Astrologia ja tähtitiede

Anonyymi-ap

Astrologia ja tähtitiede olivat alun perin läheisesti toisiinsa liittyvät tieteenalat. Antiikin aikaisissa sivilisaatioissa, kuten Babyloniassa, Egyptissä ja Kreikassa, taivaankappaleiden liikkeiden tarkkailu oli tärkeää sekä käytännöllisistä syistä (kuten kalenterien luominen ja maatalouden suunnittelu) että uskonnollisista ja ennustamisesta johtuvista syistä.

Astrologian ja tähtitieteen erkaantuminen alkoi vähitellen tieteellisen menetelmän kehittyessä ja ihmisten ymmärryksen taivaankappaleista syventyessä. Astrologian siirtyminen "humpuukiksi" liittyy siihen, että ihmiset alkoivat ymmärtää taivaankappaleiden liikkeet luonnollisina ilmiöinä, jotka voidaan selittää fysiikan ja matematiikan avulla.

Astrologian ennustukset ja uskomukset eivät kestäneet tieteellistä tarkastelua, ja siksi se alkoi menettää asemaansa tieteellisenä tieteenalana.

6

154

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Joka tapauksessa astrologian luonnekuvaukset osuu usein kohdalleen täydellisesti.

      Ptolemyn Tetrabiblos on upea ja henkevä kirja vaikka olen vasta alkua vähän selannut.

      Sain siitä hengessä paljon irti. Sen perusteella voi pohtia jopa että taivaankappaleiden Voima on suurempi kuin geenien. Se kuvaa tilannetta että vaikutetaan yli genomin ja perimän vaikka genomia ei tuolloin VIELÄ tunnettu kuin vain maagikkojen ja tietäjien toimesta ehkä.

    • Anonyymi

      Uskonnot yleisesti ja tiede ovat olleet erottamaton osa toisiaan noin 1800 luvulle asti.

    • Anonyymi

      Hyvä havainto! Tähtitiede on vain hypoteeseja.

    • Anonyymi

      Eikö astrologia tarkoita tähtitiedettä. Vrt biologia, geologia yms.
      Astronomia puolestaan tarkoittaa sananmukaisesti tähdistä ennustamista. Esim. horoskooppien tulisi kuulua astronomian piiriin eikä astrologiaan.

      • Anonyymi

        Wiki: "muinaiskreikan sanasta ἀστρονομία (astronomía) ’tähdistä ennustaminen’. Sanojen astronomia ja astrologia ero vakiintui vasta 1600-luvulla.[1]"


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Wiki: "muinaiskreikan sanasta ἀστρονομία (astronomía) ’tähdistä ennustaminen’. Sanojen astronomia ja astrologia ero vakiintui vasta 1600-luvulla.[1]"

        Miltä tuntuisi, jos kreikan sijasta termit olisivat tulleet suomesta lainasanoina englanninkieleen ja muihin kieliin, kuten sauna. Horoskooppiaukeaman otsikko olisi "Taehtitiede", ja tiedepalstalla olisi haastateltu taehtiennustajaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      161
      22104
    2. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      59
      8519
    3. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      55
      6155
    4. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      178
      5782
    5. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      314
      5122
    6. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      29
      4806
    7. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      78
      4411
    8. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      78
      4207
    9. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      115
      3750
    10. Huomenta naiselle

      Toivottavasti tiedät, etten ole koskaan tuntenut ketään kohtaan näin voimakkaasti. Olen tietenkin meistä epävarma silti.
      Ikävä
      107
      1633
    Aihe