Paljonko herkkuja??

Anonyymi-ap

Paljonko lapsenne syövät herkkuja? Itselläni 7v ja 10v tytöt syövät viikossa jotain 200-400g irtokarkkeja tai karkkipussin.

4

225

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei lapseni koskaan lapsena syönyt tuota määrää karkkia viikossa ehkä kahdessa kuukaudessa jos siinäkään. Karkkipäivää ei meillä ollut. Nyt aikuisenakaan en ole hänellä karkkeja nähnyt viikottain. Meillä ns karkkiastia, johon laitan suklaan jos käyn juomassa cappucinon selalisessa paikassa jossa saa suklaan sen kanssa, niin välillä astia on ihan täysi, kun en itse voi niitä syödä. No kerran sitten käytin niitä leivontaan. Meillä on jopa heitetty karkkia roskiin, kun ei niitä ole syöty. Aikoinaan ulkomailta tuli ostettua, kun hän halusi ostaa, mutta sitten se syömä puoli olikin toinen juttu.

    • Anonyymi

      OK

    • Anonyymi

      Karkkia, sipsejä, makeita leivonnaisia tms. viikossa korkeintaan 100g peruskouluikäiselle. Kokonaan kieltämällä ahmivat sitten itsenäistyttyään nuoruudessa kiellettyjä herkkuja.
      Limsat ja mehut ovat myös aikamoisia sokeripommeja, onneksi juomissa on sokerittomiakin ja aika hyvän makuisiakin vaihtoehtoja.

    • Anonyymi

      Ei tuo aloittajan lasten karkkimäärä riitä alkuunkaan jos halutaan että Suomi nousee lihavuustilastoissa kolmatta sijaa korkeammalle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!

      Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem
      Maailman menoa
      155
      3542
    2. Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin

      Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t
      Maailman menoa
      20
      2963
    3. Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin

      Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo
      Maailman menoa
      41
      2901
    4. Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..

      Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel
      Maailman menoa
      11
      2834
    5. HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä

      Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat
      Maailman menoa
      126
      2733
    6. Mikä kaivatussasi herätti mielenkiintosi

      Kun tapasitte ensi kerran? Ulkonäössä? Luonteessa tai olemuksessa? Kuinka nopeasti mielenkiinto muuttui ihastukseksi?
      Ikävä
      108
      1818
    7. Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet

      Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k
      Maailman menoa
      85
      1553
    8. Nepotismi jytkyttää porvaristossa

      Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi
      Maailman menoa
      4
      1518
    9. Martina Aitolehti podcastissa: Ero

      Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/696
      Kotimaiset julkkisjuorut
      227
      1386
    10. Valkoinen Golf

      Kukahan on tämä ukko, joka työkseen kyylää pienen ässän asiakkaita viikon jokaisena päivänä.
      Kuhmo
      21
      1355
    Aihe