Pelkosenniemi ja kunnanjohtaja Vauhkonen sopivat eron vuosi sitten. Lähtö tapahtui kuin salama kirkkaalta taivaalta. Lomalta tullut kunnanjohtaja totesi itkuisen saaneensa Kankaanrannan ryhmältä, eli siis hautaan mullatulta juntalta ilmoituksen. "Tunturit käänsivät selkänsä" kirjoitti Vauhkonen. Missään vaiheessa Kankaanrannan klaani ei ole kertonut mikä oli syy pidetyn kunnanjohtajan potkuilla. Vuosia Viitamäki ja Kankaanrannan klaani tosin supatti Vauhkoselle kehityskeskustelua. Ja mikä erikoista, Lapin media ei ollut kiinnostunut klaanin toiminnasta Vauhkosen erottamisessa. Miksi Kankaanrannan klaani pani Vauhkoselle kepit hihoihin. Tyrannit toimivat 4 vuotta hirveällä tavalla. Nyt se on ohi. Raappahousut käyvät omaan tahtiin Pyhäjärven rannalla vaimon suvun mailla. Reisivävy kulkee kulkuaan yksin.
Milloin paljastuu Vauhkosen lähdön syyt
18
1399
Vastaukset
- Anonyymi
Pirkanmaa
Pirkanmaalaiskunnan johtaja erosi salamyhkäisesti – Nyt paljastui uutta tietoa eron taustoista
Toimittaja sai pyytämänsä sähköpostin Vesilahden kunnalta vasta hallinto-oikeuden päätöksen jälkeen. Sähköposti valottaa kunnanjohtajan salamyhkäisen eron taustoja uudella tavalla ja herättää kysymyksiä kunnan toiminnasta.- Anonyymi
Lapin Kansan Palmgvist ei edes osaa lakia niin paljon että osaisi pyytää papereita jotka liittyy Vauhkosen eroon. Osaamisen ydinalue ovat Vihreät hömppäjutut vailla päätä tai häntää. Oikeat uutiset eivät kuuluu ydinosaamiseen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Lapin Kansan Palmgvist ei edes osaa lakia niin paljon että osaisi pyytää papereita jotka liittyy Vauhkosen eroon. Osaamisen ydinalue ovat Vihreät hömppäjutut vailla päätä tai häntää. Oikeat uutiset eivät kuuluu ydinosaamiseen.
Eikö missään ole lakimiestä?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Lapin Kansan Palmgvist ei edes osaa lakia niin paljon että osaisi pyytää papereita jotka liittyy Vauhkosen eroon. Osaamisen ydinalue ovat Vihreät hömppäjutut vailla päätä tai häntää. Oikeat uutiset eivät kuuluu ydinosaamiseen.
Voi voi. Katja P osaa henkilö jutut. Uutiset pitää Talvensaaren hoitaa.
- Anonyymi
Talousnero Lauri Lehtikero entinen Lehtinen on ollut Pelkosenniemen kunnan salaisuuksien vartija vuosia. Nimenmuunnosten sytkyttäjä on salannut aivan poskettoman asiattomilla perusteilla tärkeitä asiakirjoja. Miehestä haluttaisiin eroon mahdollisimman nopeasti. Liikuntaalan koulutus ei ole paras mahdollinen talouden ja lakien asiantuntijalta. Virheitä on mahdollisesti ja vakavia. Esimerkiksi hyvinvointijohtajan ja kunnanjohtajan valinnoissa. Perusteita on useita. Julkinen virka on kyseessä.
- Anonyymi
Yksi salaisuuksien kehä ovat johtajien koulutukset. Mikä on erittäin keskeisen johtajan Lehtikeron, Lehtisen koulutus. Miksi oli jatkuvasti vakavia virheitä. Missä ovat vt.hyvinvointijohtajan koulutusasiakirjat. Listaa voi jatkaa sivutolkulla. Miksi kunnanjohtajan vaalissa syrjäytettiin useita hyvin koulutettuja naisia. Miten oli mahdollista että liikuntaneuvoja Lehtikero sai ropeloida ihan itse ketä esitellään hallituksen keskusteluun. Lehtikero teki todellista syrjivää työtä. Nyt antakaa miehelle samalla mitalla takaisin.
- Anonyymi
Kunta hokee avoimuutta ja täyttää Facebookin hömppäjutuilla. Niitä kyllä piisaa mutta oikeat asiat salataan. Tiedot julki!
- Anonyymi
Vauhkonen oli liian kova luu Viitamäen ja Kankaanrannan klasnille. Kolera vastaan rutto.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vauhkonen oli liian kova luu Viitamäen ja Kankaanrannan klasnille. Kolera vastaan rutto.
Kankaanrannan oli päästävä valtaan hinnalla millä hyvänsä. Vauhkonen oli liian itsenäinen. Lehtinen Lehtikero heikolla osaamisella ja huonolla koulutuksella helppo nakki. Koskenlaine nuoli jo kättä. Samassa veneessä kuin Arvola. Vauhkonen sai lähteä. Mutta nyt lähtee paljon muitakin. Kankiranta ekana. Eikä kellään tule ikävä.
- Anonyymi
Ruukatteteko ottaa hevosen kuivalihavellistä luut pois ennen tarjoilua? Olen miettinyt tätä asiaa monta päivää ja öisinkin.Nyt rohkenen kysyä sitä teiltä!
- Anonyymi
Hakekaa hyvä kunnanjohtaja takaisin!
Valtuusto saisi hävetä ja polvillaan pyytää anteeksi!
- Anonyymi
Ei kai siihen sen kummempaa syytä ole. Kyvyt loppu kesken niinkuin naapurikunnan Iivarillakin.
- Anonyymi
Luuletteko ääni haravan saavan jotain aikaiseksi
- Anonyymi
Toivottavasti hän pyytää Vauhkosen takaisin!
- Anonyymi
Ääniharava kirjoitetaan yhteen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ääniharava kirjoitetaan yhteen.
Entä hevosen kuivalihavelli?
- Anonyymi
Arvola ja Vauhkonen. Paljon yhteistä. Ainakin tolminta ol sammaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 153329
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial21625Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1061577Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva2251075Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221068- 124871
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt2836Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?
Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks29807- 10805
Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks45789