Lontoossa räjähtäneet pommit saavat todella epäilemään, onko kisojen turvallisuudesta huolehdittu riittävällä vakavuudella. Venäjän raja oli lähinnä auki viikkokaupalla ja terroristit ovat voineet sitä kautta siirtää vaikka minkälaisen aselastin Suomeen. Pääsiväthän yleisradion toimittajatkin mennen tullen rajan yli Jihad-hikipannassa ja iso leikkiase autossaan.
Räjähtääkö Helsingissäkin?
Pelkuri
295197
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 29
Vanhimmat
räjähdä kuin yleisö riemuun, kun Pitkämäki voittaa kultaa!!
Let´s hope so... sisi ettei räjähdä...
sielä nyt muka räjähtäisi??
Sama tuli minullekin heti mieleen, kun Lontoon räjähdyksistä kuulin. Ensimmäinnen tuntemus silloin oli suuri pelko, mutta nyt ei enää niin hirveästi pelota; kyllähän Ateenassakin pystyttiin täysin turvalliset olympiakisat järjestämään. Luullakseni ei Kreikkakaan sen enempää/vähempää ole terroristien mielessä...
ole terroristien listalla.
Mitä tarkoittaa oikeastaan se, että Suomi ei ole terroristien listalla? Onko sellainen lista olemassa ja jos, niin kuka sellaisen on nähnyt?
Nämä listat yhtä hyvin kuin se mihin terroristit iskevät ovat kaikki teorioita siitä mitä ihmisten päässä liikkuu.
Kokemusta maailmalla on kuitenkin sen verran näistä jutuista, että on kaikkein todennäköistä, että jos terroristi iskee, hän käyttää räjähteitä ja sijoittaa ne mitä todennäköisemmin rakennuksiin tai kulkuneuvoihin. Materian tuhoaminen on ihmishenkien ohella näköjään oleellinen osa näytelmää.
Niin että kisojen aikaan on kai tuvallisinta häipyä lomalle sinne mökille joss sellaisen omistaa. Ainahan voi katsella kisat telkkarista. TV:hän on nykyään joka mökin perusvarusteena.
'listalla' tarkoitetaan irakiin joukkojaan lähettäneitä maita, joista viimeksi tanskaa ja italiaa on uhattu iskuilla. suomi ei siis siinä mielessä ole listalla.
epäilen suuresti iskun toteuttamista helsingin mm-kisojen aikana, vaikka iskulla kisoihin saavutettaisiinkin suuri mediamylläkkä, paljon suurempi olisi saatu aikaan viime kesän ateenan kisoissa. olympialaiset kun on kuitenkin maailman seuratuin urheilutapahtuma, yleisurheilu ei kaikkia kiinnosta..
Kun,yleisö alkaa huutamaan.
ei ne terroristitkaan niin tyhmiä ole, että alkaisivat joka maata terrorisoimaan. Vaan juuri näitä maita,jotka ovat olleet osallisina Irakin ja Afganistanin sodissa. Ja juuri nämä maat kuuluvat heidän listoilleen.
Se on kyllä totta, että terrorismiin tarvitaan aimo annos ajattelukykyä ja järjestelytaitoja, mutta minusta on mukavempi tuudittautua siihen ajatukseen, että terroristit ovat mieleltään sairaita ihmisiä eivätkä tervettä loggiikkaa harjoittavia kanssaihmisiä.
Noh, sodat ja vastasodat ovat tietysti aina olleet osa kansakuntien toimintaa ja aina ne ovat poikineet joidenkin omatoimisten raakoja älyväläyksiä muodossa jos toisessakin.
Toivotaan nyt sitten, että olemme ymmärtäneet terroristien logiikkaa ja että Suomi ei ole siellä heidän listallaa.
Hehe, sekottivathan Tanskan aikoinaan Ruotsiin. varmaan ajattelevat, että suomi ja tanska on samaa maata.
kyllä perse räjähtää helsingissä
Jos sinulla ei ole muuta sanomista kuin jässyttää kaksivuotiaan tasolla, häivy hemmettiin näiltä sivuilta!
mynssenin kisoissa '72 paukuttelivat palestiinalaiset israelilaisia. kisojen kotimaalla ei siis ole väliä, kunhan näkyväisyys maailmalla on taattua, ja näitä kisojahan seurataan jollakin tavalla joka puolla mualimaa. kaikkien terroristien uhkalistalla olevien maiden on siis syytä olla varuillaan, siis etenkin järjestäjämaan turvavoimien. suomea vastaan hampaankolossa ei ole kuin satunnaisilla hulluilla, jotka on saaneet päähänsä yhtä sun toista tästä mediarummutuksesta.
kyllä pylly räjähtää ja kakka pläsähtää
mee www.kaatopaikka.com/kakkakuja
plääh plhääh!pelkuri!ei ne räjähdä Helsingissä.koska ne ei räjäyttäny sielläkään niitä olympiakisojen takia niin ei Helsingissäkään!
helsingissä räjähtää sanokaa minun sanoneeni.
kun helsinki räjähtää niin kakka pläsähtää,
ja perse mulahtaa
Mitä tulee aiemmin esitettyyn väitteisiin siitä, että Suomi ei olisi terroristien listalle - ei terroristeilla ole mitään listaa. He haluavat näkyä. Tottakai MM-katsomossa räjähtävä pommi olisi maailmanlaajuisen uutiskynyksen ylittävä spektaakkeli. Minä en ainakaan mene lähellekkään MM-kisoja.
Kisatorilla... sinne pääsee kukavain ilman mitää tarkastuksia...
on tarkat turvajärjestelyt. kaikki ihmiset tarkastetaan porteilla. niin ei ainakaan voi katsomossa pamahtaa. minusta on typerää edes ajatella, että helsingissä pamahtais. sittempähän nähdään kun kisat on ohi että kuka on oikeassa ja kuka väärässä.
siitä kuka on oikeassa ja kuka väärässä! Tottakai minäkin toivon että MM-kisat eivät houkuttelisi terroristeja Suomeen, kuka nyt sellaista haluaisi?
Minusta vain on typerää ajatella sinisilmäisesti, että "eihän nyt Helsingissä voi räjähtää..." Tottakai Helsingissä voi räjähtää. Suomen maaseudulla on helppo piileskellä ja rakennella pommeja. Kukaan ei tarkista sinua Helsingin kaduilla. Kertokaa yksi hyvä syy, miksi potentiaalinen terroristi ei haluaisi/voisi laukaista pommia Helsingissä?
Stadionin alueella onkin varmasti hyvät turvajärjestelyt, mutta 100% turvaa ei ole olemassakaan, eikä kaikkeen voi aina varautua.
ei tietenkään iitä ole kyse kuka on oikeassa ja kuka väärässä. Terroristit haluavat vastustaa yhdysvaltoja ja sen kanssa esim. Irak:iin hyökänneitä maita. itse en näe mitään syytä että joku terroristi pamauttaisi pommin helsingissä. enkä ajattele sinisilmäisesti. teolla on yleensä aina joku motiivi. eli mikä se olisi, jos joku terroristi räjäyttäisi pommin helsingissä? koskaan ei pystytä takaamaan 100% turvaa. Terroriteoilla on haluttu aina saada joku vaikutus. kuten madridin pommiiskuilla haluttiin, että espanja vetää joukkonsa pois irakista. itse pitäisin sitä ehkä jopa pienenä ihmeenä, jos terroristit iskisivät suomeen. mutta kyllä kaikkeen kannattaa varautua.
Ei niillä iskuilla aina mitään selkeää motiivia ole. Riittää että isketään jonnekin, sen jälkeen ilmoitetaan nettisivuilla mitä vaaditaan, tai mihin pyritään. Oliko Lontoon pommi-iskulla jokin yksiselitteinen motiivi? Kyllä se olisi melko selkeä viesti, jos esim USA:n urheilijoita kuljettava bussi räjäytettäisiin keskellä Helsinkiä.
kisakylässähän se paukku mynssenisäki. eli paikkoja on mistä aloittaa.
tottahan tuokin on. mutta lontoon iskujen motiivi oli mitä todennäiköisimmin, että englanti vetää joukkonsa pois lähi-idästä. sitten jos silloin aikoinaan suomikin olisi lähettäny joukkoja irakiin, niin tilannehan olisi aivan erilainen. silloin saattaisi jysähtää, jos ei olisi jo jysähtäny aiemmin. yleensä terroristit suorittavat iskunsa siinä maassa mihin he haluavat vaikuttaa.
motiivi terroristien iskuihin on se, että iskut ovat tapahtuneet niissä maissa, jotka ovat olleet osallisina Irakin ja Afganistanin sodissa.
Afganistanissa, sekä Irakin sodassa, kouluttamalla irakilaisia poliiseja Jordaniassa.
Saas nähdä herätetäänkö Suomessa "lomailevat" nukkuvat terroristit
joo ja oikein paljon
nimittäin ilma palloja