Mulla on vielä yksi pahe, mutta se on hallinnassa

🤔📚👓 Nimittäin välttelen lukemista, kun en pysty lopettamaan ennenkuin kirja on ahmittu loppuun. Maalle varustauduin kuitenkin sadepäivien varalle kolmella halpispokkarilla ja kahdella risikkolehdellä. Kuvittelin, että pystyn lukemaan kirjat juonen takia, jos ne vaikka ovat huonosti kirjoitettu. Olivathan ne kahden euron kirjoja prismasta. Loppujen lopuksi sain yhden niistä vaivalla luettua loppuun, vaikka siinäkin oli paljon sellaista mistä en pitänyt.

Yksi kirja jäi kesken, kun siinä elettiin nykyhetkessä ja sata vuotta sitten tapahtuneessa. Ne olisin vielä kestänyt, mutta kun siihen tuli vielä mukaan aave, joka seurasi nykyihmisten elämää ja muisteli sekin menneisyyttä. Toinen kesken jäänyt kirja sisälsi liikaa väkivaltaa ja ihmisiä kuoli ja sitten ei olleetkaan kuolleet. Siinä ei ollut mitään dekkarimaista. Ristikkolehdet ovat jo täynnä ja ostin eilen lisää.

6

172

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Minä myös tykkään lukea,sain joululahjaksi kirjoja.

      • Anonyymi

        Lukeminen on hyvä harrastus. Äänikirjoja en voisi kuunnella, kun ääneen lukeminen kestää kauemmin kuin lukeminen. Tosin Tove Janssonin Muumipapan urotyöt Lasse Pöystin lukemana oli sellainen kirja, jota itsekin tykkäsin kuunnella pitkillä automatkoilla kun sitä jälkeläiselle soitettiin.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Lukeminen on hyvä harrastus. Äänikirjoja en voisi kuunnella, kun ääneen lukeminen kestää kauemmin kuin lukeminen. Tosin Tove Janssonin Muumipapan urotyöt Lasse Pöystin lukemana oli sellainen kirja, jota itsekin tykkäsin kuunnella pitkillä automatkoilla kun sitä jälkeläiselle soitettiin.

        Taas se kirjautuminen hävisi johonkin sillä kohtaa kun ties kuinka monetta kertaa kysyttiin evästeistä. Tää oli siis multa.


      • Anonyymi
        lounas.ajatus kirjoitti:

        Taas se kirjautuminen hävisi johonkin sillä kohtaa kun ties kuinka monetta kertaa kysyttiin evästeistä. Tää oli siis multa.

        Hyvää yötä juuri sinulle.🤓


      • Anonyymi kirjoitti:

        Hyvää yötä juuri sinulle.🤓

        Hyvää huomenta. Satelee taas. Vaikka valitankin sateesta, niin salaa olen mielissäni Suomen kesäsäästä. Viime kesänä oli liian kuumaa.🥵


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli

      Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.
      Maailman menoa
      423
      3057
    2. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

      Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
      Maailman menoa
      105
      2186
    3. 174
      1860
    4. Martina Aitolehden Victoria-tytär, 16, tietää riskit - Teki silti yllättävän päätöksen

      Victoria Eerikäinen on Martina Aitolehden ja Esko Eerikäisen tytär. Hän on yksi Nepot-sarjan tähdistä. Sarjan kuvausten
      Suomalaiset julkkikset
      18
      1794
    5. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      105
      1649
    6. Finland is now Petter place

      Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.
      Maailman menoa
      2
      1385
    7. Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko

      Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää
      Kaste
      459
      1278
    8. Olen varattu

      Kihloissa ja menemme naimisiin. Anteeksi💔
      Ikävä
      148
      1217
    9. Vastuunkantoa

      Nyt kun Ähtäri on historiansa pahimmassa kriisissä, päättäjä luikkii perunakellariin: "Eronpyyntö kaupunginvaltuuston pu
      Ähtäri
      54
      1143
    10. Ruohonpolttoa Suomussalmella

      Poikaporukka oli kuullut että ruohonpoltto on muotia, joten Kirkkopuistossa oli tekoruohoa poltettu. Ketkä liene asialla
      Suomussalmi
      44
      1022
    Aihe