Taaskaan ei pyöräilijä antanut suunta merkkiä aikeistaan kääntyä,eteeni

Anonyymi-ap

Pyöräily vaarantaa vakavasti terveyttään

18

201

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Miksi pyöräilijät ei näytä.suuntamerkkiä kun kääntyvät pyörätieltä risteykseen autoeteen ja ovat Muka oikeassa

      Vilku rikki raivo pyörässä

      • Anonyymi

        Minkälainen risteys oli kyseisessä tilanteessa? Esim. Kiertoliittymässä pyöräilijä saa mennä ensin, mutta hänenkin pitää katsoa myös jalankulkijat eli suuntamerkin anto käsi ohjaustangosta irroittaen voisi seurata ohjauksenhallinnan menetys, jos meinaan kiirettä pitää. Ainakin lapsilla voi joskus olla kiirusta joten vastuullisen aikuisen pitää vaan ottaa tilanne haltuun ja käyttäytyä asiallisesti
        ...


    • Anonyymi

      Itse rikoit lakia kun et laittanut vilkkua päälle kääntyessäsi jotenka pyöräilijä oletti että ajat suoraan!!!

      • Anonyymi

        Nyt on eri asioista kyse. Kääntyvä väistää on se sitten auto tai pyörä. Vilkun käyttö ei muuta tätä sääntöä.


    • Anonyymi

      Oli mulla hetken kun käänsin rattia

      Bmww

    • Anonyymi

      Eikä se suuntamerkin näyttäminen oikeuta ajamaan sääntöjen vastaisesti.

    • Anonyymi

      Mitä sinäkin säännöistä tiedät

      Piha poliisi

      • Anonyymi

        Puskapoliisi valvoo puskia.


    • Anonyymi

      "Ajoneuvolla suojatietä lähestyttäessä on noudatettava erityistä varovaisuutta ja ajettava sellaisella nopeudella, että ajoneuvon voi tarvittaessa pysäyttää ennen suojatietä."

      Tuo velvoite koskee ajoradalla ajavia ajoneuvoja, kun lähestyvät suojateitä ja on aina voimassa, vaikka ei näkyisi yhtäkään ketään lähellä suojatietä.

      • Anonyymi

        Pyöräilijä on kuitenkin suojatiellä väistämisvelvollinen. Kääntyessään pyörätieltä pyörätien jatkeelle hänen on näytettävä suuntamerkkiä. Lisäksi pyörätien ja ajoradan risteys on lain tarkoittama risteys, jota kaikkien ajoneuvojen (myös pyörätietä ajavien pyörien) on lähestyttävä erityistä varovaisuutta noudattaen.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Pyöräilijä on kuitenkin suojatiellä väistämisvelvollinen. Kääntyessään pyörätieltä pyörätien jatkeelle hänen on näytettävä suuntamerkkiä. Lisäksi pyörätien ja ajoradan risteys on lain tarkoittama risteys, jota kaikkien ajoneuvojen (myös pyörätietä ajavien pyörien) on lähestyttävä erityistä varovaisuutta noudattaen.

        27 § - Ajoneuvon ajaminen suojatien yli, koskee ajoradan ajoneuvoja. Ajoradan ylittäviä pyöräilijöitä koskee sitten eri pykälät.

        Pyöräilijä on toki monesti suojatiellä väistämisvelvollinen, mutta ei aina. Esim. kääntyvä ajoradan ajoneuvo väistää sen risteävän tien ylittäviä pyöräilijöitä, jolle hän kääntyy. Näin on, vaikka kohdassa olisi vain suojatie pyöräilijöille. Sama koskee liikenneympyrästä poistuvaa autoilijaa. Liikenneympyrästä poistuva autoilija väistää pyöräilijöitä samalla tyylillä, kuin risteyksessä kääntyvä.

        Sitten on tietenkin myös tieliikennelain 4 §, eli "Tienkäyttäjän ennakointivelvollisuus", jonka mukaan tienkäyttäjän on ennakoitava toisten tienkäyttäjien toimintaa vaaran ja vahingon välttämiseksi ja sovitettava oma toimintansa sen mukaisesti sujuvan ja turvallisen liikenteen edistämiseksi. Tuo velvoittaa varomaan jopa toisten tekemiä mokia. Ajoradan ajoneuvojen kuljettajia koskee velvoite huomioida pyöräilijöiden mokat.

        Toki myös toisinkin päin, mutta lainsäätäjän mukaan pitää varoa itseään heikommassa asemassa olevia, sillä tienkäyttäjäryhmille on asetettu tieliikennelaissa erilaisia velvollisuuksia sen mukaan, miten suuren riskin ne muodostavat toisille tienkäyttäjille.


    • Anonyymi

      Onneksi autoilijat eivät koskaan riko lakia.

    • Anonyymi

      Miksi pyöräilijät rikkoo aina lakia
      Sähköpotkulaudan kuljettajan epäillään ajaneen vastoin liikennesääntöjä suojatielle. Skuuttikuljettajan epäillään syyllistyneen liikenneturvallisuuden vaarantamiseen sekä kuoleman- ja vammantuottamukseen.

      • Anonyymi

        Aloituksessa eikä muissakaan vastauksissa mainita ainuttakaan skuuttaajaa tai skuuttia/sähköpotkulautaa.


    • Anonyymi

      Joskus optikolla käynti auttaa jos kokee että havainnointi on puutteellista ja on vaaraksi muille liikkujille.

    • Anonyymi

      Käyty on maksoi 4oo

    • Anonyymi

      Miks ei

    • Anonyymi

      Taaskaan ei pyörä näyttänyt suunat merkkiä olisin väistänyt mutta en tiennyt että menikään suoraan eteenpäin kääntyikin eteen yllään ja kauheeniso vaunu ,miksi risteyksessä niin suuri vauhti ja ei suunat meekkiä

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä

      Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi
      Maailman menoa
      50
      9945
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      12
      6715
    3. Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro

      Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j
      Maailman menoa
      73
      6035
    4. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      40
      5911
    5. Oikeistohallitusten aikaan saannokset.

      Holkerin touhujen seurauksena lama. Aho jatkoi tuhoa osaamattomuudellaan. Katainen ja alkoi talouden alamäki. Sipilä ja
      Maailman menoa
      46
      4114
    6. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      263
      3056
    7. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      42
      2351
    8. Mikä asia on jäänyt kaivatustasi parhaiten

      mieleesi? 💬😀🙋🏼‍♂️😱
      Ikävä
      61
      1375
    9. Suomussalmen baarit

      Mikä homma on Suomussalmen baareissa? Niin jumalattoman vittumainen portsari oli eräässä nimeltä mainitsemattomassa paik
      Suomussalmi
      19
      1186
    10. Millä paikkakunnalla kaivattusi asuu

      Jäikö sydän jonnekin? Jos, niin minne tai mihin? Laita paikkakunta tai paikka ja kunta🤭 Esim. Helsinki tai Pubin vessa
      Ikävä
      48
      1005
    Aihe