Ihan vaan sitä tulin sanomaan, että kun tämäkin asia sinkkuja kiinnostaa niin ilmastonmuutos vaikuttaa etenkin Suomen sateisuuteen. Miksi näin? Noh, siksi koska Atlantin valtameri lämpenee nykyisin pohjoisemmaksi kuin ennen ja Golfvirta on kuumempi niiiiiiiin tästä johtuen, kun matalapaineet syntyvät kylmän ja kuuman vyöhykkeen rajale niin ne sopivat juuri sille vyöhykkeelle, jonka suuntaisesti länsi-itä suunnassa matalapaineet liikkuvat. Näin ollen Suomi saa jatkossakin varautua yhä kasvaviin sademääriin, voimakkaisiin myrskyihin, leutoihin talviin, sateisiin kesiin jne. jne.
Ainoastaan Punkalaidun on Suomessa sellainen paikka jossa paistaa ja loistaa aina ja se on suurimmaksi osaksi minun ansiotani. En minä kuitenkaan mistään Jeesus komplikaatiosta kärsi. Nyt en jaksa tämän enempää tähän kuitenkaan panostaa, koska puhelimen näppäimistö jotenkin takkuaa kirjoitramisen suhteen. Mutta että nyt kuitenkin näin tällä kertaa!
Ainoastaan Punkalaidun on Suomessa sellainen paikka jossa paistaa ja loistaa aina ja se on suurimmaksi osaksi minun ansiotani. En minä kuitenkaan mistään Jeesus komplikaatiosta kärsi. Nyt en jaksa tämän enempää tähän kuitenkaan panostaa, koska puhelimen näppäimistö jotenkin takkuaa kirjoitramisen suhteen. Mutta että nyt kuitenkin näin tällä kertaa!
Vastaukset 9
Vanhimmat
Olet ennustajaeukko ja vilunkivilma.
No, kuules, muistan, kuinka nuoruudessa olivat kesät sateisempia, kuin nämä kesät, joina on ollut ennätys helteitä.
Nuoruuden kesinä oli ihan normaalia, että useamman kerran viikossa kehittyi iltapäivä ukkosia ja vesisateita.
Kun päivällä lähdimme Prismaan ostoksille, niin taivaalle alkoi ilmestymään ukkospilviä ja iltapäivällä ukkosti ja satoi vettä.
Hellepäiviä nuoruuden kesinä ei ollut toukokuussa, vaan vasta heinäkuussa.
Eikä niitä hellepäiviä nuoruuden kesinä ollut, kuin noin muutamia.
Eikä silloin ollut vielä ihmisillä ilmastointia kotona, eikä ilmastoituja autoja.
Nuoruuden kesät olivat enemmänkin, kuin nykyinen kesä suomessa.
Tällainen on suomen normaali kesä, viileä ja sataa vettä.
Ei +30, sateeton ja auringon paahtama hellepätsi.
Hyvä.
Ohra kasvaa hyvin punkalaitumellakin. Saatte lisää kaljaa, jotta kestätte siellä.
Ihan oikein Suomelle1
Mun elämä on tänä kesänä niin kurjaa, että ainoa ilo on vahingonilo.
Joten antaa sataa, tulkoon räntä ja pimeys.
Punkalaitumella ainoa ilo on vahingonilo.
Sadesää on ihan parasta. Ilma on raikas ja sateessa on mukava kävellä. En pistäisi pahaksi, vaikka saataisiin monsuuneja.
Se on ihan hyvä kun eivät ylätason ihmiset kekkaloitse nakuina uimarannoilla vaan joutuvat pukeutumaan sydvestiin niinku alatason ihmisetkin.
Hyvä tykkään sateesta siinä on myös se etu töiden kannalta että saa olla rauhassa ja etenkin saa olla märkänä housut.