Mariaanien hauta - disinformaatiota ???

Anonyymi-ap

Perustiedot tuosta selviävät Wikipediasta:

https://fi.wikipedia.org/wiki/Mariaanien_hauta

Tarkempi poikkileikkauskuva:
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/c/cb/Cross_section_of_mariana_trench.svg/1280px-Cross_section_of_mariana_trench.svg.png

Tuon poikkileikkauskuvan mukaan itse merivettä sisältävä osa tuosta (sitähän tuo "Mariaanien hauta" ilmeisesti tarkoittaa) on syvimmilläänkin alle 5 km syvä !

Miksi sitten wikipedia -artikkelin tekstiosa väittää syvyydeksi "Sen syvin kohta Challengerin syvänne on noin 11 kilometriä merenpinnan alapuolella" eli n. 11 km ?

Tuossa poikkileikkauskuvassahan on mukana merenpohjan alaisia kiinteää materiaalia sisältäviä rakenteita, mutta jos kyse on vain siitä osasta ko. poikkileikkauskuvaa, jossa on merivettä, niin ei ulotu edes 5 km syvyyteen!

Tuossa poikkileikkauskuvassahan syvin vesialue löytyy ylhäältä ja melko läheltä oikeaa reunaa, jossa englanninkielinen teksti "Mariana Trench".
Syvyysasteikko löytyy vasemmasta reunasta.

Copy-pastetin tuon kuvan vielä Paint -ohjelmaan, jotta saan laskettua syvyyden tarkemmin:

4301 m = meren syvyys syvimmillään!

Valehtelukerroin = 2,557

Eli tuo väitetty 11000 m = 2,557 * 4301 m

Esittämäni tiedot perustuvat sekä Wikipedia -artikkeliin aiheesta että erityisesti tuohon poikkileikkauskuvaan, joka on pienikokoisena suoraan Wikipedia -artikkelissa luettavissa, mutta jonka saa klikattua ensin hieman suuremmaksi ja sitten vieläkin suuremmaksi.

Eli:

1) Esittääkö wikipedia virheellisiä poikkileikkauskuvia ?

vai

2) onko niin, että ihan todellisuudessakin Mariaanien haudan suurin merensyvyys ei ole lähelläkään 11000 m vaan on todellisuudessa 4301 m ?

Tarkkuudesta vielä:

Paint -ohjelmaan copy-pastetun kaavakuvan (1280 px) mittakaava on:

pystysuunnassa 1 pikseli = 53,76 m
Eli siis jos onnistuin tekemään yhden pikselin mittavirheen, niin se muuttaisi tuota ilmoittamaani 4301 m arvoa +-53,76 m.

Enimmilläänkin syvyys voisi siis olla 4355 m.

Alkuperäinen tarkoitukseni oli arvioida, mikä on suurin merivesikuutio, jollainen alueelta löytyy.

Kuvittelin aluksi. että se olisi enintään luokkaa 10 km sivultaan oleva kuutio.
Nyt näyttäisi siltä, että se voisi enimmilläänkin olla 4301 m, ja tuoki edellyttäisi, että mereltä löytyy 4301 x 4031 m kokoinen alue, jossa koko alueella syvyys olisi tuon 4301m joka kohdassa, todellinen merivesikuutio jollainen tuolta löytyy, voi olla siis pienempikin.

1

122

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kiitoksia kirjoituksesta, riemastuttava juttu tolloudessaan, kierin kaksinkerroin lattialla nauramassa!!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      145
      2720
    2. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      362
      1995
    3. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      40
      1717
    4. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      33
      1614
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      28
      1360
    6. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      94
      1203
    7. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      54
      1163
    8. Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.

      Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul
      Hindulaisuus
      327
      937
    9. Jumala puhui minulle

      Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles
      Ikävä
      110
      928
    10. Annan meille mahdollisuuden

      Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil
      Ikävä
      53
      772
    Aihe