Ihan turhia nuo helteet. Semmoinen 10-15 astetta korkeintaan riittää Suomessa. Helteet eivät tänne kuulu.
Nyt viileää kesää tarvitaan
21
258
Vastaukset
- Anonyymi
Olisi ainakin terveyttä edistävä vaikutus. Tilastojen mukaan suomalaisten paras säilytyslämpötila on +14 °C. Tällöin kuolleisuus on alimmillaan.
- Anonyymi
25-30 plusastetta on riittävä lämpötila 🌞
- Anonyymi
Valitettavasti ei luonnolle ja eläimille jos olisi pitkään jatkuvaa.
- Anonyymi
Lämmönarat voivat hakea itselleen sopivampia lämpötiloja Huippuvuorilta tai Pohjoisnavalta
- Anonyymi
Ja helleintoilijat voi mennä aavikolle 🤗
- Anonyymi
Ainakin kevät on ollut mukavan viileä. Toivotaan kaikki että koko kesä olisi!
- Anonyymi
Rantakelejä toivotaan: 30 plusastetta ja mahdollisimman vähän tuulta ja pilviä🌞
- Anonyymi
Kommentoi se, jolla on kotona ilmastointi, ajelee ilmastoidulla autolla uimarannalle.
Istuskelee ilmastoidussa asunnossa ja katselee ulos ikkunasta lämpömittaria +30 ja nauttii, kun ei tarvitse kuumassa asunnossa kärvistellä,
Takuulla mieli muuttuisi, jollei olisi ilmastointia asunnossa!
- Anonyymi
"Suomen yli pyyhkii useita sadealueita, ja sää kääntyy taas koleampaan suuntaan."
Hyvä hyvä. Tätä lisää. Hellehullut menkööt rajan taa.- Anonyymi
Ei kai tässä muu auta, kun viedä rahansa ulkomaille lämpimään ✈️
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei kai tässä muu auta, kun viedä rahansa ulkomaille lämpimään ✈️
Et sinä pulloja keräämällä pitkälle pääse.
- Anonyymi
"Melanooma – länsimaiden nopeiten yleistyvä syöpä".
"Melanoomasta noin 85% johtuu auringon UV-säteilystä
UV-säteily aiheuttaa myös muita ihosyöpiä.". - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"Melanooma – länsimaiden nopeiten yleistyvä syöpä".
"Melanoomasta noin 85% johtuu auringon UV-säteilystä
UV-säteily aiheuttaa myös muita ihosyöpiä.".Melanooman kehittyminen kestää kauan
"Melanoomien lukumäärä kasvaa edelleen. Se johtuu pääasiassa väestön vanhentumisesta" - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Melanooman kehittyminen kestää kauan
"Melanoomien lukumäärä kasvaa edelleen. Se johtuu pääasiassa väestön vanhentumisesta"Auringossa ei saa koskaan polttaa itseään. Ruskettuminen suojaa ihoa.
Tietenkin jokainen voi istua ikkunattomassa huoneessa ikänsä ja pelätä auringonvaloa.
Lopulta joku muu tauti tappaa kuitenkin
- Anonyymi
Niin just. Max. 20-22 astetta :)
T. Eri - Anonyymi
En ymmärrä, jotka valittavat tätä viileyttä.
Ei ole yhtään liian viileää, se on pukeutumis kysymys.
Oikein on ollut hyvä kevät, mukavan viileää, kun on joutunut varhaisperkaamaan taimikoa, niin ei sellaista jaksaisi tehdä helteellä, kun työnteossa jo tulee lämmin.
Aikaisemmin huhtikuussa ei päässyt taimikkoa perkaamaan, kun oli kelirikko, silloin olis ollut vielä viileämpää, eikä itikoita.
Eilen oli jo mäkäräisiä haittana ja senverran oli jo lämmin keli, että alkoi hikoiluttamaan, onneksi oli pilvinen sää, auringonpaisteessa olisi jo tullut tukalan kuuma olo.- Anonyymi
Mieluimmin töitä +25-30 asteessa, kun ei tuule 🌞
Saa samalla väriä pintaan, eikä tarvitse hytistä takeissa
- Anonyymi
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011267397.html
"Espanjassa hirmuhelle.
Espanjassa odotetaan kuumeisesti, että sää viilenee.
Jos on Suomessa odotettu kesäkelien alkamista kuin kuuta nousevaa, Espanjassa ovat toisenlaiset – täysin päinvastaiset – odotukset. Espanjassa odotetaan kuumeisesti, että sää viilenee ja lämpötilat putoavat viikonlopun jälkeen lähemmäs inhimillisiä lukemia.
Aurinko grillaa Espanjan sisämaata viikonlopun ajan hurjin lämpötiloin. Sevillan, Murcian ja Zaragozan kaupunkien muodostaman kolmion sisäpuolella on jo tukalan kuumaa: Sevilla 37, Cordoba 36, Granada 36, Zaragoza 35, Albacete 35, Toledo 35, Murcia 34, Madrid 34... Ja suuressa osassa muuallakin Espanjassa 30 asteen raja menee viikonloppuna rikki.
– Kaikista lämpimin alue on Malagasta 50–100 kilometriä pohjoiseen. Siellä lämpötilat kohoavat tosi hurjiksi. Sisämaassa jopa 40 astetta voi ylittyä, "
Juu, ei kiitos tuollaisille helteille.
Lämpömittari näytti +12, oikein mukavan viileä ja raikas ilma ulkona.
Varmasti espanjalaiset vaihtaisivat säänsä Suomen säähän, jos voisivat.
Eihän espanjan kuumuudessa jaksa edes mitään tehdä, kun kuumuus uuvuttaa ja pää tulee kipeäksi vaan kuumuudesta.- AnonyymiUUSI
"Varmasti espanjalaiset vaihtaisivat säänsä Suomen säähän, jos voisivat"
Eipä vaihtaisi😄
Kyllä Keski-Euroopan säätilat riittäisi espanjalaisille.
Vai oletko nähnyt joukottain espanjalaisia Suomessa?
Tietysti espanlaiset ovat tottuneet helteisiin. No, päivällä on siesta ja illalla lähdetään ulos syömään sekä
juomaan
- AnonyymiUUSI
Ensi viikolla kesäkuun aluksi epävakaista ja viileää sadetta 14-20, mikä on tietysti hyvä mutta ei saisi nousta lämpö yli 17 missään tapauksessa.
- AnonyymiUUSI
Toivotaan Suomen kansalle hellettä ja rantakelejä🌞niin ei tarvitse lähteä etelään etsimään aurinkomaisempia kelejä ✈️
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1792996
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.642576- 2032220
- 731849
- 1021783
Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k91651- 1041479
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes2171161- 811120
- 951079