Aikovatko työttömät mennä joskus töihin?

Anonyymi-ap

Mielestäni se ei vaikuta lähellekkään aikomiselta vaan välttelyltä ja yhteiskunnan tukien varassa pysymiseltä!
Jos ihmisellä on edes jokin aikomus työllistyä niin se työllistyy, mutta vaatii toimia jotta näin tapahtuu.

Työtön elää hyvin pienessä supistuvassa kuplassaan ja pitää totena että koko suomessa ei ole työtä saatavilla?...

Kunnat eivät ole huolissaan varsinkaan jos jokin työttömyyskassa maksaa työttömyyskorvauksen!

Päässä ja asenteissa paha vika jos ei työtä saa elämässään?

23

282

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Töihin mennään heti kun tarjolla on toistaiseksi voimassa oleva työsopimus suoraan työnantajalle sellaisella palkalla että pärjää taloudellisesti ilman yhteiskunnan tukia!

      • Anonyymi

        Miksi määräaikainen sopimus ei kelpaa, se on kuitenkin ns. "jalka oven väliin" ja jos ei natsaa jatkoa, niin se kertoo seuraaville työnantajille, että olet oikeasti halukas töihin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Miksi määräaikainen sopimus ei kelpaa, se on kuitenkin ns. "jalka oven väliin" ja jos ei natsaa jatkoa, niin se kertoo seuraaville työnantajille, että olet oikeasti halukas töihin.

        Mikäli kyseessä on vähintään 12kk määräaikainen sopimus niin tämä käy mutta kun tarjolla on 1-2kk määräaikaisia sopimuksia.


    • Anonyymi

      Aiotko Kokoomusloinen lopettaa yritystukien nostamisen, jotka maksetaan yhteiskunnan rahoista!

    • Anonyymi

      Aiotko vajakki lopettaa vknkumisen?

    • Anonyymi

      Ootko aloittaja yhtään huomannut, että työttömyys on pahin pitkään aikaan. Suomeksi sanottuna työpaikkoja ei ole vaikka kuinka hakisi.

      • Anonyymi

        Ne vähäisetkin menee Kokoomuksen kautta suhteilla suhmuroiden hyvä veli verkoston kautta. Pätevyydestä vähät välittäen.


    • Anonyymi

      Ei saa töitä ellei kyse ole jostain 9€ työkokeilusta tai jostain muusta silpputyöstä. Näistä ei sopimuksia jatketa!

      • Anonyymi

        Älä unohda nollatuntisopimuksia tai pelkkiä provisiosopimuksia.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Älä unohda nollatuntisopimuksia tai pelkkiä provisiosopimuksia.

        Onko sekin työttömien syy, että tarjolla on kaikkea sillputyötä ja nollatuntisopimuksia. Kun sopimus on silpputyöstä päättymässä ja pyydät työnanatajalta jatkoa ja hän sanoo, että "valittevasti ei voida jatkaa"

        Kaikki ikäänkuin laitetaan työttömien syyksi. Vaikka oikea syy on siellä työnataja puolella kun ei tarjota vakituista työpaikkaa. Nyt ei tunnu saavat silpputyötäkään. Ei kai se työttömien syy ole jos ei töitä vaan kaikille ole. Työtöntä kuitenkin rangastaan jos ei se työlllisty tukien laskemisella. Näistä tälläistä asiosta päättävien kokoomuslaisten pitäisi itse jäädä työttömäksi. Ihan sama koskee aloittajaa. Aloittajan pitäisi itse jäädä työttömäksi niin hän saa sitten näyttää miten sinne töihin mennään.


    • Anonyymi

      Kateus yhteiskuntien varallisuudesta ei kannata.

    • Anonyymi

      Kerro miten vain mennään töihin?. Niin voin sitten mennä

    • Anonyymi

      Kokoomuslaisella Stubb menetelmällä työnhakuun eli suhmuroiden suhteilla ja hyvä veli verkoston kautta. Pätevyydellä ei ole mitään väliä!

      • Anonyymi

        Ehkä tähänkin kohtaan on hyvä muistuttaa, että isä-Stubbi ei ole millään tavalla osallinen tähän jupakkaan. Se on kokonaan UPI:n omaa häsläystä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ehkä tähänkin kohtaan on hyvä muistuttaa, että isä-Stubbi ei ole millään tavalla osallinen tähän jupakkaan. Se on kokonaan UPI:n omaa häsläystä.

        Isä Stubb ei ehdi kun lentää koko ajan veronmaksajien rahoilla!!!


    • Anonyymi

      Beduiini vaihto kamelin mopoon.

    • Anonyymi

      Tämän aloittajan tunnistaa aina siitä, että Suomi pienellä alkukirjaimella 😄😄

      • Anonyymi

        Aloittaja sai myös anataa vinkkiä miten töihin vain mennään. Missä on "mene töihin" työpaikka?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Aloittaja sai myös anataa vinkkiä miten töihin vain mennään. Missä on "mene töihin" työpaikka?

        saisi


    • Anonyymi

      Onko siis mielekästä että 57v moniosaava metallimies menisi sinun mielestäsi työpaikkaan jossa tarjotaan 13 € /h .
      Ajellen 30 km vaikka tampereen esikaupunki alueelle töihin,,,,
      Niin väitän että menee harrastukseksi käteen kun ei jää juuri mitään joten työttömänä ja sitten hakemaan jotain eläketyyppistä ratkaisua .

      • Anonyymi

        Kokoomuksen suurin unelmahan on että työntekijän pitää maksaa työnantajalle siitä että saa käydä töissä ylipäätään.


    • Anonyymi

      Aloittaja voisi mennä jonnekin muualle töihin Pois sieltä isän firmasta!

    • Anonyymi

      Minä menen nyt rannalle pötköttelemään

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.

      Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol
      Maailman menoa
      587
      2286
    2. Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis
      Maailman menoa
      410
      1832
    3. Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa

      Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H
      Suomalaiset julkkikset
      22
      1660
    4. Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden

      Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe
      Ikävä
      64
      1438
    5. JM lukkoliike

      Mihin helvetin kuuseen te olette tällä kertaa siirtäneet Lukkoliikkeenne? Sen kerran kun ensimmäisen ja viimesen kerran
      Jämsä
      19
      1256
    6. Ketä ikävöit?

      Tuntomerkkejä jos täällä oikeat kohtaavat❤️
      Ikävä
      57
      1164
    7. Et saa mua ikinä

      Oma vikasi. Naiselta.
      Ikävä
      122
      1154
    8. Pankin avajaiset

      Osuuspankin uuden toimitilan viralliset avajaiset vetävät väkeä. Kyllä oli outo nauhan leikkaus, kun leikkaajat pyllisti
      Kuhmo
      16
      908
    9. Helena Ahti-Hallberg uudessa elämäntilanteessa - Paljastaa eläkehaaveestaan Espanjassa: "Mä.."

      Oi, kuulostaa ihanalta eläkepäivillä! Helena Ahti-Hallberg on ostanut kakkoskodin Espanjasta ja hänellä on puolisonsa ka
      Eläke
      13
      888
    10. Miten kesäsi meni?

      Oletko tyytyväinen siihen? Oliko kaivattusi mielessäsi? Lähennyitkö vai etäännyitkö hänen kanssaan?
      Ikävä
      66
      833
    Aihe