Osaatteko hyvät tähtipöljät selvittää yhden mieltäni vaivaavan asian..?

Kyse on aivan teidän aihealuettanne eli tähdistä..!

Nehän liikkuvat huikeita nopeuksia mikä minnekin suuntaan.., right?
Tähtitaivaamme on ollut muuttumaton tuhansia vuosia ja liikkeet selitetään sillä että ne on meistä valovuosien päässä ja siksi niiden liikkeitä ei voi havaita edes muutaman sukupolven aikana.., eikö totta?

Siis valovuosien päässä meistä.., ihan kivat etäisyydet.
Kuitenkin niitä voi aivan hyvin zoomailla tehokkailla vehkeillä.., aikamoinen saavutus vai mitä?

Jos ette usko niin tässä on hauska tanssiva tähti zoomattuna.
Katsokaa jos uskallatte:

https://www.youtube.com/watch?v=YtadBbiUSZo

9

202

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Toki kunnon zoomilla tähti tulee isommaksi.

    • Anonyymi

      Yhdelläkään kaukoputkella ei saada tähteä näkymään pistettä suurempana. Kannattaa lukea muutakin kuin kaikenlaisten Vihtori Amalgaamien horinoita.

    • Anonyymi

      kaikki on harhaa mitä taivaalla näkyy. Tuhansia vuosia sitten jostain lähtenyttä valoa. Ne tähdet ovat jo ihan jossain muualla. Koko ihmiskunnan historian aikana emme näe kuin yhden kuvan filmistä joka on alkanut miljardeja vuosia sitten.

      Tuosta tulikin mieleen kysymys tähtihöhlille. Linnunradan tähdistä näemme osan, mutta kuulemma galaksien välissäkin on tähtiä. Niin kysyisin, että voiko sellasta nähdä paljain silmin tai edes putkella?

    • Anonyymi

      Sieniäkö olet syönyt? Enkä tarkoita korvasieniä.

    • Anonyymi

      "Nehän liikkuvat huikeita nopeuksia mikä minnekin suuntaan.., right?"

      Vääriin. Linnunradassa tähdet liikkuvat saman suuntaisesti kuten aurinkokunnassamme planeetat.

      "Tähtitaivaamme on ollut muuttumaton tuhansia vuosia ja liikkeet selitetään sillä että ne on meistä valovuosien päässä ja siksi niiden liikkeitä ei voi havaita edes muutaman sukupolven aikana.., eikö totta?"

      Ei ole ollut muuttumaton. Et taida ymmärtää mittasuhteita avaruudessa? Tässä on vielä mukana tuo ensimmäisen kohtasi väärinymmärrys. Koska liikesuunta on sama, ja pituudet valtavia, niin se ero ei ole mitenkään suuri.

      Karheasti voit miettiä moottoritiellä peräkkäin ajavia autoja. Jos et näkisi ympäristöä, niin näyttäisi ettet sinä ja muut autot ette liikkuisi ollenkaan.

      "Siis valovuosien päässä meistä.., ihan kivat etäisyydet."

      Lähimmät ovat vähän yli 4 valovuoden päässä, ja taas toiset noin 2600 valovuoden päässä. Siinä on massiivinen ero.

      "Kuitenkin niitä voi aivan hyvin zoomailla tehokkailla vehkeillä.., aikamoinen saavutus vai mitä?"

      Kotivehkeillä ei kyllä mitenkään merkityksellisesti zoomailla. Teillä littanan maan kannattajilla on kyllä aina ollut haastetta ymmärtää miten kamerat toimii.

      Ja lopussa laitat laiskasti linkin ties minkä huijarin sivustolle. Villi veikkaus, että kyseessä on taas joku sinun ihailema idiootti, joka ei osaa zoomata kameralla. Taas henkilö joka ei ole vaivautunut edes perus testejä tekemään kameralla, joka tulee luonnostaan normaaleille terveille ihmisille.

      • Anonyymi

        Mulla sellainen kamera että kun otan kuvan tähdistä niin ei näy yhtään mitään. Ihan mustaa vaan.

        Nikon tonnisella noita kyllä zoomaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mulla sellainen kamera että kun otan kuvan tähdistä niin ei näy yhtään mitään. Ihan mustaa vaan.

        Nikon tonnisella noita kyllä zoomaa.

        "Nikon tonnisella noita kyllä zoomaa."

        Ei zoomaa. Sillä zoomaa kohinahäiriöitä, kun zoomi on maksimissaan. Ei sillä tähden pintaa nää.
        Noita huuhaakuvua on liikkunut netissä jo pitkään. Onko villityksen aloittaja tietämätön, vai provo, vaikea sanoa.


      • Anonyymi kirjoitti:

        "Nikon tonnisella noita kyllä zoomaa."

        Ei zoomaa. Sillä zoomaa kohinahäiriöitä, kun zoomi on maksimissaan. Ei sillä tähden pintaa nää.
        Noita huuhaakuvua on liikkunut netissä jo pitkään. Onko villityksen aloittaja tietämätön, vai provo, vaikea sanoa.

        Täsä on kato nääs ihan aitoo teleskooppikuvaa avaruuksista nääs.
        Ei varkulla oo maalauksia kato nääs:

        https://www.youtube.com/watch?v=N1AY3iCYkGs


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        "Nikon tonnisella noita kyllä zoomaa."

        Ei zoomaa. Sillä zoomaa kohinahäiriöitä, kun zoomi on maksimissaan. Ei sillä tähden pintaa nää.
        Noita huuhaakuvua on liikkunut netissä jo pitkään. Onko villityksen aloittaja tietämätön, vai provo, vaikea sanoa.

        Ei zoomaa,ei kohinaa, ei nää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      83
      4473
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      3238
    3. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      39
      2904
    4. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      117
      2707
    5. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      16
      2590
    6. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      17
      2549
    7. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      43
      2517
    8. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      113
      2285
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2075
    10. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      28
      1727
    Aihe