Opiskelen yliopistossa ja olen kesätöissä tehtaalla. En ole oikeastaan milloinkaan ollut tekemisissä työläisten kanssa. Koulussakaan en ollut tekemisissä heidän kanssaan.
Tehtaalla huomaa että oikeastaan haluakaan olla tekemissä. Heistä oikein paistaa se että ei ole koulu kiinnostanut. He eivät oikein ymmärrä mistään mitään.
Voiko työläinen olla älykäs tai viisas?
Voiko duunari olla älykäs?
19
358
Vastaukset
- Anonyymi
Siis koulussa (ala-aste, yläaste) en ollut tekemissä työläisten lasten kanssa. Olin tekemisissä vain sellaisten kanssa joilla oli samat kiinnostuksen kohteet ja he olivat akateemisista perheistä kuten minä.
- Anonyymi
Älykkyys tai viisaus ei automaattisesti löydy koulusta ja avaus kertoo siitä aika selkeästi.
- Anonyymi
Kyllä kouluja käymätönkin voi olla älykäs. Tällöin kouluttamattomuus yleensä johtuu olosuhteista eikä ole itse aiheutettua. Älykäs ymmärtää kouluttautua, jos se vain suinkin on mahdollista.
- Anonyymi
On myös tyyppejä, jotka ovat oppineet koulussa vain numerot ja kirjaimet. Muodollisia tutkintoja ei ole, mutta silti ovat luoneet mm. menestyneitä yrityksiä.
- Anonyymi
Nyt en puhu ihmisistä jotka yllättäen lähtisivät kouluun tai perustaisivat menestyvän yrityksen. Ei todellakaan. Nyt puhun ihmisistä jotka ovat olleet samassa paikassa 15-30 vuotta ja ovat jämähtäneet siihen eivätkä he todellakaan muutu.
Voiko tällainen ihminen olla muka älykäs?- Anonyymi
" Nyt puhun ihmisistä jotka ovat olleet samassa paikassa 15-30 vuotta ja ovat jämähtäneet siihen eivätkä he todellakaan muutu.
Voiko tällainen ihminen olla muka älykäs?"
Tietenkin voi. Hän on voinut valita rutiinityön, joka pitää leivänsyrjässä kiinni, mutta varsinaiset mielenkiinnon kohteet ovat aivan muualla.
Tulee yksi esimerkki mieleen. Hänen älykkyydestään en varmuudella tiedä, mutta kutsumanimi työpaikalla oli Viksu V...la Jääköön oikea sukunimi mainitsematta.
Kaveri metallimies ja siinä todella ammattitaitoinen. Hitsatessaan ja sorvatessaan hän vihelteli rokokoo- ja barokkimusiikkia ja sen verran tarkka korva minullakin on, että täysin nuotilleen. V:lla oli kausikortti kaupunginorkan konsertteihin (kuten minullakin ja siitä sen tiesinkin) ja tuntui muutenkin olevan kulttuurista kiinnostunut.
Se ei tietenkään kerro älykkyydestä, mutta kutsumanimi Viksu V...la kertoo ainakin sen, että työkaverit pitivät häntä terävänä.
Eikä kyseessä ollut metallipaja, vaan suurimmalla osalla porukkaa oli tekninen oppilaitos tai korkeakoulututkinto. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
" Nyt puhun ihmisistä jotka ovat olleet samassa paikassa 15-30 vuotta ja ovat jämähtäneet siihen eivätkä he todellakaan muutu.
Voiko tällainen ihminen olla muka älykäs?"
Tietenkin voi. Hän on voinut valita rutiinityön, joka pitää leivänsyrjässä kiinni, mutta varsinaiset mielenkiinnon kohteet ovat aivan muualla.
Tulee yksi esimerkki mieleen. Hänen älykkyydestään en varmuudella tiedä, mutta kutsumanimi työpaikalla oli Viksu V...la Jääköön oikea sukunimi mainitsematta.
Kaveri metallimies ja siinä todella ammattitaitoinen. Hitsatessaan ja sorvatessaan hän vihelteli rokokoo- ja barokkimusiikkia ja sen verran tarkka korva minullakin on, että täysin nuotilleen. V:lla oli kausikortti kaupunginorkan konsertteihin (kuten minullakin ja siitä sen tiesinkin) ja tuntui muutenkin olevan kulttuurista kiinnostunut.
Se ei tietenkään kerro älykkyydestä, mutta kutsumanimi Viksu V...la kertoo ainakin sen, että työkaverit pitivät häntä terävänä.
Eikä kyseessä ollut metallipaja, vaan suurimmalla osalla porukkaa oli tekninen oppilaitos tai korkeakoulututkinto.Eli eivät duunareita vaan korkeasti koulutettuja. Ei vakuuta vielä.
- Anonyymi
Tietysti voi olla!
- Anonyymi
Jos varttuu kapeassa karsinassa, niin ehkä on vaikea nähdä muuta kuin kapea siivu maailmasta.
Junttiudesta on eri versioita, mutta periaate on sama.- Anonyymi
"Jos varttuu kapeassa karsinassa, niin ehkä on vaikea nähdä muuta kuin kapea siivu maailmasta."
Tämä koskee myös joitain pitkällekin koulutettuja. Tosin koulutetuissa ahdaskatseista porukkaa on luultavasti vähemmän kuin duunariportaassa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"Jos varttuu kapeassa karsinassa, niin ehkä on vaikea nähdä muuta kuin kapea siivu maailmasta."
Tämä koskee myös joitain pitkällekin koulutettuja. Tosin koulutetuissa ahdaskatseista porukkaa on luultavasti vähemmän kuin duunariportaassa.Joo sitä just meinasin.
Oman kuplan ulkopuolellakin on elämää.
Paljonkin.
- Anonyymi
Voi periyttää älyä, mutta kyllä tyhmä on tyhmä. Älykkyys paljastuu peruskoulun todistuksesta. Jos on oikeasti älykäs, siellä on seassa hyviäkin numeroita. Jos kaikki tuottaa vaikeuksia, lapsi on aivan varmasti tyhmä.
- Anonyymi
Jos liikunta, enkku ja ussa ovat peruskoulun päästötodistuksessa ysejä, se ei paljoa älykkyydestä vielä kerro.
Jos kirjoittaa pelkkiä muutaman L:n ylioppilaskirjoituksissa, se näyttää jo vähän enemmän. Varsinkin, mikäli pitkä matikka ja fysiikka ovat arvosanalla L. Siihenkin pääsee kovalla treenaamisella, vaikka ei paljoa keskitasoa älykkämpi olisikaan.
Yliopistossa varsinkin luonnontieteellisillä aloilla alkavat jyvät erottua akanoista ja kyllä se AMAK:ssakin näkyy, jos jollekin kaikki on helppoa.
Vasta kun oipiskelutahti kiihtyy ja omaksuttavat asiat vaikeutuvat, alkaa älykkyys ja omaksumiskyky mennä ahkeruuden edelle.
- Anonyymi
Kun aloitin koulun (1960-luku) niin luokallani oli poika joka jäi luokalle. Jäi sitten toisenkin kerran ensimmäiselle luokalle. Kolmantena vuonna lähti sitten apukouluun kunnan keskustaan. Ei osannut piirtää numeroita eikä kirjaimia kahden vuoden jälkeen. Muutenkin oli aika villi.
Hämmästys oli suuri kun sitten aikuisena törmäsin tähän kaveriin ja hän oli perustanut kuljetusliikkeen ja omisti kuorma-autoja ja rekkoja.
Kaikki on mahdollista. - Anonyymi
Pitäisi määritellä ensin älykkyys.
Jokainen käyttää tietysti sitä itselle mielekkäintä vaihtoehtoa.- Anonyymi
Anon.
"Pitäisi määritellä ensin älykkyys."
Hyvä määritelmä olisi, hyvä käsitteellinen suorituskyky.
Älykkyystestit mittaisivat käsitteenmuodostuksen primitiivien
muodostuksen nopeutta.
Tälläinen määitelmä siksi, koska ajattelemme loppujen lopuksi käsitteillä.
- Anonyymi
Et sinä missään yliopistossa opiskele amisviiksi.
- Anonyymi
Hyvää reaktiivista ajattelua.
ÄO taso 85-90.
- Anonyymi
Kyllä duunari voi olla huippuälykäs. Koulutus ei kerro älykkyydestä. Opiskelu on vain muistipeliä. Itse olen rekkakuski vaikka sain älykkyystestissä tuloksen joka on parempi kuin 98%:lla populaatiosta. Älykäs ei vähättele mitään ammattiryhmiä. Älykäs ymmärtää että elämä on kuitenkin vain pelkkä performanssi kahden olemassaolemattomuuden välissä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois
Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v1772547Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki82302Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta
"I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from562100- 1072031
Riikka se runnoo työttömyyttä lisää
Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276702014Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit
https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen341989Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi (YLE Lahti 24.11.2025)
Että näin sitten: Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi – valtuuston päätös nurin ja 50 000 la621347- 1251175
Poistettuun aloitukseen
Ei se mulle ollut varmastikaan. En usko vaik sille tuntuukin että oisit voinut olla eräs. Mut niin mäkin pelkään. Ei241087- 55968