Konkurssi?

Anonyymi-ap

Concourse on väenpaljous, ei konkurssi. Miksi näin hölmö vierassana?

7

224

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Konkurssin nimitys tulee latinan sanasta concursus. Sana viittaa velkojien väliseen kilpailuun maksunsaannista.

      • Anonyymi

        Sana ei ole tullut suomeen englannista vaan se on tullut jo paljon ennen englannin kielen valta-asemaa.

        Suomen etymologisen sanakirjan mukaan sana tulee suomeen ruotsista, mutta alun perin kaukaa latinasta.

        Latinan sanakirjan mukaan concursus on ’yhteen juokseminen; kokoontuminen; väentugos; yhteentörmäys; rynnäkkö’


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sana ei ole tullut suomeen englannista vaan se on tullut jo paljon ennen englannin kielen valta-asemaa.

        Suomen etymologisen sanakirjan mukaan sana tulee suomeen ruotsista, mutta alun perin kaukaa latinasta.

        Latinan sanakirjan mukaan concursus on ’yhteen juokseminen; kokoontuminen; väentugos; yhteentörmäys; rynnäkkö’

        Ja etymologisessa sanakirjassa viitattiin myös tähän Kotuksen sivuun: https://kotus.fi/sana/konkurssi/

        ”Latinan kielestä peräisin olevassa sanassa on kaksi osaa, etuliite con- ja cursus. Viimeksi mainittu on verbistä currere ’juosta, rientää’ muodostettu substantiivi. Etuliitteen merkitys on ’yhteen, kokoon’. Konkurssissa eli vararikossa velkojat rientävät yhteen varmistamaan omia saataviaan. Latinan cursus on myös suomen kurssi-sanan pohjana.”

        Konkurssi-sana on ollut suomessa jossakin muodossa jo 1700-luvulla, jolloin englannin kielestä ei tiedetty Suomessa mitään. Mutta nykyajan nuoret luulevat että kaikki ei-kotoperäiset sanat ovat tulleet englannista.


    • Anonyymi

      1800-luvun lopun kotimaisissa sanakirjoissa:
      concursus = yhteenjuoksu, sammanlopp.

    • Anonyymi

      Yhtä hyvin voi kysyä miksi väenpaljous on huijauskurssi. Kielissä ei ole päätä eikä häntää vaan tavalliset idootit noita sanoja ja sääntöjä keksivät ja muut idiootit ottavat ne käyttöönsä.

    • Anonyymi

      Konkurssista tulee mieleen asianajajaväen yhteenjuoksu ja paljous.

    • Anonyymi

      ”Kurssista” tulee mieleen ”kursiivi” eli oikealle kalteva fontti. Siinä fontti ikään kuin juoksee. Molempien kantasana on ’currere’, juosta. ”Kursiivi” on tullut ranskasta, mutta alun perin se on latinaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      63
      4571
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      164
      3512
    3. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      63
      2854
    4. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      149
      2811
    5. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      49
      2674
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1913
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      24
      1801
    8. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1646
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      174
      1630
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      42
      1342
    Aihe