Surullinen merkki ihmisen aiheuttamasta ilmaston lämpenemisestä, kun eteläisen Itäblokin lajisto siirtyy pohjoiseen.
https://yle.fi/a/74-20166536
https://yle.fi/a/74-20166536
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
En tiedä, kuinka surullista tuo on. Tietysti tuohon ilmiöön vähän niin kuin kuuluu myös esim. tuhohyönteisten leviäminen. Se on sitten taas surullista.
Kun olin nuori lintujen tarkkailija, niin edes Etelä-Suomessa ei ollut harmaahaikaroita. Nyt niillä on pesiviä yhdyskuntia.
Kattohaikara on hieno tulokas ja vaikka edellisestä (ensimmäisestä) pesinnästä on jo 10 vuotta, ei ole vaikea ennustaa, että se yleistyy.
Mutta kuten tuossa mainittiin, myös tuholaisia tulee. Koloradokuoriaisen itäisen kannan kyky talvehtia on jo siinä ja siinä. Tuholaisten lisäksi pidemmässä juoksussa useat pohjoisen olosuhteisiin sopeutuneet lajit vaarantuvat. Suomessa ilmastonmuutos voi kaikkiaan jopa lisätä lajirunsautta, mutta samalla pahimmillaan hävittää tunturilajistoa lopullisesti.
Maailmanlaajuisesti ilmastonmuutos kiihdyttää kuudetta sukupuuttoaaltoa.
Koloraadonkuorijaisista kirjoiteltiin jo yli puolisataa sitten. Ilmastonmuutos ei ollut silloin kuuminta hottia, vaikka kasvihuoneilmiö oli kyllä tunnistettu jo 1800-luvulla. Muuten, hirvikärpäsetkin tulivat jostain idän suunnalta, eivät etelästä. Ehkä ne ei osaa lentää vesistöjen yli, siis Suomenlahden.
"Koloraadonkuorijaisista kirjoiteltiin jo yli puolisataa sitten."
Ei vaan taidettu silloin vielä tutkia niiden kykyä pärjätä Suomen talvessa, kuten ainakin joku vuosi sitten Jyväskylässä tutkittiin.
Olisiko toiveita saada itämeren eteläosissa kasvava vesipähkinä takaisin suomen lajistoon. Arrkkeologiset tutkimukset todensivat sen olleen kivikauden aikana suomessa ravintokasvi.