Yleiskielinen ilmaisuhan on "sytyttää valot", ja sekin taitaa olla jäänne öljylamppujen aikakaudelta.
Toinen vaihtoehto: Laittaa valot (päälle).
En väitä tietäväni kaikkea murteista, mutta jos olisin pesukoneiden ohjelmistosuunnittelija, niin ihan piruuttani laittaisin kielivalikon toimimaan niin, että kun valitsee "suomi" niin tulee alavalikko:
suomi - yleiskieli
suomi - Porin murre.
Ainoa ero on se, että tuon kohdan "Porin murre" valitseminen muuttaa sanan "huuhtelu" sanaksi "virutus".
Hupaisa ilmaisu porilaisilla... itselleni tulee tuosta virutus -sanasta lehdistöstä tuttu imaisu "ruumis oli virunut asunnossa kaksi viikkoa, kun sen löysi huoltomies mennessään asuntoon selvittämään hajun syytä".
Oliko se eräs sarjakuristaja Michael Penttilän uhreista, joka löydettiin kuolleena asunnostaan melkein 3 viikkoa surmatyön jälkeen.
Mikä murre tuo "tehdä valot" on ?
Anonyymi-ap
3
229
Vastaukset
- Anonyymi
Eihän tuossa viruttamisessa mitään erikoista ole, mummoni aina virutti pyykit pesun lopuksi, ennen pesukoneiden aikaa.
- Anonyymi
Virua-sana voidaan ymmärtää myös vanua-sanan vastakohtana. Eli pidentyä, laajentua, kun taas vanuminen merkitsee kutistumista.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Virua-sana voidaan ymmärtää myös vanua-sanan vastakohtana. Eli pidentyä, laajentua, kun taas vanuminen merkitsee kutistumista.
Virumisella tarkoitetaan lujuusopissa myötörajaa pienempien jännitysten aiheuttamaa pysyvää muodonmuutosta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit265168Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3924459Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1483789KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti1232865Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku102467Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei212282Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1511962Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181958- 1231880
Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241439