Suurustaako vaiko eikö suurustaa?

Anonyymi-ap

Minusta suurustettu kastike sopii paremmin perunoiden tai pihvin kanssa, eikä silloinkaan sen pitäisi olla mitään ylipaksua.

Tosin mitä tulee hienojakoisempaan lisukkeeseen kuten riisiin, ohraan, spagettiin, kuskusiin tai kvinoaan niin ei jauhoja kastikeeseen ollenkaan jos se on vain vältettävissä. Muuten tulee vain syötyä lisäjauhoja tärkkelyksen kanssa. Ne imevät juoksevankin kastikkeen varsin hyvin ja jauhot kastikkeessa vain vievät makua pois ja tuntuvat vähän "limaisilta"...

3

147

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eipä tulis mieleenkään spaghetti kastikettaa suurustaa eli tomaattimurskaan tehtyä jauhelihakastiketta eli bolognese tyyppistä kastiketta. Joskus teen pastalle katkarapukastiketta ja sitäkään en suurusta, kun käytän flora kevyt ja paksu 4 % ruokakermaa sen tekemiseen.

      • Anonyymi

        Jep. Osin siksi kommentoinkin asiaa koska olen joskus saanut suurustettua kastiketta spagetin kanssa. Itse en kyllä noin tekisi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jep. Osin siksi kommentoinkin asiaa koska olen joskus saanut suurustettua kastiketta spagetin kanssa. Itse en kyllä noin tekisi.

        Järkyttävää mielestäni, mutta makuasia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Karhuryhmä

      Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?
      Jämsä
      31
      3720
    2. Mitä sä pelkäät

      Ettei tää etene?
      Ikävä
      96
      3343
    3. Raisionkaaren koira hyökkäys

      Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim
      Raisio
      97
      3274
    4. Mitä kaikkea sä

      Olisit valmis tekeen mun eteen vielä? Vai oletko mitään?
      Ikävä
      77
      3128
    5. "Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"

      Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m
      Maailman menoa
      68
      3033
    6. Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti

      Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.
      Ikävä
      86
      2775
    7. Ei me saada toisiamme

      Ei vaan saada. On vain haaveita ja uunelmia
      Ikävä
      35
      2560
    8. Mikä on luonteesi parhain ominaisuus

      ja mikä huonoin?
      Ikävä
      69
      2473
    9. Satuit vain olemaan

      Ensimmäinen joka avasi minussa sen nähdyksi ja rakastetuksi tulemisen puolen. Pitäisi vain muistaa että et ole ainoa. Se
      Ikävä
      45
      2382
    10. Vieläkö toivot, että kuulisit

      Minusta? Vai suutuitko kun en pystynyt vastaamaan sinulle?
      Ikävä
      88
      2100
    Aihe