Toisen lisääntymisestä/ehkäisystä utelu työpaikalla

Anonyymi-ap

Onko juristeja paikalla niin voisivat ottaa kantaa? Tiedetään, että yksityiselämän arkaluontoiset asiat eivät kuulu työpaikalle. Näitä ovat esimerkiksi potilastiedot tai lisääntymisterveyden asiat. Eli ne ovat yksityisasioita eikä julkisia asioita.

Jos työpaikalla työntekijä tai työnantaja kysyy nykyiseltä työntekijältä lapsihaaveista, mielipidettä lasten hankkimisesta joko suoraan tai epäsuorasti, lasketaanko se epäasialliseksi kohteluksi tai seksuaaliseksi häirinnäksi?

Lasten hankkiminen edellyttää ehkäisyn lopettamista sekä pääsääntöisesti suojaamatonta yhdyntää vastakkaisen sukupuolen edustajan kanssa. IVF:n osalta idea on sama vaikka keino on eri. Miten ihmeessä toisen pitäisi saada tietää toisesta työntekijästä, millaisella syklillä ehkäisyä käytetään/ei käytetä, tai onko esimerkiksi edellisen kuun aikana harjoitettu suojaamatonta yhdyntää? Tässähän tulee kertoneeksi erittäin monta arkaluonteista tietoa, ihan seksuaalisesta suuntautumisesta lähtien. Eihän niiden tietojen pitäisi kuulua kenellekään muulle kuin ihmiselle itselleen.

Onko henkilöstöpäällikkö velvollinen puuttumaan jos työntekijä joutuu kohtaamaan tällaisia kommentteja lapsen hankkimiseen liittyen? Mitä jos ei puutu, meneekö asia sen jälkeen työsuojeluun?

8

261

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Istut vaan tuppisuuna, jos et halua keskustella omista asioistasi. Ei se mikään työsuojeluasia ole, häirinnästä nyt puhumattakaan.

    • Anonyymi

      Nuohan ovat yksityisasioita ja ne eivät nyt sinänsä kuulu työnantajalle.
      Toki raskaudesta seuraa automaattisesti raskaana olevan henkilön poissaolo töistä, mutta siitäkin huolimatta lain mukaan "rekrytoinnin on oltava sokea raskaudelle". ELi työnantaja ei saa kieltäytyä ottamasta töihin raskauden ja perhevapaiden takia eikä myöskään olla uusimatta työsopimusta raskauteen tai perhevapaaseen vedoten. Jos niin tekee, se on syrjimistä.
      Kannattaa laittaa googleen haku "Voiko työnantaja kieltäytyä palkkaamasta raskauteen vedoten", sillä tulee selvää faktatietoa asiaan liittyen.
      Mutta tosiaan, ei ainakaan lain mukaan ole este työnsaannille, eikä työnantajalla ole lupaakaan kysyä työhaastattelussa mitään asiaan liittyvää, eikä työnhakijalla ole velvollisuutta vastata, jos vaikka raskaudesta tai perheenhankintaan liittyvistä asioista kysytäänkin.
      Ja eihän työnhakijan eikä -tekijän ole pakko todellakaan jakaa yksityisasioitaan työyhteisön kesken muutenkaan, ei ole pakko edes sanoa, mitä söi aamupalaksi jos ei halua.
      Tosin jos työ on raskasta ja jollakin tavalla vaarallista raskaana olevalle vaarantaen raskauden, niin silloin työntekijän on ilmoitettava raskaudesta työnantajalle, jolloin työnantaja voi tehdä vaadittavat toimenpiteet turvatakseen raskaana olevan henkilön terveydentilan. Ja äitiysvapaalle jäämisestä on ilmoitettava myöskin hyvissä ajoin työnantajalle. Ihan silläkin jo, että työnantaja saa kohtuullisen ajan hankkiakseen äitiysvapaan ajaksi korvaajan tekemään pois jäävän työt.
      Että näin. Mutta ei ole tosiaan pakko kertoa mitään mainitsemistasi asioista muuten. Ja jos oikein kovasti tivataan ja udellaan, niin luottamusmieheen yhteys asian tiimoilta, niin hän alkaa hoitamaan asiaa kuntoon. Ja jos työpaikalla ei ole luottamusmiestä tai työsuojeluvaltuutettua, niin liitto on sitten se taho, johon voi olla yhteydessä asian tiimoilta.

    • Anonyymi

      Niin ja jos tosiaan aloitus koskee jo työpaikan saaneen tilannetta, niin ei ole tosiaan pakko kertoa omista asioistaan yhtään mitään.
      Muutama kysely asian tiimoilta ei nyt vielä täytä häirinnän merkkejä, mutta jos on jatkuvaa ja töykeää, niin sitten voisi tosiaan ainakin pyytää työpaikan luottamusmiestä puuttumaan asiaan.
      Sekin yleensä auttaa, kun virallinen instanssi (työsuojeluvaltuutettu, luottamushenkilö tai vaikka sitten liitto) ilmoittaa ja sitä kautta "opastaa" työpaikkaa, mitkä asiat ovat sopivia työmaalle ja mitkä ei.

    • Anonyymi

      Naisvaltaisilla työpaikoilla lisääntymiseen liittyvät asiat ovat puheenaihe nro 1.

      Yleisen paheksunnan ja suoranaisen raivon kohteeksi joutuu nainen, jolla 30 + iästään huolimatta ei ole lapsia, eikä miestä.

      • Anonyymi

        Naiset yleensä puhuvat lastensa ja miestensä edesottamuksista. Ellei voi osallistua tähän keskusteluun, on pahasti ulkona.


      • Anonyymi

        tottakait harmittaa ja paheksuttaa muita. Ihmiset tuijottaa omaan napaansa.Omaa etuansa. Sellainen jolla ei ole lapsia on ahkerasti töissä, Ei turhia poissaoloja. Ja on paremman näköinenkin kun muut rupsahtavat.


      • Anonyymi

        Tuo muuten on valitettavan yleistä, eikä välttämättä tarvitse olla edes noinkaan vanha.
        Eräs naispuolinen ex-kollegani jutteli aikanaan silloisessa työpaikassani eräästä välikohtauksesta, minkä oli ottanut ainakin jälkeenpäin huumorilla.
        Hän oli tuolloin 26-vuotias ja oli ollut kyllä avoliitossa jo vuosia, mutta eivät olleet vielä hankkineet/saaneet lapsia miehensä kanssa.
        Niin häneltä oli joku töissä kerran kysynyt, minkä ikäinen hän on ja onko lapsia. Tai siis juttelu oli ajautunut tuohon aiheeseen.
        Hän oli vastannut tosiaan että 26-vuotias ja lapseton. Niin kysyjä oli sanoa pamauttanut aika helvetin kovaan ääneen vaikuttaen vielä oikeasti yllättyneeltä, että "Mitä hittoa, sunhan pitäisi olla jo äiti...!!..".
        Vaikka kyllähähn miehetkin joutuvat aika usein samasta asiasta ainakin rasittavan utelun, inttämisen ym kohteeksi ja joutuvat jotenkin perustelemaan perheettömyyttään, vaikka ei tarvitsisi. Mutta naisaloilla taitaa olla yleisempää tosiaan silti.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      304
      3624
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      29
      1996
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      44
      1636
    4. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      84
      1481
    5. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      94
      1251
    6. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      144
      1181
    7. Miksi et vain uskalla!?

      On niin ikävä...
      Ikävä
      81
      1074
    8. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      95
      1022
    9. Kannattaa ymmärtää se asia

      että mitään stalkkausta tai hakkerointia ei tapahdu. Oikeasti kannattaa tutkituttaa päänsä.
      Tunteet
      212
      857
    10. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      61
      777
    Aihe