaikkoja ei ole tarpeeksi
11
172
Vastaukset
- Anonyymi
Voit huoletta poistaa avointen työpaikkojen määrästä 95% koska avoimilla ilmoitusalustoilla julkaistuista työpaikkailmoituksista suurin osa on valeilmoituksia.
Julkisuudessa väit tytnavointen työpaikkojen määrät on hatusta vedettyä puppua.- Anonyymi
Paskafirmat etsivät huijattavia provisiopalkalla.
- Anonyymi
Noista reilusta 320.000:sta työttömästä vain vajaat 120.000 on pitkäaikaistyöttömiä eli yli vuoden työttömänä olleita. Valtaosa työttömistä (n. 200.000) työllistyy uudestansa viimeistänsä vuoden sisällä työttömyytensä alkamisesta. Pitkäaikaistyöttömistä tunnetusti hyvin harva työllistyy, mutta he jotka eivät ole pitkäaikaistyöttömiä niin työllistyminen viimeistänsä yhden vuoden sisällä työttömyytensä alusta lukien on todellisuutta 90 % tasolla. Hän joka ei työllisty helposti uskoo ettei kukaan muukaan työllisty. Niinhän se ei tietenkään mene. Asiaa kuitenkaan kaunistelematta. Jos on työtön niin kyllä se suurinta osaa työttömänä olevista vituttaa aika lailla. Harvalukuinen elämäntapatyöttömien joukko on sitten ihan oma stoorinsa.
- Anonyymi
"Pitkäaikaistyöttömistä tunnetusti hyvin harva työllistyy"
Miksi?
Kun yhden vuoden työttömyyden keston rajapyykki tulee täyteen niksahtaa joku nappula paikoiltaan eikä ihminen enää kelpaa tilkitsemään hirvittävää työvoimapulaa mihinkään.
Ainakaan palkalla.
Meillä täällä suomessa on hyvin outo käsitys ihmisen ja työn suhteesta. Melkein yhtä outo kuin Pohjois- Koreassa.
- Anonyymi
Noin 90000 elää pelkällä toimeentulotuella, eivät ole kortistossa.
Työttömiä on oikeasti yli 500000.- Anonyymi
nuo 90.000 jotka ovat ja elävät toimeentulotuella eivät ole ilmoittautuneet työhakijaksi eivät tietenkään ole työttömiä. Heillä on kritteerit olla hakematta työtä. Toimeentulotuen hakijan velvollisuudesta ilmoittautua työnhakijaksi ei voi poiketa kuin laissa olevien kriteerien mukaan.
Syy olla ilmoittautumatta työttömäksi työnhakijaksi voi olla esimerkiksi se, että henkilö toimii perhehoitajana tai hoitaa vanhusta, vammaista tai sairasta henkilöä vähintään neljä tuntia päivässä. Samoin on tilanne, jos henkilö hoitaa alle kouluikäistä lastaan kotona tai on oikeutettu kotihoidon tukeen, suorittaa asevelvollisuutta tai siviilipalvelusta.
Työttömiö on noin 320.000 ei yli 500.000:tta - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
nuo 90.000 jotka ovat ja elävät toimeentulotuella eivät ole ilmoittautuneet työhakijaksi eivät tietenkään ole työttömiä. Heillä on kritteerit olla hakematta työtä. Toimeentulotuen hakijan velvollisuudesta ilmoittautua työnhakijaksi ei voi poiketa kuin laissa olevien kriteerien mukaan.
Syy olla ilmoittautumatta työttömäksi työnhakijaksi voi olla esimerkiksi se, että henkilö toimii perhehoitajana tai hoitaa vanhusta, vammaista tai sairasta henkilöä vähintään neljä tuntia päivässä. Samoin on tilanne, jos henkilö hoitaa alle kouluikäistä lastaan kotona tai on oikeutettu kotihoidon tukeen, suorittaa asevelvollisuutta tai siviilipalvelusta.
Työttömiö on noin 320.000 ei yli 500.000:ttaOikeasti työttömiä on viisi miljoonaa. Koska eiväthän ne työpaikoilla lorvivat tyhjän toimittajat mitään töitä tee. Se että saa palkkaa ei tarkoita että tekee töitä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Oikeasti työttömiä on viisi miljoonaa. Koska eiväthän ne työpaikoilla lorvivat tyhjän toimittajat mitään töitä tee. Se että saa palkkaa ei tarkoita että tekee töitä.
mutta modernissa nyky-yhteiskunnassahan koneet, automatiikka on jo pitkään tehnyt 99% työstä. Kun tekoäly kehittyy niin koneiden ja AI-älykkyyden osuus on pian 99,99% tehdystä työstä. 8 miljardille ihmiselle jää pieni promillen työosuus jäljelle. Jäljelle jäävän työn jakaminen oikeudenmukaisesti on haasteellinen juttu. Osaako joku viisas sanoa mitä se oikea työ on nykymaailmassa. Onko sellaista enää olemassakaan.Ihmiset saavat jo nyt todellisuudessa palkan koneiden heille tekemästä työstä. Eikös olekin jännä juttu,
- Anonyymi
Yli 600 000, koska osa on toimenpiteissä ja osa ei jaksa leikkiä virkapellejen kanssa.
- Anonyymi
Muuttakaa ulkomaille?
- Anonyymi
mutta kun siellä ulkomailla on vielä kauheampaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1201777
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991588Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy481109Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?441000Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M29929Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm50856Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s44822Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37790Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56778Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet37760