Hölkkä on Suomen kansallislaji

Suomen Yleisradio jaksaa pitää yllä Tahko Pihkalan muistoa puhumalla pesäpallosta kansallislajina.
Minä en tiijä ketään pesäpalloilijaa, mutta kaikki tuttavat hölkkäävät.
Kyllä hölkkä on Suomen kansallislaji nyt ja tulevaisuudessa.
44585
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 44

Vanhimmat

Oliko Tahko Pihkala hölkkäukkoja?

Äänestä

Ensimmäinen suomalainen kasilla alle kahden.

"Urheilijana Pihkala edusti Suomea vuosien 1908 ja 1912 olympiakisojen yleisurheilussa"

Äänestä

Karjala-Njuord takaisin, se oli Pihkaloiden ydinajatus.

Äänestä
  • Veli Martti se vasta veijari olikin

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Veli Martti se vasta veijari olikin

    Kyllä, vaali rotupuhtautta. Nykylainsäädännön katsannossa lainvastaisesti.

    Äänestä

Koko veljeskunta tahtoi vaan parasta Suomen kansalle maapallon väestön alkaessa kasvaa räjähdysmäisesti. Teollistumisen aallonharjalla.

Äänestä
  • Puhoksen etnisen kaupan liian lämpimässä säilytettyä jauhelihaa ei ollut pihkalan aikana. Nyt on ja rotilla pääsy myymälään.

    Äänestä

Hölkkä on sielunmaisemaa.
Lehes juttu veivät kaupunkilaiseukon sipoonkorpeen.
Ei nauttinut.

Äänestä

Parhaat hölkkätunnelmat löyät kokkolasta
Siitäs kuulit.

Äänestä

Hölkkä on uusi musta eli mogadishu.

Äänestä

Pihkalat eivät tulleet toimeen Urkin kanssa.

Äänestä

Hölkkä on sontalaji

Äänestä

Tahko oli suuri saksalaisten ihailija, mutta hän piti Känää "makeilevana ryszän suhteen". Lisäksi Känän alkkohoolin käyttö inhotti Tahkoa.

Äänestä
  • Tahko oli raittiusmies. Lisäksi hän osallistui vastavallankumousta valmistellun liikkeen toimintaan. Zhdanov ja Savonenkov eivät kuitenkaan halunneet Suomen johtoon kovimpia kommunisteja.

    Kekkonen lähetti Tahkolle 70-luvun puolivälissä sukset, mutta paketti palautettiin avaamattomana. Sukset olivat ilmeisesti puiset, mutta grafiittipohjalla. Sellaiset, joita Mieto hiihti säpäleiksi.

    Äänestä

  • Anonyymi00015 kirjoitti:

    Tahko oli raittiusmies. Lisäksi hän osallistui vastavallankumousta valmistellun liikkeen toimintaan. Zhdanov ja Savonenkov eivät kuitenkaan halunneet Suomen johtoon kovimpia kommunisteja.

    Kekkonen lähetti Tahkolle 70-luvun puolivälissä sukset, mutta paketti palautettiin avaamattomana. Sukset olivat ilmeisesti puiset, mutta grafiittipohjalla. Sellaiset, joita Mieto hiihti säpäleiksi.

    Oliko keskustalainen kun oli onkelmia alkon kanssa?

    Äänestä

Paavo Nurmi kirjoitti Chicago Tribuneen, että Tahkon Urheilijan Opas vuodelta 1910: it is a creator of the "Finnish school of running".

Äänestä

Entisestä punavangista, Kalle Kaiharista, tuli lahtarikaartilaisen Urho Kekkosen paras kaveri.

Äänestä
  • Tuo pätee yhä tänäpäivänäkin. Ei ole enää hyviä vanhanmaailman aikuisia umpihankeenkin soveltuvia 8 cm leveitä suksia. Lumiliukukengät sun muut on ihan hanuristas.

    Äänestä

Tuomas Raja: nyt ei tullut hölkkäkisa.

Uskokaa kotona.

Äänestä

Ukk ei siunannut urheilijan oppaan perusoppeja. Känän mielestä piti treenata täysiä Hellaan henkeen heittäytyen. Siinä hän oli oikeassa.

Äänestä
  • Karalista ei Hellaan Henki kantanut.

    Äänestä

  • kuka on känä?

    Äänestä

  • Anonyymi00023 kirjoitti:

    kuka on känä?

    UKK sai kutsumanimen Känä Kajaanin kouluvuosina. Levottoman pojan taustalta opettajat pystyivät näkemään lahjakkuuden.

    Känä känäsi eli puolusti omia mielipiteitään eikä hän aina väärässä ollutkaan.

    Äänestä

  • Anonyymi00032 kirjoitti:

    UKK sai kutsumanimen Känä Kajaanin kouluvuosina. Levottoman pojan taustalta opettajat pystyivät näkemään lahjakkuuden.

    Känä känäsi eli puolusti omia mielipiteitään eikä hän aina väärässä ollutkaan.

    Eli nykypäivänä ADHD diagnoosi ja työkyvyttömyyseläke.

    Äänestä

Nurmi harjoitteli "Hitaasti Kiiruhtamisen Kilpailu" oppaan mukaisesti.

Kirjoittaja on Lauri "Tahko" Pihkala.

Äänestä
  • Känä oli Tahkon oppipoika, mutta he riitautuivat siksi, että olivat liian samanlaisia, siis täysin itsepäisiä.

    Kolmas samanlainen oli myös Nurmi, jonka kanssa Tahkon välirikko tuli 1927.

    Äänestä

  • Anonyymi00025 kirjoitti:

    Känä oli Tahkon oppipoika, mutta he riitautuivat siksi, että olivat liian samanlaisia, siis täysin itsepäisiä.

    Kolmas samanlainen oli myös Nurmi, jonka kanssa Tahkon välirikko tuli 1927.

    Kun Nurmea alkoi vaivata reumatismi, hän vetöytyi Kirvun parantolaan ja alkoi riitautua entisten tukioidensa kanssa.

    Äänestä

Hölkkä kuuluu kansalle, ei herroille.

Äänestä
  • Känä eli Urho Kaleva Kekkonen hölkkäsi joka aamu. Lisäksi leuanvetoa ja porrasloikkaa. Kesät talvet.

    Äänestä

Hölkkä on aina muodikasta.

Äänestä

Kekkonen, kuten Stuppkin, liikkui myös työmatkoillaan edustustehtävien ohella. Hiihtoreissujen aikana ukk ei juossut.

Äänestä

Kaikenlaisia turhanpäiväisiä polkujuoksuja sen muita ultra traileja.

Menkää Kekkosen jalanjälissä, juoskaa Ukkokolilta Kiilopäälle UKK reittiä pitkin.

Äänestä
  • Eikös Urkki tehnyt tuon päinvastaiseen suuntaan ?

    Äänestä

  • Anonyymi00035 kirjoitti:

    Eikös Urkki tehnyt tuon päinvastaiseen suuntaan ?

    50-luvulla pääministeriaikanaan käveli tuon välin, aloitti pohjoisesta. Hallituksen kiireiden vuoksi joutui lopettamaan Kolille. Aikomus oli etelämpään, jopa Helsinkiin saakka.

    Äänestä

Olen ihmetellyt, miten Alekki on niin rasvattomassa kunnossa. Onko Mikko-dieetillä? Ilmankos ei mene sub3.

Äänestä

UKK reitti on yli 1000 km pitkä. Soveltuu hyvin polkujuoksutapahtumaksi.

Äänestä
  • Kasvanut umpeen monesta kohtaa, merkitkin nykyään vähän mätiä. Posio korjasi omalta alueeltaan, muut eivät ole tehneet mitään.

    Äänestä

  • Anonyymi00039 kirjoitti:

    Kasvanut umpeen monesta kohtaa, merkitkin nykyään vähän mätiä. Posio korjasi omalta alueeltaan, muut eivät ole tehneet mitään.

    Työttömät korjaamaan ukk reittiä, viitoitukset ja pitkokset kuntoon !

    Äänestä

  • Anonyymi00044 kirjoitti:

    Työttömät korjaamaan ukk reittiä, viitoitukset ja pitkokset kuntoon !

    Metsureilla taidot tuohon

    Äänestä

Paskapallo on kyllä typerin laji ikinä.

1Äänestä
  • Naispesän seuraaminen on kiihottavaa

    2Äänestä

Pesiksen sopupelit eli mahtuuko ...

Äänestä
  • Sählyssä se vasta sopupelei onkin.
    Ja alasarjojen mamujaliksessa.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Suomen Yleisradio jaksaa pitää yllä Tahko Pihkalan muistoa puhumalla pesäpallosta kansallislajina.
Minä en tiijä ketään pesäpalloilijaa, mutta kaikki tuttavat hölkkäävät.
Kyllä hölkkä on Suomen kansallislaji nyt ja tulevaisuudessa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu