Kyllä te kehtaatte ihan lomallakin kirjoittaa tänne.

Anonyymi-ap

Kovin on hiljaista. Taas teeskennellään, että kesällä on niin hirmu kivaa ja paljon tekemistä.

Kyllä minä puolivuosisataa eläneenä tiedän, ettei se niin mene. Onneksi itselläni on loppuelämän "loma". Siinä nyt on vain pari pikku haittapuolta/muuttujaa, mutta ei anneta sen masentaa.

>simiti<

26

358

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kuule just nyt en ehdi kirjoittaa, kun mä riippuliitelen täällä välimeren yllä.

    • Anonyymi

      Minulla on ollut tässä maisemanvaihdos muutoksineen. Palstailu on jäänyt lähes kokonaan. Olen tavallaan lomalla. Kämppäni on siellä missä ennenkin. Tällä hetkellä käytössäni ei ole edes tietokonetta. Pitäisi löytää sopiva piuha dellin näyttöön. Erään toisen merkin piuha ei toiminut sen kanssa.

      Kännykkä silti toimii. Juhannuksena on edessä jälleen sekoilua nestemäisessä muodossa irl. Toivottavasti meno on rauhallisempaa kuin mitä minulla oli pääsiäisenä. - 🍄.

      • Anonyymi

        No mutta, anna mennä vain! Mitä sitä turhia murehtimaan. Elo voi päättyä hetkenä minä hyvänsä.

        Itse ajattelin tänä vuonna etsiä niitä taikasieniä. (Suippumadonlakki) Kuulemma tällä alueella kasvaa runsaslukuisena.
        Sitten vain keittelen teetä aamuin illoin. 😎

        >simiti<


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        No mutta, anna mennä vain! Mitä sitä turhia murehtimaan. Elo voi päättyä hetkenä minä hyvänsä.

        Itse ajattelin tänä vuonna etsiä niitä taikasieniä. (Suippumadonlakki) Kuulemma tällä alueella kasvaa runsaslukuisena.
        Sitten vain keittelen teetä aamuin illoin. 😎

        >simiti<

        Amerikkalaisilla on tapana sanoa tv-ohjelmissa että milloin vain voi kuolla. Ehkä se on niillä usein mielessä kun monilla on siellä ladatut aseet taskussa. Milloin vain voi liukastua kellonsiirtojen välillä talvikaudella, jolloin voi käydä huonosti. Siihen nähden elämäänsä kannattaa elää täysillä. Siltä usein tuntuu että minun pitäisi elää enemmän sata lasissa.

        Suippumadonlakin hallussapito on rikos. Toisin sanoen, kun vietin aikaa sieniä käsittelevällä kurssilla eräässä oppilaitoksessa niin sain käsiini psilosybiinejä. Syyllistyin siis huumausaineiden hallussapitorikokseen :D. Kärpässieni on sitäkin huumaavampi mutta tuhoaa tietysti sisäelimet. - 🍄.


    • Anonyymi

      ei ole ikinä lomaa, on aina töissä, lomalla=töissä, aina töissä tai aina lomalla sama asiahan tuo onpi.

    • Anonyymi

      Valvon palstaa ja ilmiannan väärät mielipiteet.

    • Anonyymi

      ilmiannatko myös alaikäiset skuutti-ajelijat?

      Mutta eipä ole näkynyt tänään enää nuorisoa skuuteilla ollenkaan, ennen paljonkin monia minuutissa meni ohi. Jq ,monia henkilöitä saman kyydissäkin yleensä.

      Noh tänään oli pyykkipäivä, huomenna vähän siivousta sitten ehkä mökillä käymään, juhannuskin on vain 1 päivä vuodessa, joulunaika on pidempi jos siihen liittää myös Uuden Vuodenkin.

      • Anonyymi

        Mun mielestä pikkulastenkin pitäisi saada ajaa vuokraskuuteilla. Mutta sitä ennen olisi käytävä kurssi, jossa otettaisiin huomioon muutkin liikkujat.

        Totaalikielto ei yleensä toimi halutulla tavalla. Aina löytyy keino. Esimerkiksi silloin, kun Suomessa oli alkoholin täyskielto, oli viinan kulutus suurin ja rikollisuus/salakuljetus sen mukaista.

        Sallimalla asiasta tehdään niin arkipäiväistä, että kiinnostus hiipuu. Valitettavasti Suomessa ei vieläkään tajuta tätä ihmisen perusluonnetta.

        Kieltämällä ja rajoittamalla saadaan vain lisää ongelmia. PS ja KD ei varsinkaan tunnu tajuavan tätä. Eikä ne tajua mitään muutakaan. Kunhan mölisevät junttipelleinä.

        >simiti<


    • Anonyymi

      Olisikin jo loma!

      Sinä kun tiedät noista eläkeasioista, niin neuvopa miten pääsisi sellaiselle työhaluttomuuseläkkeelle.

      • Anonyymi

        Noh, aja mönkijällä päin kiveä. Täysillä ja ilman kypärää. Sitten kun olet vuoden viettänyt sairaalassa halvaantuneena on aika hakea eläkettä.

        Hakemus tulee laittaa ainoastaan omaan työeläke yhtiöön, koska kela automaattisesti hylkää ja eläkeyhtiö peesaa. Sitäpaitsi miksi lääkärit yrittää aina sinne kelalle tukkia niitä papereita, kun se ei osallistu mitenkään eläkkeen maksamiseen.

        Hyvällä tuurilla sinulle myönnetään osaeläke. Sitten vain seuraavat 8 vuotta teet uusia hakemuksia ja selvityksiä. Ja kas sitten olet eläkkeellä. Helppo homma.

        >simiti<


    • Palstalle kirjoittaminen ei vaadi kehtaamista, vaan luppoaikaa ja motivaatiota. Mielummin kirjoitan palstalle, kuin tuijotan tv:tä.

      • Anonyymi

        Mulla toisinpäin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mulla toisinpäin.

        Katsotko at-ohjelmia?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Katsotko at-ohjelmia?

        Ei sellaisia ole eikä at-miehiä, usko jo!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Katsotko at-ohjelmia?

        Lopeta kiusaaminen!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Katsotko at-ohjelmia?

        Sellaiset on sua varten.


    • Anonyymi

      niin... mutta niin lomalle on mukava lähteä jos on kaikka hommat hoidettu sinänsä, mitään ei ole roikkumassa kun lomalta palaa...

      Mutta illalla oikein legendaarinenkin James-007 elokuva Nelosen juuri tämä vuosittainen Bond-putki, vuorossa: Kultasormi.

      007 ja Kultasormi
      Nelonen
      IMDb 7,7
      Ti 17.6.2025 klo 21.00, Nelonen

      (Goldfinger/Britannia 1964).

    • Anonyymi

      Kehtaan kyllä kirjoitella lomallakin, ei loma mihinkään vaikuta vaan se, onko fiilistä ja aikaa. Joskus on enemmän kiirettä kuin toisinaan. Joskus on fiilistä kirjoitella, joskus taas ei lainkaan.

      Se on kuitenkin totta, että kesällä on enemmän kaikenlaista. Tälle kesälle on tiedossa esim. parit rippijuhlat, kaupunkiloma, mökkiloma, luokkatapaaminen, siskoviikonloppu.. Ja haluan rämpiä pitkin metsiä lenkkeillen ja uida niin paljon kuin ehdin sekä lukea miljoona kirjaa. Kesä on ihmisen parasta aikaa 😍🌞🌞🌞

      Aletheias

    • Lomaa odotellessa. Pitää vielä hetki jaksaa töitä, niin saan ansaitun kesäloman ja karistan kaupungin pölyt kintuistani. ☺️

    • Anonyymi

      hmm..niin lomalla pystyy irtautumaan työhommeleista jos ei ole jäänyt roikkumaan mitään hommia joita lomalla harmitella, eli hommat odottavat kun palaat lomilta.

      niin voisi olla joillekin rentouttavaakin lähteä huviksi kokeilemaan onkimaan mini-tiikerihaita, siis niin ahvenia, en suosiya särkikaloja kuten kuhaa...

      soutelemaan huviksi kokeilemaan..

    • Ei nyt lomalla olla, kahvitauoilla ehtii kirjottaan. ja näin iltasin sitten kun mentiin kotiin. Oli täällä tänään tosi hyvä ilma. Ihana ilma vai oliko ilta, niin ku Karjalainen laulo, erikoisesti se kyllä laulo. työkaveritkin pyytää olla hiljaa jos imitoin karjalaista.

      • Anonyymi

        Ai tälleen: Mukava kun imitoit, mutta parempi kun olet hiljaa.


      • Anonyymi

        Mihin aikoihin sulla tauot on?


      • Anonyymi kirjoitti:

        Mihin aikoihin sulla tauot on?

        Yhdeksältä ja yheltätoista. Mutta ei noita sekunnilleen voi pitää. Ei voi jättää mitään levyä yhdellä ruuvilla kattoon, vaan pitää se ruuvata kiinni ennen kun tauolle lähtee.


      • Anonyymi
        JeroP kirjoitti:

        Yhdeksältä ja yheltätoista. Mutta ei noita sekunnilleen voi pitää. Ei voi jättää mitään levyä yhdellä ruuvilla kattoon, vaan pitää se ruuvata kiinni ennen kun tauolle lähtee.

        Kai nyt ruokataukoki on jossain vaiheessa.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Kai nyt ruokataukoki on jossain vaiheessa.

        No jos nyt tarkkoja ollaan, niin se on toi 11.00 ja iltapäivällä kahvi on 13.30, mutta sitä en aina malta pitää, etenkään sillon, jos tänne ei oo mitään kirjoitettavaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos nainen harrastaa seksiä

      Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi
      Ikävä
      243
      2191
    2. Pihlaja-puulle

      Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos
      Ikävä
      15
      1440
    3. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      14
      1406
    4. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      371
      1255
    5. Kysymys Kuhmolaisille

      Hei. Olen 32 vuotias nainen ja muutin Kuhmoon noin 12 vuotta sitten. Mutta nyt täytyy ihmetellä ihan ääneen että onhan t
      Kuhmo
      21
      968
    6. Savimajasta lääketieteen tohtoriksi - ja ei tikkua ristiin

      ”Jos ihminen muuttaa savimajasta tänne kerrostaloon länsimaisen elintason piiriin ilman että tarvitsee panna tikkua rist
      Maahanmuutto
      168
      864
    7. Ensi viikolla tulen takaisin

      Ja käyn varmaan siellä monta kertaa. Monta mahdollisuutta nähdä jos olet siellä päin
      Ikävä
      19
      806
    8. Taidat nainen haluta vain sitä yhtä asiaa?

      Minusta tuntuu nyt siltä.
      Ikävä
      75
      752
    9. Olen valtavan ihastunut

      Yritin sen sinulle viime viikolla kertoa, mutta liikaa muuttujia ja isoja tunteita, niin en kyllä ollut kovin selkeä.
      Ikävä
      57
      746
    10. Oon varma siitä

      Että oot vain mun rahojen perään, nainen. Siks et kelpaa mulle, että joku helpompi. M-mieheltä
      Ikävä
      101
      675
    Aihe