Ydinase valmistui ja testattiin kesällä -45 Japanissa. Sen jälkeen sitä ei ole käytetty kertaakaan 80 vuoden aikana. Mikä on tuon tiedon valossa todennäköisyys, että ydinasetta käytetään seuraavien 10 vuoden aikajaksolla.
Ydinaseen käytön todennäköisyys
9
465
Vastaukset
- Anonyymi
Vetypommeilla on tehty useita kokeita.
Esim.
https://en.wikipedia.org/wiki/Operation_Dominic
sivun alaosassa Housatonic (1962)
"Repeat of Androscoggin, successful, target accuracy within 100 ft (30 m); last U.S. nuclear weapon airdrop. Reportedly 99.9% clean"
https://muse.jhu.edu/article/794729/summary
...
Mielestäni ydinsodan mahdollisuus on nykyään paljon suurempi kuin 1960-luvulla ja kynnys sellaisten aseiden käyttöön paljon matalampi koska radioaktiivisesta laskeumasta on todennäköisesti päästy jo kokonaan eroon koska vetypommin sytykkeenä ei tarvita enää perinteistä atomipommia.
Sodan lietsonnan sijasta kannattaisi keskittyä liennytykseen ja asemoitua mahdollisimman puoleettomaksi suhteessa geopoliittisiin konflikteihin vaikka se jostain syystä ei ole enää muodikasta tässä woketus-kulttuurissa.
Matematiikka ja tilastolliset todennäköisyydet ovat tämän asian suhteen hyvin epäolennaisia. - Anonyymi
Oletetaan, että käytön todennäköisyys vuotta kohti on jokin vakio.
- Anonyymi
Oletetaan, että ydinaseen käytön todennäköisyys vuotta kohti on vakio 5 %. Jos näin olisi, niin 80 vuoden jaksolla olisi vain ~2 % todennäköisyys, että sitä ei olisi käytetty. Kun sitä ei ole käytetty, niin hyvällä varmuudella voidaan siis sanoa, että todennäköisyys on < 5 %/vuosi. Tästä seuraa, että tulevien 10 vuoden jaksolla todennäköisyys on hyvällä varmuudella < 40 %, että ydinasetta käytettäisiin.
- Anonyymi
Tässä tapauksessa tuollaisilla olettamuksilla ei ole mitään arvoa eikä merkitystä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tässä tapauksessa tuollaisilla olettamuksilla ei ole mitään arvoa eikä merkitystä.
Kyse ei nyt ole politiikasta. Kyse on siitä, että mitä voidaan sanoa todennäköisyydestä, kun 80 vuoden aikana ei ole yhtään tapausta ilmennyt.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyse ei nyt ole politiikasta. Kyse on siitä, että mitä voidaan sanoa todennäköisyydestä, kun 80 vuoden aikana ei ole yhtään tapausta ilmennyt.
"Kyse ei nyt ole politiikasta. Kyse on siitä, että mitä voidaan sanoa todennäköisyydestä, kun 80 vuoden aikana ei ole yhtään tapausta ilmennyt"
Ydinaseiden käytön suhteen kyse on nimenomaan poliittisista päätöksistä.
Tämän tyyppinen tilastollinen pohdinta soveltunee parhaiten luonnonilmiöihin kuten esim. tulivuorenpurkaukset ja maanjäristykset jos ei lasketa mukaan sellaista mahdollisuutta että niitäkin on mahdollista tuottaa teknologian avulla jolloin asia palautuu taas politiikkaan. - Anonyymi
Jos käytön tn < 5 % / v niin niin käyttämättömyyden tn p >= 95/100..
Tn että 80 vuoteen ei ole käytetty >= (95/100)^80 = 0,0165.
Tn että seuraavan 40 vuoden aikana käytetään > 1- (95/100)^40 = 0,8715.
- Anonyymi
Doomsday Clock käy tällähetkellä 89 sekuntia vaille keskiyötä,,,
https://thebulletin.org/doomsday-clock/#nav_menu
Kannatta ne ranutmakkaralla käydä nyt ostamassa eikä jahkailla! - Anonyymi
Muhanmatti klikkaa nappia pian.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?
Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin2609261IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its3136463Verinen koira
Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?681488Mira Luoti, Vain Elämää
kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?61351- 1091131
Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.831112Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?
Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut72963Mopokeulija
Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin43818Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !
Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus23726MUISTATTEKO SEN?
Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk311718