Villi idea, alkuainesimulaattori

Anonyymi-ap

Onko jotain tällaista olemassa. Rakennettaisiin tietokoneella virtuaalisesti atomi johon lisättäisiin ytimeen haluttu määrä protoneita ja neutroneita, sitten järjesteltäisiin elektronit kuorilleen. Kun atomi on saatu kasattua, määriteltäisiin mahdollinen molekyylirakenne, ja sitten monistettaisiin atomia/molekyyliä että saataisiin itse ainetta havaittava määrä.
Mielenkiintoisin tietenkin olisi käyttöliittymä jossa juuri valmistunutta ainetta voisi tutkia. Tuliko aineesta kaasua, nestettä vaiko kiinteää ainetta. Minkä väristä aine olisi, aineen ominaispaino, ym. ominaisuudet. Voisi kokeilla miten aine muuttuisi jos atomin ytimeen vaikka lisättäisiin yksi neutroni jne...

8

391

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tuolla simulaattorilla lyijyn muuttaminen kullaksi olisi helppoa. 😀

      • Anonyymi

        Lyijyatomista kun poistaa uloimmalta kuorelta kolme elektronia, siitä tulee kulta-atomi.


    • Anonyymi

      Alkemiaa ja okkultismia?

      Kyllä eräät teokset kuvaavat , visioivat ja unelmoivat alkuaineen muuttamisesta toiseksi.

      Kybalion
      Allatra Physics
      Tms.

      Hermeettisiä unelmia Atlantikselta, Kolmannesta taivaasta ja Paratiisista käsin.
      Näissä on mukana Hermes ja jopa Aadamin puoliso Eva.

      Luin eilen tuota Kybalion teosta ja se on muuten hyvä paitsi vähättelee materiaa ja materialismia ja korottaa Luojaksi sen tähden oman ehdokkaansa jättäen mahdollisen oikean Luojan huomiotta.

      Se myös pitää mahdottomana ajatusta Hesekielin kirjan temppelin rakentamisesta fyysisesti ja todellisesti. Vaan aine on vertauskuvallista tms. Eikä aitoa.

      Mutta visiona se on kuin Apostoli Paavalin mainitsema koossa pitävä jänne tai nivel Kristuksen ruumissa. Se nimittäin kokoaa yhteen sitoen monen eri lähteen ytimiä.

      Se on universumissa kuin filamentti joka sitoo yhteen objekteja.

      Sori että kommentissani on liikaa uskontoa ja liian vähän ATK ja fysiikka painotteisuutta. Hyviä kommentteja saamme odottaa muilta.

    • Anonyymi

      Tuollaisen simulaattorin pyörittämiseen tarvitaan kunnon kvanttitietokone.

    • Anonyymi

      Eivätköhzn fyysikot laskentamalleillaan ole tuollaisen "simulaattorin" jo aikoja sitten luoneet?

      • Anonyymi

        Laskentateho ei riitä simulointiin kovinkaan hyvin. Simulaattori alkaa hyytyä jo n. 100 atomin kohdalla, mikä ei ole vielä kovinkaan monimutkainen yhdiste. Laskentamallit(taskulaskinta varten) on luotu lähinnä ajatellen mitattavia suureita ja simulaatiota voi joutua ajamaan päiviä tai kuukausia ennen kuin ulos saadaan keskimääräinen lukema mitä mittari näyttäisi.
        Myöskin kysymys "Toteutuuko kemiallinen reaktio x?" voi olla hankala vastattava, jos todellisuudessa joka miljoonas törmäys aiheuttaa reaktion. Itse asiassa jo se, että molekyyli laskostuu oikein vaatii melkoisesti laskentaa, kun atomien värähtelytaajuudet ovat jo melkoisia.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Laskentateho ei riitä simulointiin kovinkaan hyvin. Simulaattori alkaa hyytyä jo n. 100 atomin kohdalla, mikä ei ole vielä kovinkaan monimutkainen yhdiste. Laskentamallit(taskulaskinta varten) on luotu lähinnä ajatellen mitattavia suureita ja simulaatiota voi joutua ajamaan päiviä tai kuukausia ennen kuin ulos saadaan keskimääräinen lukema mitä mittari näyttäisi.
        Myöskin kysymys "Toteutuuko kemiallinen reaktio x?" voi olla hankala vastattava, jos todellisuudessa joka miljoonas törmäys aiheuttaa reaktion. Itse asiassa jo se, että molekyyli laskostuu oikein vaatii melkoisesti laskentaa, kun atomien värähtelytaajuudet ovat jo melkoisia.

        Eikös tämä ollut alkuainesimulaattori, alkuaine koostuu vain yhdestä ja samasta atomista.


    • Anonyymi

      Mitä suotta jättäisi sen tehdyn aineen tutkimista pelkästään virtuaaliseksi, lisäisi siihen vielä 3D tulostuksen, joka tulostaisi oikeita atomeja, niin että muodostuisi edes sokeripalan verran aitoa ainetta. Pitäisi tosin olla varuillaan ettei ainesta sattuisi tulemaan myrkyllinen kaasu. 😂

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

      Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
      Maailman menoa
      257
      8960
    2. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      311
      6237
    3. Verinen koira

      Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?
      Imatra
      66
      1340
    4. Mira Luoti, Vain Elämää

      kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?
      Maailman menoa
      6
      1291
    5. Faktat kehiin!

      kauanko aiot odottaa kaivattuasi? ja miks?
      Ikävä
      109
      1101
    6. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      78
      949
    7. Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?

      Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      60
      857
    8. Mopokeulija

      Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin
      Haapavesi
      43
      778
    9. MUISTATTEKO SEN?

      Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk
      Joukkoliikenne
      310
      680
    10. Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !

      Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus
      Ähtäri
      23
      676
    Aihe