IHMETTELKEN SUURESTI ETTEI KUKAAN OLE TÄTÄ TAJUNNUT ENNEN!!!!!!!!!!!!
JOS HELSINGISSÄ MYRSKYÄÄ, AALLOT LYÖ RANTAAN. JOS JA KUN SAMAAN AIKAAN VIROSSA MYRSKYÄÄ, AALLOT LYÖVÄT SIELLÄKIN RANTAA KOHDEN. MISSÄ VAIHEESSA SIIS TUULI KÄÄNTYY??????????????
KESKELLÄ SUOMENLAHTEAKO ON MYSTINEN KOHTA MIKÄ TOIMII TUULEN JAKAJANA. JOS MAAPALLO OLISI PYÖREÄ NIIN OLISI SULA MAHDOTTOMUUS ETTÄ MAINIGIT LÖISIVÄT MOLEMMISSA PÄISSÄ RANTAAN., VAIN LÄTTÄMAA MAHDOLLISTAA SEN. KUPERA MERI EI TUULE MOLEMPIIN SUUNTIIN. MAHDOTTMUUS. REPIKÄÄ SIITÄ.
RÄJÄYTÄN PANKIN LÄTTÄMAA-ASIASSA
11
231
Vastaukset
- Anonyymi
Kerro meille lättämaan mekanismi, mikä sallii tuulen puhaltavan kahteen eri suuntaan Suomenlahdella.
Lounaistuuli siirtää vesimassoja kohti Suomenlahtea, ja kapea Suomenlahti pakottaa veden tekemään aallokon kummallekin rannalle.
Kuinka kukaan voi olla niin vitun tyhmä, ettei tuota tajua?
Se on ainoa kysymys minkä sinulle esitän.- Anonyymi
kapea Suomenlahti pakottaa veden tekemään aallokon kummallekin rannalle. enpä ole vammaisempaa lausetta kuullut. Ihanko apukoulusta suotaan palstalle vai? Miten voit olla noin yksinkertainen?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
kapea Suomenlahti pakottaa veden tekemään aallokon kummallekin rannalle. enpä ole vammaisempaa lausetta kuullut. Ihanko apukoulusta suotaan palstalle vai? Miten voit olla noin yksinkertainen?
Unohdit selittää sen litteän maan mekanismin.
Ihan oikein sinulle selitettiin asia. On vain ja ainoastaan sinun ongelmasi, jos et ole ikinä vettä tutkinut ihan leikki mielessä kipossa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Unohdit selittää sen litteän maan mekanismin.
Ihan oikein sinulle selitettiin asia. On vain ja ainoastaan sinun ongelmasi, jos et ole ikinä vettä tutkinut ihan leikki mielessä kipossa.Ai selitettiin. Sinä yritit selittää. Ei selitetty vaan selitit ja senkin päin peetä. Älä turhaan tule palstoille mihin ei taitosi riitä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ai selitettiin. Sinä yritit selittää. Ei selitetty vaan selitit ja senkin päin peetä. Älä turhaan tule palstoille mihin ei taitosi riitä.
Sinulle kerrottiin, mikä mekanismi tuottaa asian, jonka jo alakoululainen ymmärtäisi.
Alakoululaisella tarkoitan keskimääräistä alakoululaista, en alakoulupudokasta. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sinulle kerrottiin, mikä mekanismi tuottaa asian, jonka jo alakoululainen ymmärtäisi.
Alakoululaisella tarkoitan keskimääräistä alakoululaista, en alakoulupudokasta." SINULLE KERROTTIIN " ÄLÄ SÖNKKÄÄ SAMAA KUN ET ASIOISTA MITÄÄN YMMÄRRÄ. KESKITY VAAN ITSE APUKOULUN OPPEIHIN KUN ET MITÄÄN YMMÄRRÄ TÄHTITIETEESTÄ. SULLE LÖYTYY VARMAAN JOTAIN SOPIVAMPIA PALSTOJA TÄÄLTÄ.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Unohdit selittää sen litteän maan mekanismin.
Ihan oikein sinulle selitettiin asia. On vain ja ainoastaan sinun ongelmasi, jos et ole ikinä vettä tutkinut ihan leikki mielessä kipossa.Ompas ihana näkymä!
https://images.cdn.yle.fi/image/upload/c_crop,h_1087,w_1934,x_0,y_177/ar_1.78,c_fill,g_faces,h_357,w_636/dpr_2.0/q_auto:eco/f_auto/fl_lossy/v1748068364/39-1470926683167cccc0a1
Kiovasta.
- Anonyymi
TÄHTITIEDE EI SELVÄSTIKKÄÄN OLE PERSUJA VARTEN!
- Anonyymi
EIhän lättämaa tuota tuulensuuntaa mitenkään todista? Otetaan yksi A4-paperi, kaadetaan sille vaikka jauhettua pippuria (jotta erottuu valkoisesta) sitten puhalletaan siihen sivulta. Pippurijauhe ajautuu toiseen reunaan poispäin, eikä koskaan puhaltajaan päin. Mutta jos puhalletaan ylhäältä, niin silloin jauhe ajautuu joka reunalle, mutta en ole koskaan kuullut ylhäältä alaspäin olevasta tuulesta.
Eli aallokko ei olekaan tuulen aiheuttamaa, vaan johtuu painovoimasta. Kun meren pinta on kupera, niin aallot lyö jokapuolella rantaan, koska painovoiman johdosta vesi pyrkii pois meren korkeimmalta kohdalta. Kuitenkin iskeytyessään rantakallioihin painovoiman vaikutus kumoutuu ja vesi kimmahtaa takaisinpäin ja tästä aiheutuu aallokon jatkuva loiske rantakalliohin päin jokaisella meren rannalla. - Anonyymi
Aloittajan on pakko olla pelle, tai sitten hullu.
- Anonyymi
Selvää EU-päättäjä ainesta.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun634571KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1643512Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?632854- 1492811
Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo492674- 241913
- 241801
- 301646
- 1741630
- 421342