Yli 53 000 ihmistä on evakuoitu Kiinan Hunanin maakunnassa rankkasateiden vuoksi, kertoi maan valtiollinen uutistoimisto Xinhua perjantaina. Kiinaa koettelee äärimmäisen sään kesä.
Osissa Hunania on jo satanut yli 400 millimetriä viikon puolenvälin jälkeen, Xinhua lisäsi.
Pohjois- ja Keski-Kiina kärsivät viime kuussa ennätyksellisestä helteestä. Lämpö nousi useissa suurkaupungeissa selvästi yli 40 asteeseen.
Kiina tuhon tiellä
4
249
Vastaukset
- Anonyymi
Älä kehtoo naurattaa vanhaa, sielä on tehty isompiakin evakointeja!!!
2005 evakoitiin n.700000 ja viime vuonnakin yli 240000 tulvien tieltä,,, - Anonyymi
Kiinalla on maailman suurimmat päästöt
- Anonyymi
Ja maailman toseksi suurin väestö, joka tuottaa 95 % siitä turhasta krääsästä, mitä länsimaissa kulutetaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ja maailman toseksi suurin väestö, joka tuottaa 95 % siitä turhasta krääsästä, mitä länsimaissa kulutetaan.
Joo, esimerkiksi lasten lelut.
Käpylehmät eivät enää riitä nykyajan penskoille
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1144422Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv572528Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?791657Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko61113- 66854
- 21843
Olet mies aika ailahteleva luonteeltasi
Olen nähnyt kuinka olet iloinen, sosiaalinen ja osallistuva. Autat ja kannustat muita. Ja sitten olen nähnyt kuinka istu118823- 39802
Olisin valmis tutustumaan uudelleen
En menneisyyden kautta vaan haluaisin tutustua ihmiseen, jollaiseksi olet kasvanut.50789- 62768