Ne jyrää Meitin

Anonyymi-ap

Kuvien perusteella Suomen lähelle rakennetaan parakkeja ja lentotukikohtia.
Anonyymi-ap
2025-05-13 12:13:49

Venäjä kokoaa joukkoja Suomen lähelle kuin Ukrainaa varten 2022
Anonyymi-ap
2025-05-13 12:13:11

Brittiläinen Daily Mail -lehti kysyy otsikossaan, miksi Venäjän presidentti Vladimir Putin kasaa joukkoja Suomen rajalle.

Sotilaallisen liikehdinnän sanotaan muistuttavan Ukrainan sotaa edeltäneitä tapahtumia vuonna 2021 ja alkuvuodesta 2022. Lehden mukaan satelliittikuviin pohjautuvat havainnot ovat herättäneet huolta puolustusliitto Natossa.
MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA
Learn more

Kuvien perusteella Suomen lähelle rakennetaan parakkeja ja lentotukikohtia. Strategisesti tärkeiden tukikohtien vanhoja rakennuksia myös kunnostetaan kovalla vauhdilla. Brittilehti viittaa Ruotsin yleisradioyhtiö SVT:n julkaisemiin Planet Labs -yhtiön satelliittikuviin.

Kuvissa näkyy toimintaa Kaukjärven, Petroskoin, Olenjan ja Murmanskin lähellä sijaitsevan Severomorskin sotilastukikohdissa. Karjalankannaksella sijaitsevaan Kaukjärveen eli Kamenkaan on pystytetty helmikuun jälkeen 130 asevoimien telttaa, joihin voidaan majoittaa 2 000 sotilasta.

Brittimedian mukaan havainnot kertovat siitä, että Kremlin aiemmat uhkaukset ”sotilaallis-teknisistä toimista” Suomea ja Ruotsia vastaan ovat nyt vireillä.

– Kun haimme Nato-jäsenyyttä, Venäjä kertoi tekevänsä tällaisia toimia. Näemme nyt sen tapahtuvan, Ruotsin puolustusvoimien komentaja Michael Claesson arvioi.

Moskovan väitetään varautuvan sotaan kehittämällä luoteisrajallaan sijaitsevia tukikohtia nopealla aikataululla. Valmistelujen mittakaava vaikuttaa tosin vaatimattomalta verrattuna sensaatiohakuisuudestaan tunnetun brittimedian väitteisiin, sillä esimerkiksi Petroskoissa on rakennettu kolme varastorakennusta, joihin jokaiseen mahtuu 50 panssariajoneuvoa. Murmanskin lähellä kunnostettuun lentotukikohtaan on sijoitettu viisi helikopteria.

Brittimediassa nostetaan esiin Pääesikunnan päällikön, kenraaliluutnantti Vesa Virtasen esittämä huoli siitä, että Kreml aikoisi koetella Naton 5. artiklan pitävyyttä. Kyberhyökkäysten ja välineellistetyn maahanmuuton katsotaan olevan osa tähän tähtäävää hybridisodankäyntiä.

2

818

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hybridisodankäyntiin on tottuminen ja on jo totuttu. Siitä on vielä valovuosi siihen että varsinaista ylituloa alettaisiin valmistelemaan. Olihan Alkakurtin rakentaminenkin täysin odotettu veto venäjän hajoamisen jälkeen vaikkakin itse hajoamisen aikaan esim. Sodankylän varuskunta oli käytännössä sotatilassa.

    • Anonyymi00002

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      148
      4714
    2. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      76
      3915
    3. Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?

      Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.
      Maailman menoa
      71
      2589
    4. SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk
      Maailman menoa
      226
      2022
    5. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      120
      1868
    6. Venäläiset varkaudessa

      Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee
      Varkaus
      246
      1187
    7. Lupajaoston esityslista

      Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo
      Pyhäjärvi
      49
      825
    8. Haluaisitko kaivattusi

      kanssa ensiksi seksiä ja sen jälkeen puhumista?
      Ikävä
      62
      766
    9. Jorma Uotinen UMK-juontajaksi! Mitä ajatuksia UMK-pesti herättää?

      Professori, laulaja, koreografi ja TTK-tuomari Jorma Uotinen, 75, on yksi tämän vuoden UMK-juontajista. Uotisen rinnall
      Euroviisut
      21
      757
    10. Unelmoitko asumisesta ja elämisestä tai lomasta Lapissa?

      Unelmoitko Lapista, ja ehkä voisit asua ja elääkin siellä? Lappi kiehtoo niin suomalaisia kuin ulkomaalaisiakin: lumi,
      Sinun unelmalomasi
      6
      725
    Aihe