Yhtymäkohtia on paljon, vaikka erojakin on. Moni ei kerro kaikkea tai muuntaa hieman, jotta ei olisi tunnistettavissa. Valtakunta on muuten tainnut hävitä palstalta. Jos perhe on sama, en yhtään ihmettele mielenterveyden heilumista (mitä kirjoitukset antaa ymmärtää). Pakeneminen on rankempaa kuin asioiden selvittäminen.
Onkohan valtakunnan perhe valtakunnan uutinen
Anonyymi-ap
971029
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 97
Vanhimmat
Minä mietin eilen ihan samaa.
Että tämmöisiä aloituksia.
Miksi?
Jostain ihmisestä vääntöä?
Miksi?
Onko aloittaja joku juiruämmä?
Ei. Kävi vain mielessä, että kovin tutulta kuulostaa perheen haasteet. Sinänsä surullinen tarina ja kummassakin tapauksessa perhe vain pahentaa muutenkin jumiin mennyttä tilannettaan.
Väistämättä tulee mieleen.
Ajattelin kanssa. Miehen ulosottoja on maksettu. Eikä naisella ole pitkiä hiuksia .
Julkisuuden kuvat on monen vuoden takaa. Hiukset kasvaa nopeasti, eikä kukaan muu kuin hölmö esiinny tuoreella ja muuttamattomalla kuvalla täällä.
Ei ole sama tapaus, vaikka samankaltaisuutta vähän löytyykin. Eristetty lapset yhteiskunnasta.
xLiner
Näköjään useammalla on käynyt sama ajatus mielessään jutusta lukiessaan.
Ei ole sama, nimimerkki valtakunta on suomenkielinen
Valtakunta kirjoittaa niin huonoa suomea, että ruotsinkielisyys selittäisi paljon. Jos äidinkielellään kirjoittaa noin, on vaikea opettaa lapsiaan peruskoulun oppimäärän mukaisesti.
Julkisuudessa on paljon yhtymäkohtia. Vesivahinko, paljon lapsia, lapsien ikäjakauma, vauva 2024, muutot, jotkut valtakunnan kertomat kommentit. Uuden paikkakunnan haasteet lasun kanssa, lasten totaalinen eristäminen, lasten kirjelmöinnit viranomaisille, ilmansuunta on oikea jne. Julkisuudessa ei selkeästi sanota kaikkea huostaanottoon liittyvää ja niitä asioita taas valtakunta on täällä monesti purkanut.
Piileskelevän naisen etunimi on myös liitetty Valtakuntaan esim: Ikävä palstalla, epäilyt samaksi henkilöksi joka käytti kyseistä etunimeä nimimerkkinä, ja epäilty multinikki trolliksi. Nimi on kuitenkin huomattavasti harvinaisempi kuin perinteiset Liisat ja Annet, että sekin olisi melkoinen yhteensattuma.
Joo on ollut multinikkiäijä ehkä kaikken epäuskottavien hahmo ikinä tämä luomasi ”rose” 11 lapsen uskovainen äiti
Vai että lapsetkin järjestää erillisiä kuulemisia ja vastineita nykyään gubbe? Mistä hornantuutista tätä tavaraa tulee?
Poliisihan on julkaissut kuvan nimineen päivineen, joten siltä osaltaan ei pitäisi epäselvyyttä olla
No nyt saa palstatrollit rauhan tästäkin asiasta.
Toivottavasti Valtiksella on kaikki hyvin.
Vai niin palstaäijä ja liittyikö tämä niiden yhdentoista kuvitteellisen mukulan asioihin?
😁 en jostain syystä usko että pelkkä kuva riittää
Minulla kehittynyt pelot voimakkaaksi. Sinäänsä olenpa enemmän kiintynyt mieheeni johtuen siitä kun 8 lasta vietiin niin mies on ainut jospa pelko joutua eroon ollut hyvin voimakasta pelätä menettää häntä ja jonka saan pitää ja huomaan sen hän olen minun täysin minun, että minun hän on on kokonaan. Enkä halua ketään muuta en koskaa enää.
Olen päättänyt kun tämä on ohi niin poistun koska minua ei ole koskaan arvostettu täällä kuin aloituksesta näkyy.
No jos interpolin listoille päätyy. Se pohjalaisperhe päätyi btw
Jooh kiva kun olet olemassa.
Aika sattumaa, jos on olemassa kaksi samassa tilanteessa ja samanlaisia asioita samaan aikaan kokenutta suurperhettä.
Saisi olla aika hölmö, jos tuossa elämäntilanteessa kertoisi kaikki faktat täysin oikein palstalla. Tunnistettavuus olisi poikkeuksellisen vahva, jos yhtään ei sekoita omaa tarinaa oman intimiteetin varjolla.
Oli tuo perhe Valtis tai ei (sitähän kukaan meistä ei voi tietää), on tuon julkisuudessa olleen perheen elämä ollut hurjaa eristämistä julkisuudessa olleiden tietojen perusteella. Mitä kasvaville lapsille tekee elää pienissä neliöissä vähällä ulkoilla ja vähällä kontakteilla ulkomaailmaan.
Kyllä me kauemmin palstalla olleet tiedämme.
Ei ole Valtiksen perhe tuo.
xLiner
Kantasi perustuu yhtä mutuun kuin toisella tavalla veikkaavan mielipide. Kumpikin vain arvailee.
Vain valtiksen tavannut tietää totuuden (julkisuudessa olleen kuvan perusteella). Täällä voi kuka tahansa sanoa mitä tahansa, häivyyttääkseen oikeaa identiteettiään eli yksityiskohtien osuminen ei kerro mitään. Tässä kohtaa pieniä osuvia yksityiskohtia on kuitenkin paljon: vesivahinko, pahoinpitely(epäily), lasten eristys, kodin sotkuisuus vs. lasun ärähdys, haasteet lasun kanssa, muutot jne.
On se kuva aika samannäköinen mitä valtakunta on julkaissut. Muokattuna mutta kyllä niissä samankaltaisuutta on nähtävissä. Ainoa puolitotuus on takapuoleen asti ylettävä tukka.
Ei tietenkään, koska Valtakunta on satuhahmo. Mutta hahmotkin voivat perustua johonkin.
Niin, sinulla on palstasetä äärimmäinen tarve kuvata perhe-elämää myös varsin irvokkaalla tavalla. Mistä se johtuu? Katkeruutta ilmassa ehkä?
” Ainoa puolitotuus on takapuoleen asti ylettävä tukk” juu sitä puoleen väliin pakaraa ystävää tukkaa olet kuvaillut kovasti tähän larppaushahmoon liittyen äijä
Mutta täähän oli silloin nähtävissä kun äijän luoman profiilin tekstiä pysty tiiraan. Pitkään aikaan ei ole pystynyt. Foliolakki sojottaa kohta näin päin
Ja vesivahinko gubbe kaupan päälle. Mää kstoin sen videon kans siitä kadonneesta perheestä, siitä otit ton t knatterton
Mikkosen Petteri you tube lähde tjeu bro
Ne on nähnyt minun oikean nimen, koska olen kirjoittanut lehteen . Mutta x-liner ei ole minua kohtaan ollut kiltti vaikka se tietää ei osaa arvostaa suurperheitä ja vähävaraisia tai minun panostusta äitinä lapsiin.
Minä kuullut vaan kuinka minun lapset on kilttejä ja kuinka lapseni fiksuja mutta ei en koskaan pystyisi kotiopiskeluun pistää lapsiani koska se tarvitsee opettajan johon minulla ei ole varaa.
Lisää vaikka kyttäasiakirjoista jos sopii vilkaista
Ei taida olla tuo, vaikkakin järkyttävän samankaltainen tapaus.
Valtakunnan nikkikin taitaa olla pimeänä, ihmeellinen yhteensattuma.
Niin kai se tuo ylläpito välillä bannaa näitä palstaäijän nikkejä ku menee ihan häröksi tai häröt niistä helisee
Tuskin on, kun ei ulkonäkökään täsmää. On niitä muitakin suurperheitä joilta mopo karkaa käsistä.
Noin muutenkin nuo on yksityisasioita, joita en ruotisi netissä.
Jasu
Muutenkin kaikilla on rajalliset kapasiteetit mitä tulee suurperheisiin. Ei kukaan pysty täydellisen hyvin huomioimaan kaikkea, kun lapsia on liikaa yli omien kykyjen ja varojen.
Sitten tulee laiminlyöntejä, kun ei venytä kaikkeen ja omissa silmissä helposti on sokea piste näille puutteille. Vaikka muut näkee ne, vanhemmat ei välttämöttä näe ja tunnusta puutteelliseksi vanhemmuudeksi.
Elämä on ja siksi pitäisi miettiä missä kulkee järkevät rajat, lastenkin määrän suhteen.
Jasu
Minäkin haluaisin mielin määrin enemmän eläimiä mitä jo on, mutta järkeni sanoo etten pystyisi enää pitämään niistä niin hyvää huolta, kun pitää pitää jotta niiden elämä on hyvää ja kaikki asiat hoidossa. Nyt jo tulee raja vastaan eli vielä vähemmän jatkossa, mitä nyt.
Kukaan ei voi ihmeisiin venyä, kun rajallisuus on fakta kaikkien kohdalla.
Jasu
Noista suurperheiden ongelmista kyllä pitäisi puhua ja pieni ruotiminen palstallakaan ei ole pahitteeksi. Ainakaan vaikeneminen ei mitään auta. Palstallakin on näyttää olevan yllätys, että suomalaisia suurperheitä on ainakin kaksi.
Enpä usko että tähän perheeseen sopii yleistykset pahemmin, vaikuttaa että ovat eristäytyneet ihan tahallisesti.
Se ei kyllä ole normaalia ettei tuonkokoisen perheen lapsia ole nähty ulkona leikkimässä.
Jokainen kasvavia lapsia pesässään kasvattanut tietää että epätavallista toiminta silloin on.
-yoda :)
Juu, mutta tyyliin Valtakunta ei kannata avautua palstoilla. Avautumiset kääntyy äkkiä itseä vastaan.
Ongelmista toki saa ja pitääkin puhua. Miksi ihmiset tekee lapsia enemmän kuin ehtii edes kunnolla hoitamaan?
Ei se määrä, vaan laatu.
Jasu
Oisko hihhuli väkeä jotka eristäytyy lahkojensa pariin?
Jasu
"Ei se määrä, vaan laatu" juu, tuota just yritin selittää silloiselle vaimollekin silloin kun viidettä tekosta ehdotteli toteutettavaksi...matikkaankin kokeilin kovasti vedota "Laske nyt vähä 🙄 oot xx kun muksu on täysi-ikäinen"...ei auttanut 😁.
Ja hupsista kuinkas sitten kävikään, yhteishuoltajuus ja sitä rataa 😂. Isukin hommia tässä kai saa hoidella vielä toinen jalka haudassa.
...Pitkä matka aikuisuuteen on
-yoda:)
Vahvasti veikaten esitän vaihtoehdoksi preppereitä.
Heitä joita loppu aina lähempänä kuin muita on...
-Y
Isoakin lapsikatrasta pystyy hoitamaan, jos siihen on resurssit, tukijoukkoja ja muita edellytyksiä. Toiset taas tekee lapsia "hoitaakseen" omaa mielenterveyttään, persoonallisuushäiriöitään, tai vain pitääkseen itseään hengissä.
Nojuu, laatu niissä vanhemmissakin ratkaisee. 😉
Mimmosta puskee pihalle.
Jasu
Niin, aika harvalla noista suurperheistä taitaa sitä tukijoukkoa olla ja rahaa. Melkeinpä se eka saa pärjätä ittekseen jo kun pari seuraavaa on syntynyt.
Sitten jos on vielä monenmoista oikkupehvaa lasta, niin äkkiä on vanhemmat hätää kärsimässä.
Jasu
Siis 10 marsua on paljon helpompia, kun 10 ihmiskakaraa ikinä. 😅
Siksi mun suurpeheen ihmiskakarat jäisi 2, vaikka olisin ehkä voinut enemmänkin niitä saada. Ehkä.
Jasu
Itsekkin tunnen tältä samalta pikkupaikkakunnalta jolta olen syntyisin erään suurperheen joilla on likimain 10 lasta. Ainakin puolet näistä on vähintään jonkinsortin kriminaaleja. Yksi jo kuollutkin nuorena osin rikollisen elämäntavan johdosta. Kyllä tällaisia suurperheitä Suomessakin on enemmän kuin moni ajattelisi.
Ikävin piirre on se, että vanhimmat lapset joutuvat ottamaan vastuun nuorempien hoitamisesta. Aikuisen vastuu lapsilla... Ei mikään ihme että suurperheiden lapset sijoitetaan eri paikkoihin. Saavat olla lapsia ne vanhimmatkin lapset vielä.
xLiner
Mutta sä teet parhaas siellä ja
Jasu on itsensä mustamaalaaja ja unohtaa minulla on hyvä isä lapsilla kun meitä vanhempia on kaksi vaikka minä tekisin 24/7 töitä.
🤔 jotain kai sen suuntaista, arkista kammen vääntöä
Kuule hoidan hyvin.
Tarina varmasti kertoo siitä ahdingosta, joissa suurperheet "hyvinvointivaltiossa" nimeltä Suomi nyt elävät, ja vaikeaksi kokevat.
Karfeilla, kuten Valtiksella, ei ole ollut tuloja moneen vuoteen juuri ollenkaan. Perheellä on oikeuksien lisäksi velvollisuus elättää myös itse itseään ja kasvattaa lapsista yhteiskuntakelvollisia veronmaksajia. Toisenlaisessa yhteiskunnassa perhe eläisi kadulla, täällä heille on maksettu kaikki, koska omia verotuloja (tiedot on julkisia) ole ollut kuin maks. 7000e/v kahden aikuisen tuloina,
Vaikka elämme hyvinvointivaltiossa, täytyy ihmisen pyrkiä elättämään itse itsensä, ainakin yrittää (hakemalla töitä, ottamalla vastaan vähäpätöisempiäkin töitä), Yhteiskunta maksaa lapsilisät ja äitiysavustukset, ja lasten koulutuksen ja terveydenhuollon. Nekään ei ole monessa paikassa itsestään selvyyksiä. Minusta on hävyttömän epäkiitollista, jos ihminen kuvittelee olevansa loinen, joka saa imeä yhteiskunnalta kaiken ilman omaa panostaan. Lapsien tekeminekin on yhteiskunnalle hyödyliistä vain, jos lapset opetaan toimimaan yhteiskunnan jäseninä ja opetetaan tekemään töitä ja maksamaan veronsa niin muutkin tavalliset ihmiset, Sossun kasvatit toisessa sukupolvessa ovat yhteiskunnalle kalliita yksilöitä, vaikka ihmisestä itsestään olisi kuinka kiva elää oravan pyörästä erillään muiden kustantamana. Anteeksi suora ilmaisu,
Vahvasti samaa mieltä. Ja tukeehan tutkimuksetkin tuota, sossuelättien lapsista tulee myös usein sossuelättejä.
xLiner
Samaa mieltä, usein unohtuu velvollisuudet. Näissä lastenkaappauksissa ja eristämisessä on kyse ilman muuta rikollisuudesta.
Lapsikaappaus tarkoittaa gubbe hyvä, että vie ne lapset pois maasta
It’s a kinda ricocase
Jos sä oisit rikkaan suvun kultalusikka suussa vaikka syntynyt ja se mitä susta on tullut oikeuttaisi päättelyyn?
No aikamoista hevon juttua on kyllä palstasetä stooris, mutta jos ei patempaakaan
Hauska tiesitkö esim laitoksella kaksi lapsistani on koko ajan nyt tietokoneella teini-ikäiset tai puhelimella? Eivät rajoita käyttöä. Paitsi toiselta viety nyt yöksi.
Niin just palstasetä -pyttyyn vaan ja pulinat pois
Valtis on laittanut tänne todella monta tunnistettavaa kuvaa.
Olet pahansuopa käärme.
Hyi.
Tekoälyllä muokattuja kuvia.
Kiitos.
Minulla on erittäin vaikea olla. Valheita on vaikka kuinka paljon olemassa. Toivotaan että oikeus voittaa. Kaikkia lausuntoja ei edes minulle lähetä joita olen pyytänyt muuten ne joutuisi jo palauttaa lapset.
Elämästä ja todellisuudesta ymmärtättömät vähintään haluaa palstaäijä, että nämä sun jutut käy ns järkeen per se
Paperit ja skidit tänne
Niinpä, ei varmaan muistuta esim ketään irl vai sekö näissä äijän kuvissa on sulle ongelma?
Niin niitä on jotka nauttii toisten henkisestä pahoinpidellystä kuin sossut jotka vei lapset valheella. Toivottavasti istuvat vankilassa.
Lapseni haluaa kotio ja se mitä ne tädit teki lapsilleni toivon että ne istuu vankilassa erossa rakkaista.
Mieheni arvostus on nykypäivänä vielä suurempi niin suuri että mielummin kuolen hänen puolesta kuin olla erossa hänestä. En kestä olla erossa hänestä. Tämä on laukaissut minulle ahdistushäiriön iskenyt pelätä menettää hänetkin.
Julkisten paikkojen pelko myös yleistynyt ahdistuneisuushäiriö
https://thl.fi/aiheet/mielenterveys/mielenterveyshairiot/ahdistuneisuushairiot
En minä tästä ehjänä selviä koska koen kovia traumoja.
Rundia tantoille pelhana? Sää oot varmasti niitä miehiä jotka pistää esim yhden muijan piikkiin kaikki jutut omat mokat ym
Itselläkin kieltämättä on käynyt ihan sama mielessä kuin aloittajalla ja varmaan monella muullakin.
Mutta eihän siitä ole kuin joku vajaa kuukausi aikaa kun Valtakunta kirjoitti tällä palstalla jotain. Vastasi johonkin meikäläisen itsemurhapostaukseen. Sen jälkeen en ainakaan ole huomannut että olisi tänne mitään kirjoittanut. Vaikka voihan täällä kuka vaan esiintyä toisena henkilönä eikä se ole edes vaikeaa.
KilttiMies89
Tunnukset on nyt poistettu. Taitaa silti vielä kirjoitella muumina.
Valtakunnan esiintyminen toisena on hankalaa, koska ei osaa kirjoittaa.
Kuule olen tässä https://pbs.twimg.com/profile_images/1724218234805633024/j2yWUkEO_400x400.jpg
En osaa ruotsia.
Ja kenenä hän, palstasetä sitten esittäisi, tunnistatko uskovaisen perheenäidin ”rose” jolla on pitkät ruskeat hiukset?
Eikö tää palstaäijän sisältö oo sulle just sopivan häröä fiktiomukeloineen?
Todella häröä, kaiken muun häröilyn lisäksi. Hänhän kertoi olevansa parisuhteessa ja että heidän luonaan on vuoroviikoin uuden kumppanin kaksi kouluikäistä lasta,
Tavallaan vastasit kysymykseeni. Tai aloittajaäijähän sinä oot, mutta malliksi
Perheuutisia poliisista
Oksennan miksi hemmetissä kaikki kuvittelee suurperheet voisi huonosti ne voi huonosti kun ne on erossa rakkaista päin vastoin pelkäön että se suurperhe on tehnyt itselleen jotain.
Poliisi ei tutki, ei tutki. Edes meidän tilanteessa ei tutki . Koskaa ei haastatellut ei koskaan. Miten ihmeessä annetaan tämmöinen korruptio antaa rehottaa.
En edes pysty käsittämään pahinpia pelkoja ja herätä painajaiseen joka aamu pyrkiä sietämään itseä päivittäin sen vuoksi rajotan niin kovin kun pelot ohjaa ja pyrkiä sietämään itseäni .
Somessa tulee niin paljon kuraa että saa niin paljon kuraa esim videoita miettiä kaikkia valheita.
Valtis, ymmärrän, että sinun on tosi paha olla. Ymmärrän, että on hyvin rankkaa.
Se mitä minusta tuntuu, ettet ymmärrä on yhteiskunnan toiminta ja säännöt. Säännöt koskee kaikkia ja niitä ei soveltaa oman tulkinnan mukaan omaan tilanteeseensa sopiviksi. Sääntöjen mukaan tehdyistä viranomaispäätöksistä on turha valittaa, koska ei ne muutu valituksen aikana. Turhan valittamisen kulut maksavat me, jotka maksamme veroa. Enkä nyt tarkoita valittamista lasten huostaanotosta, niin isoissa asioissa oikeus pitää olla, vaan pienempiä valituksia asiasta kuin asiasta. Turha valittaminen myös laskee omaa oikeusturvaasi, aiheettoman sarjavalittajan asema ei välttämättä ole lähtökohtaisesti kovin hyvä. Voit lakea itse kuinka monta kertaa olet valittanut ja kuinka monta kertaa valitus on mennyt sellaisenaan läpi, kuinka montaa kertaa hylätty ja kuinka monta kertaa mennyt joltain edes pieneltä osin läpi.
Paras keino saada lapsesi takaisin, on hoitaa oma mielenterveys kuntoon, mennä töihin/osa-aika töihin ja tehdä viranomaisten kanssa hyvää yhteistyötä. Vanhojen asioiden nieleminen ottaa varmasti koville ja asiaa voi puida vaikka terapiassa, mutta se on kuitenkin paras ja ehkä ainoa toivosi. Valituksia tekemällä ja muuttamatta mitään, toivo on luultavasti heikko. Kun lapset palaavat, heidän pitää pystyä käymään koulua ja osallistua normaaliin sosiaaliseen elämään yhteisössä edes välillä.. Siinä kohtaa lapsetkin tietävät, että hommat vaan pitää hoitaa, jotta tilanne saa jatkua.
Jos niitä laiskottaa tämä lomaaika ja tää sun keissi vaatis kato gubbe niin paljon jalkautuvaa työtä
Niin sä taidat taas palstasetä puhua ristiin siitä Pedersören tapauksesta? Älä lue mitään
Jahas. Arvaa montako päätöstä olen saanut? Sossuilta pyytämistäni palveluista.
Riittääkö 300?
Yhden sain , mutta mitä olen pyytänyt selnjälkeen en mitään monia pyytänyt en ole saanut sekin oli sellainen lukuisia kertoja pyytänyt taloudellista tukea ei myönnetä ja teki ennakkolisen lastensuojelu ilmoituksen sen hetken syntymättömästä lapsesra. Eli ihmisoikeus ei toteudu ja sekin oli ennen lasten viemistä ja se vastaus oli kielteinen antoi esim jokinlaista taloudellista tukea ehkä sitten avin kautta mutta ei palauttanut lapsia.
Eivät ole päätöksiä yhtään antanut. Eli surullista.edes eivär antaneet kun sairaala pyysi meille perhekuntoutusta ennen sijoitusta edes siitäkään ei ole tullut päätöstä että voisin valittaa. Mitään tukea ei se sossu antanut eli sekin väänettiin niin etten olisi mitään ottanut vastaan vastaavasti. Ja totesi ettei esim avohuollontukikeinot ei auta mutta eivät antanet sitäkään päätöstä miksi en saanut niitä käyttää kun minulle oli tulossa. Itse tilattuna.
Noh tein rikosilmoituksen asiasta.
Siinä on sossuntäteillä selittämistä miksi antavat vääriä tukikeinoja mutta ei oikeita ja tukevia.
Esim vei lapset ja antoi sitten taxit niille perhehoitopaikoista kouluihin ja esikouluihin ja pistivät päiväkotiin.
Kiva kun olette kivoja veronmaksavia kun perhehoitajat saa kivat asiat sinne mutta eivät sitten tarvitse edes itse hoitaa vaan pistää päiväkotiin. Tervetuloaa Suomeen .
Kiva kuitenkin kun olen tässä taas mutta taas kerran viisaampana kuin koskaan.
Ihmisoikeus ei toteudu koska et saa päätöksiä vaatimista asioista pelkkä suullinen pyyntö sosiaaliohjaajan mukaan pitäisi rittää.