https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011256718.html
Marja-Liisa Majasaari
10:09
Nimimerkki Karambola kertoi lauantaina Helsingin Sanomien lukijan mielipidekirjoituksessa, kuinka joutui lounaalla erikoiseen tilanteeseen. Hän oli syömässä työkaverinsa kanssa, kun viereen tuli työn kautta tuttu mies. Yhtäkkiä kirjoittaja tunsi, että hänen polveaan rutisteltiin.
– Tämä ei käy, ei todellakaan, kirjoittaja sanoo lausuneensa painokkaasti.
Vastauksena oli röhönauru, ja lounaan jatkuminen kuin mitään ei olisi tapahtunut. Pöydässä istujia ei kuitenkaan naurattanut, eikä viereisenkään pöydän lounastajia.
Kirjoittaja kertoo, että lounaalla häiritsevästi käyttäytynyt mies saapui muutaman viikon kuluttua kyselemään, oliko kirjoittaja levitellyt hänestä valhetta ahdistelijana. Karambola-nimimerkki ei kuitenkaan ollut näin tehnyt, vaan ilmeisesti joku muu.
Kirjoittajan mukaan voi olla lähes mahdotonta viedä tällaista asiaa eteenpäin saamatta itse osakseen vain lisää epäasiallista käytöstä. Hän muistuttaa, että hänen kokemansa häirintä ei ole hyväksyttävää missään tilanteessa eikä myöskään naurun asia.
Oletko kokenut häirintää työelämässä?
Anonyymi-ap
1
83
Vastaukset
- Anonyymi
Noita juntteja riittää jotka luulee voivansa tehdä mitä vaan. Paikan vaihto olisi ollut vähintä mitä ahdistelija voisi kokea. Tai kyynerpäällä nenään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1013781
Satuit vain olemaan
Ensimmäinen joka avasi minussa sen nähdyksi ja rakastetuksi tulemisen puolen. Pitäisi vain muistaa että et ole ainoa. Se482701- 1142529
24/7 sinä mielessä, ihan jatkuvalla syötöllä
Aamulla herätessä, päivällä melkein nonstop, illalla nukkumaan mennessä, öisin herätessä. Mikä viddu tässä on 🤣392028Jotain pitää nyt keksiä että sinut näkisi
Ensiviikolla viimeistään. Tälle on pakko saada kunnon piste tai sitten aloitetaan loppuelämä yhdessä, tulen hulluksi muu301797Mulla tulee vaan niin
Paha olo siitä mitä teidän välillä on. Vaikka se on sun päätös mitä haluat. Tuntuu että menetän jotakin vaikka tiedän et221581- 271552
- 221348
Mitkä olivat viimeiset sanasi ikävoinnin kohteellesi
Ja milloin? Mitä olisit sanonut jos olisit tiennyt että ne jäävät viimeisiksi -ainakin toistaiseksi?701305Olikohan se
Kuitenkin niin, että kiinnostuit minusta ihan tosissaan. Loukkaannuit, kun en ollutkaan valmis tapaamaan sinua.. Pelkäsi81281