Konkurssi?

Anonyymi-ap

Concourse on väenpaljous, ei konkurssi. Miksi näin hölmö vierassana?

7

298

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Konkurssin nimitys tulee latinan sanasta concursus. Sana viittaa velkojien väliseen kilpailuun maksunsaannista.

      • Anonyymi

        Sana ei ole tullut suomeen englannista vaan se on tullut jo paljon ennen englannin kielen valta-asemaa.

        Suomen etymologisen sanakirjan mukaan sana tulee suomeen ruotsista, mutta alun perin kaukaa latinasta.

        Latinan sanakirjan mukaan concursus on ’yhteen juokseminen; kokoontuminen; väentugos; yhteentörmäys; rynnäkkö’


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sana ei ole tullut suomeen englannista vaan se on tullut jo paljon ennen englannin kielen valta-asemaa.

        Suomen etymologisen sanakirjan mukaan sana tulee suomeen ruotsista, mutta alun perin kaukaa latinasta.

        Latinan sanakirjan mukaan concursus on ’yhteen juokseminen; kokoontuminen; väentugos; yhteentörmäys; rynnäkkö’

        Ja etymologisessa sanakirjassa viitattiin myös tähän Kotuksen sivuun: https://kotus.fi/sana/konkurssi/

        ”Latinan kielestä peräisin olevassa sanassa on kaksi osaa, etuliite con- ja cursus. Viimeksi mainittu on verbistä currere ’juosta, rientää’ muodostettu substantiivi. Etuliitteen merkitys on ’yhteen, kokoon’. Konkurssissa eli vararikossa velkojat rientävät yhteen varmistamaan omia saataviaan. Latinan cursus on myös suomen kurssi-sanan pohjana.”

        Konkurssi-sana on ollut suomessa jossakin muodossa jo 1700-luvulla, jolloin englannin kielestä ei tiedetty Suomessa mitään. Mutta nykyajan nuoret luulevat että kaikki ei-kotoperäiset sanat ovat tulleet englannista.


    • Anonyymi

      1800-luvun lopun kotimaisissa sanakirjoissa:
      concursus = yhteenjuoksu, sammanlopp.

    • Anonyymi

      Yhtä hyvin voi kysyä miksi väenpaljous on huijauskurssi. Kielissä ei ole päätä eikä häntää vaan tavalliset idootit noita sanoja ja sääntöjä keksivät ja muut idiootit ottavat ne käyttöönsä.

    • Anonyymi

      Konkurssista tulee mieleen asianajajaväen yhteenjuoksu ja paljous.

    • Anonyymi

      ”Kurssista” tulee mieleen ”kursiivi” eli oikealle kalteva fontti. Siinä fontti ikään kuin juoksee. Molempien kantasana on ’currere’, juosta. ”Kursiivi” on tullut ranskasta, mutta alun perin se on latinaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. MIksi suurin osa persuista on alkoholisteja?

      Tätä jäin pohdiskelemaan....
      Maailman menoa
      43
      3517
    2. 35
      2998
    3. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      147
      2857
    4. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      71
      2328
    5. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      42
      1797
    6. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      86
      1565
    7. Mitä tarkalleen tunnet

      Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai
      Ikävä
      67
      1104
    8. Kaivattusi ominaistuoksu?

      Itse vastaan juustonaksu 😅
      Ikävä
      81
      1054
    9. Nainen, koska nähtiin viimeksi

      Mikä päivä? Tarkemminkin voit kohtaamistamme kuvailla. 🤗
      Ikävä
      51
      1046
    10. Miten tällaista voi tapahtua

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kaksi-kuollut-liikenteessa-virroilla/9241442 Miksi tällainen on tapahtunut?
      Virrat
      40
      872
    Aihe