Mielestäni se ei vaikuta lähellekkään aikomiselta vaan välttelyltä ja yhteiskunnan tukien varassa pysymiseltä!
Jos ihmisellä on edes jokin aikomus työllistyä niin se työllistyy, mutta vaatii toimia jotta näin tapahtuu.
Työtön elää hyvin pienessä supistuvassa kuplassaan ja pitää totena että koko suomessa ei ole työtä saatavilla?...
Kunnat eivät ole huolissaan varsinkaan jos jokin työttömyyskassa maksaa työttömyyskorvauksen!
Päässä ja asenteissa paha vika jos ei työtä saa elämässään?
Aikovatko työttömät mennä joskus töihin?
23
316
Vastaukset
- Anonyymi
Töihin mennään heti kun tarjolla on toistaiseksi voimassa oleva työsopimus suoraan työnantajalle sellaisella palkalla että pärjää taloudellisesti ilman yhteiskunnan tukia!
- Anonyymi
Miksi määräaikainen sopimus ei kelpaa, se on kuitenkin ns. "jalka oven väliin" ja jos ei natsaa jatkoa, niin se kertoo seuraaville työnantajille, että olet oikeasti halukas töihin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Miksi määräaikainen sopimus ei kelpaa, se on kuitenkin ns. "jalka oven väliin" ja jos ei natsaa jatkoa, niin se kertoo seuraaville työnantajille, että olet oikeasti halukas töihin.
Mikäli kyseessä on vähintään 12kk määräaikainen sopimus niin tämä käy mutta kun tarjolla on 1-2kk määräaikaisia sopimuksia.
- Anonyymi
Aiotko Kokoomusloinen lopettaa yritystukien nostamisen, jotka maksetaan yhteiskunnan rahoista!
- Anonyymi
Aiotko vajakki lopettaa vknkumisen?
- Anonyymi
Ootko aloittaja yhtään huomannut, että työttömyys on pahin pitkään aikaan. Suomeksi sanottuna työpaikkoja ei ole vaikka kuinka hakisi.
- Anonyymi
Ne vähäisetkin menee Kokoomuksen kautta suhteilla suhmuroiden hyvä veli verkoston kautta. Pätevyydestä vähät välittäen.
- Anonyymi
Ei saa töitä ellei kyse ole jostain 9€ työkokeilusta tai jostain muusta silpputyöstä. Näistä ei sopimuksia jatketa!
- Anonyymi
Älä unohda nollatuntisopimuksia tai pelkkiä provisiosopimuksia.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Älä unohda nollatuntisopimuksia tai pelkkiä provisiosopimuksia.
Onko sekin työttömien syy, että tarjolla on kaikkea sillputyötä ja nollatuntisopimuksia. Kun sopimus on silpputyöstä päättymässä ja pyydät työnanatajalta jatkoa ja hän sanoo, että "valittevasti ei voida jatkaa"
Kaikki ikäänkuin laitetaan työttömien syyksi. Vaikka oikea syy on siellä työnataja puolella kun ei tarjota vakituista työpaikkaa. Nyt ei tunnu saavat silpputyötäkään. Ei kai se työttömien syy ole jos ei töitä vaan kaikille ole. Työtöntä kuitenkin rangastaan jos ei se työlllisty tukien laskemisella. Näistä tälläistä asiosta päättävien kokoomuslaisten pitäisi itse jäädä työttömäksi. Ihan sama koskee aloittajaa. Aloittajan pitäisi itse jäädä työttömäksi niin hän saa sitten näyttää miten sinne töihin mennään.
- Anonyymi
Kateus yhteiskuntien varallisuudesta ei kannata.
- Anonyymi
Kerro miten vain mennään töihin?. Niin voin sitten mennä
- Anonyymi
Kokoomuslaisella Stubb menetelmällä työnhakuun eli suhmuroiden suhteilla ja hyvä veli verkoston kautta. Pätevyydellä ei ole mitään väliä!
- Anonyymi
Ehkä tähänkin kohtaan on hyvä muistuttaa, että isä-Stubbi ei ole millään tavalla osallinen tähän jupakkaan. Se on kokonaan UPI:n omaa häsläystä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ehkä tähänkin kohtaan on hyvä muistuttaa, että isä-Stubbi ei ole millään tavalla osallinen tähän jupakkaan. Se on kokonaan UPI:n omaa häsläystä.
Isä Stubb ei ehdi kun lentää koko ajan veronmaksajien rahoilla!!!
- Anonyymi
Beduiini vaihto kamelin mopoon.
- Anonyymi
Tämän aloittajan tunnistaa aina siitä, että Suomi pienellä alkukirjaimella 😄😄
- Anonyymi
Aloittaja sai myös anataa vinkkiä miten töihin vain mennään. Missä on "mene töihin" työpaikka?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Aloittaja sai myös anataa vinkkiä miten töihin vain mennään. Missä on "mene töihin" työpaikka?
saisi
- Anonyymi
Onko siis mielekästä että 57v moniosaava metallimies menisi sinun mielestäsi työpaikkaan jossa tarjotaan 13 € /h .
Ajellen 30 km vaikka tampereen esikaupunki alueelle töihin,,,,
Niin väitän että menee harrastukseksi käteen kun ei jää juuri mitään joten työttömänä ja sitten hakemaan jotain eläketyyppistä ratkaisua .- Anonyymi
Kokoomuksen suurin unelmahan on että työntekijän pitää maksaa työnantajalle siitä että saa käydä töissä ylipäätään.
- Anonyymi
Aloittaja voisi mennä jonnekin muualle töihin Pois sieltä isän firmasta!
- Anonyymi
Minä menen nyt rannalle pötköttelemään
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 33129566
Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa
Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?552359Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien461749- 2071737
Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?
Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes1571611- 341361
Persut päättivät hiilivoimaloiden alasajosta
Persut ovat Suomen kansan vastainen putinistiporukka, josta nyt maksamme kovaa hintaa.541135- 1221048
Sinkkusiskoni pliis kertokaa
Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex99977Huomioon ottaminen
Oletko osannut ottaa kaivattusi tai hänen (mahdolliset) tunteet huomioon? Oletko sivuuttanut ne tarkoituksella tai vahin30952