Ihan turhia nuo helteet. Semmoinen 10-15 astetta korkeintaan riittää Suomessa. Helteet eivät tänne kuulu.
Nyt viileää kesää tarvitaan
26
531
Vastaukset
- Anonyymi
Olisi ainakin terveyttä edistävä vaikutus. Tilastojen mukaan suomalaisten paras säilytyslämpötila on +14 °C. Tällöin kuolleisuus on alimmillaan.
- Anonyymi
25-30 plusastetta on riittävä lämpötila 🌞
- Anonyymi
Valitettavasti ei luonnolle ja eläimille jos olisi pitkään jatkuvaa.
- Anonyymi
Lämmönarat voivat hakea itselleen sopivampia lämpötiloja Huippuvuorilta tai Pohjoisnavalta
- Anonyymi
Ja helleintoilijat voi mennä aavikolle 🤗
- Anonyymi
Ainakin kevät on ollut mukavan viileä. Toivotaan kaikki että koko kesä olisi!
- Anonyymi
Rantakelejä toivotaan: 30 plusastetta ja mahdollisimman vähän tuulta ja pilviä🌞
- Anonyymi
Kommentoi se, jolla on kotona ilmastointi, ajelee ilmastoidulla autolla uimarannalle.
Istuskelee ilmastoidussa asunnossa ja katselee ulos ikkunasta lämpömittaria +30 ja nauttii, kun ei tarvitse kuumassa asunnossa kärvistellä,
Takuulla mieli muuttuisi, jollei olisi ilmastointia asunnossa!
- Anonyymi
"Suomen yli pyyhkii useita sadealueita, ja sää kääntyy taas koleampaan suuntaan."
Hyvä hyvä. Tätä lisää. Hellehullut menkööt rajan taa.- Anonyymi
Ei kai tässä muu auta, kun viedä rahansa ulkomaille lämpimään ✈️
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei kai tässä muu auta, kun viedä rahansa ulkomaille lämpimään ✈️
Et sinä pulloja keräämällä pitkälle pääse.
- Anonyymi
"Melanooma – länsimaiden nopeiten yleistyvä syöpä".
"Melanoomasta noin 85% johtuu auringon UV-säteilystä
UV-säteily aiheuttaa myös muita ihosyöpiä.". - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"Melanooma – länsimaiden nopeiten yleistyvä syöpä".
"Melanoomasta noin 85% johtuu auringon UV-säteilystä
UV-säteily aiheuttaa myös muita ihosyöpiä.".Melanooman kehittyminen kestää kauan
"Melanoomien lukumäärä kasvaa edelleen. Se johtuu pääasiassa väestön vanhentumisesta" - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Melanooman kehittyminen kestää kauan
"Melanoomien lukumäärä kasvaa edelleen. Se johtuu pääasiassa väestön vanhentumisesta"Auringossa ei saa koskaan polttaa itseään. Ruskettuminen suojaa ihoa.
Tietenkin jokainen voi istua ikkunattomassa huoneessa ikänsä ja pelätä auringonvaloa.
Lopulta joku muu tauti tappaa kuitenkin
- Anonyymi
Niin just. Max. 20-22 astetta :)
T. Eri - Anonyymi
En ymmärrä, jotka valittavat tätä viileyttä.
Ei ole yhtään liian viileää, se on pukeutumis kysymys.
Oikein on ollut hyvä kevät, mukavan viileää, kun on joutunut varhaisperkaamaan taimikoa, niin ei sellaista jaksaisi tehdä helteellä, kun työnteossa jo tulee lämmin.
Aikaisemmin huhtikuussa ei päässyt taimikkoa perkaamaan, kun oli kelirikko, silloin olis ollut vielä viileämpää, eikä itikoita.
Eilen oli jo mäkäräisiä haittana ja senverran oli jo lämmin keli, että alkoi hikoiluttamaan, onneksi oli pilvinen sää, auringonpaisteessa olisi jo tullut tukalan kuuma olo.- Anonyymi
Mieluimmin töitä +25-30 asteessa, kun ei tuule 🌞
Saa samalla väriä pintaan, eikä tarvitse hytistä takeissa - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mieluimmin töitä 25-30 asteessa, kun ei tuule 🌞
Saa samalla väriä pintaan, eikä tarvitse hytistä takeissaSulla on heikko verenkierto.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mieluimmin töitä 25-30 asteessa, kun ei tuule 🌞
Saa samalla väriä pintaan, eikä tarvitse hytistä takeissaVarmaan olisit eri mieltä, jos sinulla olisi taimikon perkkuuta +25... +30 asteessa.
Itikat pörräisivät ympärilläsi ja läkähtyisin kuumuuteen, etkä jaksaisi töitä tehdä.
Tuskinpa teet töitä +25...+30 asteessa auringonpaisteessa, vaan ilmastoidussa toimistossa.
- Anonyymi
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011267397.html
"Espanjassa hirmuhelle.
Espanjassa odotetaan kuumeisesti, että sää viilenee.
Jos on Suomessa odotettu kesäkelien alkamista kuin kuuta nousevaa, Espanjassa ovat toisenlaiset – täysin päinvastaiset – odotukset. Espanjassa odotetaan kuumeisesti, että sää viilenee ja lämpötilat putoavat viikonlopun jälkeen lähemmäs inhimillisiä lukemia.
Aurinko grillaa Espanjan sisämaata viikonlopun ajan hurjin lämpötiloin. Sevillan, Murcian ja Zaragozan kaupunkien muodostaman kolmion sisäpuolella on jo tukalan kuumaa: Sevilla 37, Cordoba 36, Granada 36, Zaragoza 35, Albacete 35, Toledo 35, Murcia 34, Madrid 34... Ja suuressa osassa muuallakin Espanjassa 30 asteen raja menee viikonloppuna rikki.
– Kaikista lämpimin alue on Malagasta 50–100 kilometriä pohjoiseen. Siellä lämpötilat kohoavat tosi hurjiksi. Sisämaassa jopa 40 astetta voi ylittyä, "
Juu, ei kiitos tuollaisille helteille.
Lämpömittari näytti +12, oikein mukavan viileä ja raikas ilma ulkona.
Varmasti espanjalaiset vaihtaisivat säänsä Suomen säähän, jos voisivat.
Eihän espanjan kuumuudessa jaksa edes mitään tehdä, kun kuumuus uuvuttaa ja pää tulee kipeäksi vaan kuumuudesta.- Anonyymi
"Varmasti espanjalaiset vaihtaisivat säänsä Suomen säähän, jos voisivat"
Eipä vaihtaisi😄
Kyllä Keski-Euroopan säätilat riittäisi espanjalaisille.
Vai oletko nähnyt joukottain espanjalaisia Suomessa?
Tietysti espanlaiset ovat tottuneet helteisiin. No, päivällä on siesta ja illalla lähdetään ulos syömään sekä
juomaan
- Anonyymi
Ensi viikolla kesäkuun aluksi epävakaista ja viileää sadetta 14-20, mikä on tietysti hyvä mutta ei saisi nousta lämpö yli 17 missään tapauksessa.
- Anonyymi
Toivotaan Suomen kansalle hellettä ja rantakelejä🌞niin ei tarvitse lähteä etelään etsimään aurinkomaisempia kelejä ✈️
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Toivotaan Suomen kansalle hellettä ja rantakelejä🌞niin ei tarvitse lähteä etelään etsimään aurinkomaisempia kelejä ✈️
Hah. Lapsellinen käyttää hymiöitä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hah. Lapsellinen käyttää hymiöitä.
Kesän lapsi mä oon 🎶🎵🌞
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä
Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla6922734Hotellille löytyi ostaja....
Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,311376Saana airola ja. muusikko spekulaatiota
Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki131294- 1131235
Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla
Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2471208- 1041060
Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen
Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?112963Onko se loukkaavaa
Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k105949Onko kaivattusi seinäruusu?
Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai50779- 64761