Miksi meteoriitti räjähtää?

Anonyymi-ap

Arkijärjellä sen pitäisi vain palaa voimallisemmin saapuessaan maan ilmakehään. "Räjähdyksenä" havaittava ääni voisi liittyä äänivallin ylitykseen tai iskeytymiseen maaperään. Mutta eihän meteoriitti voi räjähtää ellei sisällänsä räjähdettä ole.

15

250

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jos kukaan ei vastaa sinulle, voit kysyä ilmaiselta tekoälyltä.

    • Anonyymi

      Oisko sisällä kosteutta, joka sitten kiehuu kuumetessa ja poksauttaa murikan.

    • Anonyymi

      sukkula Challenger pössähti ilmakehässä ja Columbia. Asteroidit ovat ufoja jokka pössähtelee kun saapuvat ilmakehään. Ei siellä mitkään kiven murikat pössähtele. Kyllä jämpti on niin.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Kuinka joku voi olla noin yksinkertainen?

    • Anonyymi

      Kun et osaa näköjään tekoälyä käyttää, niin tässä eurooppalaisen LeChat-tekoälyn ilmaisversion vastaus: Meteorit räjähtävät yleensä ennen maan pintaa useiden tekijöiden vuoksi, joista tärkeimpiä ovat ilmakehän kitka ja paine.

      Ilmakehän kitka: Kun meteoriitti tulee ilmakehään, se liikkuu hyvin suurella nopeudella. Ilmakehän kitka aiheuttaa meteoriitin pinnan kuumenemisen voimakkaasti. Tämä kuumeneminen johtaa meteoriitin ulkopinnan sulamiseen ja höyrystymiseen.

      Paine-erot: Meteoriitin eteneessä ilmakehässä, ilmanpaine kasvaa meteoriitin edessä. Tämä paine-ero voi aiheuttaa meteoriitin sisäosiin kohdistuvaa stressiä, mikä voi johtaa meteoriitin räjähtämiseen. Ilman tunkeutuessa meteoriitin halkeamiin ja huokosiin, se voi aiheuttaa meteoriitin sisäisen paineen nousun ja lopulta räjähdyksen.

      Lämpötilan nousu: Nopea lämpötilan nousu voi myös aiheuttaa meteoriitin murenemisen. Meteoriitin ulkopinta kuumenee hyvin nopeasti, kun taas sisäosat pysyvät suhteellisen viileinä. Tämä lämpötilaero voi aiheuttaa jännityksiä meteoriitin rakenteessa, mikä voi johtaa sen hajoamiseen.

      Koostumus: Meteoriitit voivat koostua eri materiaaleista, ja niiden rakenne voi olla hauras. Kun meteoriitti altistuu äkillisille lämpötilan ja paineen muutoksille, se voi murentua tai räjähtää.

      Nämä tekijät yhdessä aiheuttavat sen, että useimmat meteoriitit räjähtävät tai hajoavat ilmakehässä ennen kuin ne saavuttavat maan pinnan.

      • Anonyymi

        Heh heh. Mistä saakka elottomalla kappaleella on alkanut esiintymään stressiä?


      • Anonyymi

      • Anonyymi

      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Opettele sinä jonne suomen kieli.

        Osu ja upposi uuvattiin!!!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Osu ja upposi uuvattiin!!!

        Hoh. Eli jonne ei tiedä mitä stressi tarkoittaa suomen kielessä.

        Koulupudokkaita riittää nykyään. Armeijatkin jää teiltä kesken.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Hoh. Eli jonne ei tiedä mitä stressi tarkoittaa suomen kielessä.

        Koulupudokkaita riittää nykyään. Armeijatkin jää teiltä kesken.

        Mitä ne jäätiet tähän taas liittyy?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Hoh. Eli jonne ei tiedä mitä stressi tarkoittaa suomen kielessä.

        Koulupudokkaita riittää nykyään. Armeijatkin jää teiltä kesken.

        Kertoo Savon peräkylän vaari takakammaristaan,,,


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mitä ne jäätiet tähän taas liittyy?

        Hoh hoh. Vai vielä savolainen lappeen rantalainen. Pahinta sorttia jälkeenjääneissä.


      • Anonyymi

        Eli tavallaan meteoriitissa on räjähde sisällänsä. Sen laukaiseminen vaan vaatii enemmän energiaa kuin vaikka dynamiittipötkyn räjäyttäminen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      153
      14507
    2. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      40
      8346
    3. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      48
      6092
    4. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      173
      5722
    5. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      312
      4457
    6. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      72
      4349
    7. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      67
      4119
    8. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      26
      3995
    9. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      115
      3740
    10. Huomenta naiselle

      Toivottavasti tiedät, etten ole koskaan tuntenut ketään kohtaan näin voimakkaasti. Olen tietenkin meistä epävarma silti.
      Ikävä
      101
      1556
    Aihe