Valtiovarainministeri Riikka Purran (ps) talouspoliittinen erityisavustaja Jussi Lindgren sanoo, että tulevaisuudessa valtion olisi hyvä kehittää pitkäaikaistyöttömille työvelvoite, jotta he voivat saada esimerkiksi työttömyystukia.
Mitä mieltä olette tästä?
16
348
Vastaukset
- Anonyymi
Aivan oikein! Kyllä jokaisen tulee ottaa vastuuta yhteiskunnasta eikä elää yhteiskunnan varoilla! Ei ole oikein, että veronmaksajien rahoilla maataan kotona, kun ”ahdistaa”, tai ei vaan huvita tehdä töitä. Kelasta hanat kiinni, ei kotisohvalla makaamisesta voi saada palkkaa.
- Anonyymi
Eihän siitä palkkaa saakaan. Työnteosta saa palkkaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eihän siitä palkkaa saakaan. Työnteosta saa palkkaa.
Kohta nämä natzit ottaa kaasukammiot käyttöön.
- Anonyymi
Työnteosta pitää maksaa palkkaa, eikä työttömyyskorvausta.
- Anonyymi
Olen sitä mieltä, että en panis purraa vaikka maksetais
- Anonyymi
Hallitus korottaa tuntuvasti terveydenhoitomaksuja, silloin olisi tärkeätä että sitä työtä olisi. Pienillä eläkkeillä ja työttömyyskorvauksilla joutuu sairastamaan kotona.
- Anonyymi
Suomulle pitäs perustaa työleiri, jossa rakennetaan valmiiksi se Suomun hiljaisuuden keskus, ihan oikeasti. Tästä on 10-15 vuotta länkytetty, mutta mitään ei tapahdu! Siellä on vaan jotain kiinalaisia turisteja eikä edes kotaravintolaa ole rakennettu uudestaan. Entinen kaupunginhallitus istui hiljaa tasapersettä neljä vuotta, kokousviinereitä mässyttäen. Onko uusi hallitus parempi? Menkää nyt sinne Suomulle ja talkoilla vaikka tehdään ensimmäinen rakennus, esim. hirsistä voiko Ikihirsi lahjoittaa hirret ja sitten mennään Suomulle? Kun tulee asiakkaita ja saa rahaa, niin sitten rakennetaan iso hallirakennus terapiaa varten.
- Anonyymi
tämä on hyvä idea
hiljaisuus on kortilla - Anonyymi
Sulle ei lahjoiteta mitään. Keitä omat puurosi sun eläkerahoilla
- Anonyymi
Työttömien pitää tehdä jotain työtä. Ei ole oikein, että saa korvausta ilman mitään vastinetta.
- Anonyymi
Voisivat työttömät olla yli 65vvuotiaille omakotialueilla pihatöissä leikkaamassa nurmikoita ja talvella lumitöissä. Samalla tulisi puhdistettua tonttiliittymätkin.
Tump myös arvostaa työntekoa, oli raivostunut juhannuspyhästä, kun ihmiset ovat joutilaana se on huonoa taloudella sanoi hän. Joutilaisuus on pahinta ihmisille. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Voisivat työttömät olla yli 65vvuotiaille omakotialueilla pihatöissä leikkaamassa nurmikoita ja talvella lumitöissä. Samalla tulisi puhdistettua tonttiliittymätkin.
Tump myös arvostaa työntekoa, oli raivostunut juhannuspyhästä, kun ihmiset ovat joutilaana se on huonoa taloudella sanoi hän. Joutilaisuus on pahinta ihmisille.Tump mene jo tekemään töitä toisille. Kysy voitko mennä pesemään naapurisi lattiat.
- Anonyymi
Ihan hyväidea, saataisiin pitkäaikaistyöttömätkin hommiin, ja se olisi hyväksi yhteiskunnalle.
- Anonyymi
Pakkotyöhön ka ilmaiseksi tekemään töitä?
Teetkö mulle töitä ilmaiseksi?
- Anonyymi
Hyvä ajatus. Työttömyyskorvausta saisi siis vain työssä käyvät. Kuulostaa tosi perussuomalaiselle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka1403177EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje403002- 1101433
Empaattisuus ja suoruus.
Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi1421171Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas1621087Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana
Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta3661057- 601007
Sijaiskasteet kuolleitten puolesta
Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j373979- 41817
Sä saat mut tuntemaan
Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne22793