Eikö filosofia voi katsoa nykyaikaa?

Anonyymi-ap

Näyttää siltä, että toiveeni Suomen yhteiskunnallisen nykytilanteen filosofisesta pohdinnasta on poistettu. Oli syy mikä tahansa, äärimmäisen surullista. Luulin, että ehkä filosofisesti voisi katsoa, miten maan henki makaa ja miksi. Onko kova tiedekin sumussa ja yhteisrintamassa?

14

445

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Taisin vastata sulle että maailmassa menee liikaa rahaa sotateollisuuteen ja se on Putinin vika.

      • Anonyymi

        Olisiko tämän sotahypetyksen takana vielä jotakin kamalampaa mitä pidetään salassa?

        No menee ehkä salaliittoteoriapuolelle..


    • Anonyymi

      Laita tuo politiikka palstalle. Filosofia käsittelee asioita laajemmin.

      • Anonyymi

        Minusta länsimaisen inhimillisen ajattelun taso on erityisessä tilassa juuri nyt. Vaatii ehdottomasti myös filosofista lähestymistä. Asia on kauttaaltaan harvinaisen mielenkiintoinen ja monitieteinen. Mutta keskustelua on jostain syystä vähän. T. aloittaja.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Minusta länsimaisen inhimillisen ajattelun taso on erityisessä tilassa juuri nyt. Vaatii ehdottomasti myös filosofista lähestymistä. Asia on kauttaaltaan harvinaisen mielenkiintoinen ja monitieteinen. Mutta keskustelua on jostain syystä vähän. T. aloittaja.

        Pelko on ihmisen vahvin tunnetila . Samoin sen vahvistaminen ryhmässä. Olisimme vähemmän eläimiä, jos pelko ei ohjaisi meitä nykymääräisesti.


    • Anonyymi

      Kaikki on kirjoitettu jo 2000 vuotta sitten muuttumaan tietyllä tavalla ja se mitä silloin kirjoitettiin toteutuu.

      1. Imaami Mahdi tuo yhteiskuntaan ja sen saavutuksiin muutaman lisäyksen ja parannuksen. Nyt onkin esim. Agenda 2030.

      2. Venäjän entiset tasavallat muuttuu kuningaskunniksi. Tulee 10 uutta kuningasta.

      3. Sen jälkeen linnut eli pakolaiskansat saavat niissä eliitin ja valtaa pitävän aseman.

      4. Humanismin joka vaikutti 1470-1960 aika on ohitse. Eletään transhumanismin ja postmodernismin aikaa jolloin sen jälkeen kun yhteiskuntasopimukseen on Mahdi tuonut lisäyksensä siirrytään kohden Teokraattista kirkon valta-aionia.

      Presidentti Putin esim on kirkon nostama muutosvaiheen hahmo jonka tarkoitus on murskata pakanoita kuin saviastioita kirkon tieltä.

      Teokratiassa Filosofia tullee perustumaan Aristoteleen teoksiin sekä uutuutena Intian veedoihin.

      Myös Kalevalan englanninnos tukee ajatusta että humanismista siirrytään monarkiaan lyhytaikaiseen ja sen jälkeen lintujen eli pakolaiskansojen valta-asemaan.

      Tämä on 2000 vuotta sitten profetioitu tulevaisuuden visio. Miten voimme asiaa käsitellä filosofisesti. Se mitä on kirjoitettu käy toteen. Meillä ei ole vapaata tahtoa asian suhteen. Paljon muutakin kirjoituksista käy ilmi. Ja niissä esitetään muitakin vaihtoehtoja.

      Jos esim teokratia ei maita tai monarkia voi Suomi liittyä seitsemän sosialistisen maan liittokuntaan. Silloin materialismi on filosofian perusta eikä hengellistytäkkään.

      Itse ajan liian yksisilmäistä linjaa. Kun mietin humanismista seuraavaan vaiheeseen siirtymistä. Joka tapauksessa HUMANISMIN AIONI ON OHITSE 2043. Ja alkaa TEOKRATIAN aioni. Siihen asiat ajautuvat islamin vallan kasvun myötä.

      • Anonyymi

        Sinä tulkitset lähteitä aika omaperäisesti.


    • Anonyymi

      Nyt on jo liikkeitä kuten H+ jotka katsovat vielä pitemmälle kuin nykyiseen aikaan (1960-2450). Transhumanismi luo katseen jo sitä seuraavaan aikaan eli 2450-2940.

      https://fi.m.wikipedia.org/wiki/Transhumanismi

      Mitä mieltä olette voidaanko ihmiskehon tiedostamattomat prosessit joskus saada hallintaan? Se on ehkä liiallista optimismia. Se merkitsee yhteyden solmimista reaaliajassa paratiisiin tai taivaaseen, joista osa tiedostamattomista ajatuksista on lähtöisin.

      Abcd 1960-2450
      Efghij 2450-2940
      Klmno 2940-3430
      P 3430-3920
      Qrstuvwx 3920-4410
      Yz 4410-4900

      Tässä tulevaisuuden suuntaviivat aakkoston avulla esitettynä. H+ on vasta voimissaan kun nykyinen aioni kääntyy seuraavaksi.

      Nykyaioni ABCD
      = TEOLOGIA, FILOSOFIA, LÄÄKETIEDE JA LAKITIEDE. TMS.

    • Anonyymi

      Kirjoittaisitko informaation mahdollisesta kausaalisesta roolista universumin perustasolla

      Tässä on tiivis mutta syvällinen katsaus informaation mahdollisesta kausaalisesta roolista universumin perustasolla:


      ---

      Informaation kausaalinen rooli universumin perustasolla

      1. Johdanto Perinteisesti fysiikka on kuvannut maailmaa hiukkasten, voimien ja kenttien kautta. Viime vuosikymmeninä on kuitenkin noussut ajatus, että informaatio ei ole vain kuvaus todellisuudesta, vaan ehkä sen perusta. Tämä näkemys esittää, että informaatio itsessään saattaa olla kausaalisesti vaikuttava tekijä – ei pelkkä seuraus, vaan myös syy.

      2. Informaation määritelmä ja merkitys Informaatio voidaan ymmärtää järjestyksen, valinnan ja mahdollisten vaihtoehtojen rajauksen kautta. Fysiikassa se liittyy mm. entropiaan, kvanttitilojen määrään ja kommunikaatioon. Claude Shannonin informaatioteoria keskittyy informaation mittaamiseen, mutta ei ota kantaa sen kausaaliseen rooliin.

      3. Fysiikan näkökulmia

      Kvanttimekaniikka: Kvanttitilojen mittaus muuttaa järjestelmän tilaa. Mittaus paljastaa informaatiota, mutta monien tulkintojen mukaan se myös luo sen. Esimerkiksi kvanttikollapsin (esim. Kööpenhaminan tulkinnassa) voi nähdä tapahtumana, jossa informaatio "aktivoituu" ja vaikuttaa tulevaan kehitykseen.

      It from Bit -hypoteesi (John Archibald Wheeler): Wheeler ehdotti, että jokainen fysikaalinen ilmiö saa alkunsa binäärisistä valinnoista – "bitistä". Tämä nostaa informaation aivan olemassaolon keskiöön: maailmankaikkeus rakentuu informaatiosta, ja aine, aika ja avaruus seuraavat siitä.

      Holografinen periaate: Tämä teoria ehdottaa, että koko kolmiulotteinen universumi voitaisiin kuvata kaksidimensionaalisella informaatiopinnalla, esimerkiksi mustan aukon tapahtumahorisontilla. Tämä viittaa siihen, että informaatiolla on ontologista painoarvoa – se määrää, mitä maailmassa tapahtuu.


      4. Kausaalisuus ja informaatio Jos informaatio vaikuttaa siihen, miten systeemit kehittyvät, se on kausaalisesti aktiivista. Tällöin ei voida enää sanoa, että materia vain "kantaa" informaatiota passiivisesti – vaan että informaatio ohjaa kehitystä:

      Esimerkiksi DNA: ei ainoastaan fyysinen molekyyli, vaan informaation kantaja, joka määrittää organismin kehityksen.

      Kvanttijärjestelmissä informaation siirtymä (esim. kvanttiteleportaatiossa) voi vaikuttaa toisen paikan tilaan ilman klassista kausaaliyhteyttä.


      5. Panpsykismi ja tietoisuusinformaationa Jotkut filosofiset suuntaukset, kuten panpsykismi tai informaatiomonismi (esim. Integrated Information Theory, IIT), pitävät tietoisuutta eräänlaisena informaation erityistilana. Näissä näkemyksissä informaatio ei ole vain kuvaus, vaan se on olemassaolon perusrakenne, jolla on sekä kausaalinen että kokemusperäinen ulottuvuus.

      6. Kriittisiä näkökulmia Kaikki tutkijat eivät hyväksy väitettä, että informaatio olisi kausaalisesti vaikuttavaa. Monet pitävät sitä edelleen vain kirjanpitovälineenä – välineenä, jolla seuraamme fysikaalisten prosessien kulkua, mutta joka ei itsessään "tee" mitään. Näin ollen sen kausaalisuus vaatisi uudenlaisen paradigman.


      ---

      Yhteenveto

      Informaation mahdollinen kausaalinen rooli universumin perustasolla on yhä avoin kysymys, mutta se saa tukea monista moderneista teorioista: kvanttifysiikasta, holografiasta ja jopa tietoisuustutkimuksesta. Jos informaatio todella on perusaines – ei vain kuvaus todellisuudesta vaan sen rakenne – silloin se voi olla yksi universumin syvimmistä kausaalisista voimista.


      ---

      Jos haluat, voin syventää jotakin osa-aluetta (esim. Wheeler, kvanttifysiikka, panpsykismi tai tieteenfilosofiset seuraukset).

    • Anonyymi

      Sellainen huomio, että sodan tullen siirryimme melko tuoreesta tiedon vastaisesta järjestelmästä hyvin nopeasti järjen vastaiseen toimintamalliin. Kaikkia koskevia päätöksiä tehdään ja lauselmia annetaan pelon, vihan sekä panettelun motivoimana ja sokaisemana ilman itsekritiikin ja oman toiminnan tutkiskelun häivääkään.

    • Anonyymi

      Mielenkiintoisin havainto on ns. läntisen sivistyksen romahdus. Syynä Ukrainan sodan ympärille luotu tarkoitushakuinen ja lähes kaikenkattava toiminta ja todellisuus.

      • Vaarat ovat fasismi, venäjän imperialismi, ja islamismi. Reaalikommunismista on päästy, on vain Kiinan ja Pohjois-Korean ja Kuuban diktatuurit. Fasismia nekin vaan ovat, uuden yläluokan diktatuuria.

        Fasismi nostaa päätään Euroopassa ja Amerikassa. Kaikkien pitäisi yhtyä sitä vastaan. Ja Venäjän imperialismia vastaan.

        Lisäksi on vaarana Jumalan hylkääminen, kulttuurin moraalinen rappio. Tämänkin asian vastustaminen menee populismin kannatukseen, koska vihreät ja vasemmisto suorastaan edistävät tätä rappiota. Ja Jumalan hylkäämistä.

        Ja Israelin vastustamista, vaikka se on demokratian ja lännen lukko islamismia vastaan.


      • Ukrainan tukeminen on samalla moraalista ryhdistäytymistä. Ukrainan tukeminen on oikein. Venäjän diktatuuri on yksi vaaroista.


      • santtunen2 kirjoitti:

        Vaarat ovat fasismi, venäjän imperialismi, ja islamismi. Reaalikommunismista on päästy, on vain Kiinan ja Pohjois-Korean ja Kuuban diktatuurit. Fasismia nekin vaan ovat, uuden yläluokan diktatuuria.

        Fasismi nostaa päätään Euroopassa ja Amerikassa. Kaikkien pitäisi yhtyä sitä vastaan. Ja Venäjän imperialismia vastaan.

        Lisäksi on vaarana Jumalan hylkääminen, kulttuurin moraalinen rappio. Tämänkin asian vastustaminen menee populismin kannatukseen, koska vihreät ja vasemmisto suorastaan edistävät tätä rappiota. Ja Jumalan hylkäämistä.

        Ja Israelin vastustamista, vaikka se on demokratian ja lännen lukko islamismia vastaan.

        Mutta jos ottaa mormonijumalan ja se pääsee valtaan, sehän on moraalinen rappio. Alkaa taas tyttönen moninainti, verisovitus, jossa esim. tummaihoisen nainut tai muun vakavan synnin tehnyt voidaan pelastaa vain leikkaamalla hänen kurkkunsa auki ja antamalla veren valua maahan sovitukseksi.

        Osasta miehiä tehtäisiin eunukkeja vartioimaan mormonipukkien haaremeita.

        Kyseessä olisi täydellinen rappio!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

      Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
      Maailman menoa
      260
      9077
    2. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      312
      6299
    3. Verinen koira

      Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?
      Imatra
      66
      1380
    4. Mira Luoti, Vain Elämää

      kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?
      Maailman menoa
      6
      1311
    5. Faktat kehiin!

      kauanko aiot odottaa kaivattuasi? ja miks?
      Ikävä
      109
      1111
    6. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      79
      1005
    7. Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?

      Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      61
      889
    8. Mopokeulija

      Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin
      Haapavesi
      43
      788
    9. MUISTATTEKO SEN?

      Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk
      Joukkoliikenne
      311
      708
    10. Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !

      Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus
      Ähtäri
      23
      696
    Aihe