Sähköpotkulaudan kuljettajan epäillään ajaneen vastoin liikennesääntöjä suojatielle. Skuuttikuljettajan epäillään syyllistyneen liikenneturvallisuuden vaarantamiseen sekä kuoleman- ja vammantuottamukseen.
Mikä iehe tässä oli
Anonyymi-ap
10266
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Jos on Pirkkalan onnettomuudesta kyse, niin sähköpotkulautailijoilla on väistämisvelvollisuus onnettomuuspaikan suojatiellä niitä autoja kohtaan, jotka kulkevat Naistenmatkantietä. Risteyksestä Naistenmatkantielle kääntyvät autot taas ovat velvollisia väistämään kevyttä liikennettä, eli myös skuuttaajia.
"Toinen Pirkkalassa sunnuntaina tapahtuneessa sähköpotkulautaturmassa olleista tytöistä on kuollut, kertoo poliisi."
"Poliisi epäilee henkilöauton kuljettajaa liikenneturvallisuuden vaarantamisesta sekä kuolemantuottamuksesta ja vammantuottamuksesta."
Lähde: https://yle.fi/a/74-20173832
"Sähköpotkulaudan kuljettajan epäillään ajaneen suojatielle vastoin liikennesääntöjä. Toinen tytöistä oli matkustajana kyydissä. Myös hän loukkaantui, mutta poliisin saamien tietojen mukaan hänen vammansa eivät ole hengenvaarallisia.
Poliisi jatkaa tapauksen tutkintaa. Sähköpotkulaudan kuljettajan lisäksi myös auton kuljettajaa epäillään rikoksesta. Tässä vaiheessa häntä koskevat tutkintanimikkeet ovat liikenneturvallisuuden vaarantaminen ja kuoleman-, sekä vammantuottamus.
Auton kuljettajan osalta tutkinnassa selvitetään sitä, onko kuljettaja noudattanut tieliikennelaissa ajoneuvon kuljettajalle säädettyä erityistä varovaisuusvelvoitetta lähestyessään suojatietä."
iltalehti.fi
Auton kuljettajan osalta on helppo huomata että oli peräkärryä vetävä äijä jotka ovat mielestään maailman napoja jotka saavat päästellä peräkärryineen aivann mielihalujensa mukaan. Oma rotunsa.
Saako ajaa suojatiellä kaksi päällä
Kaksi päällä ei saa ajaa. Suojatien yli saa ajaa, kuten saa myös pyöräillä. Väistämissäännöt ovat sitten eri seikka.
Sähköpotkulaudalla saa ylittää tien suojatietä pitkin ajaen, MUTTA sähköpotkulautailijan tulee väistää ajoradan liikennettä, ellei auto ole kääntymässä tai tule väistämisvelvollisuutta osoittavan liikennemerkin takaa tai pihasta.
Riippuu siitä sähköpotkulaudasta ja sen tehosta ja rakenteellisesta nopeudesta. "Kevyet sähköajoneuvot" luokan sähköpotkulautoja ajetaan pyöräilijän liikennesäännöillä.
"Jalankulkua avustavat tai korvaavat sähköiset liikkumisvälineet" luokan laitteen käyttäjät taas lasketaan jalankulkijoiksi.
MIkä on iehe ja onko sähköpotkulautailu pyöräilyä?
Riippuu sähköpotkulaudan/skuutin rakenteellisesta nopeudesta ja tehosta, että pitääkö sillä ajettaessa noudattaa pyöräilijän liikennesääntöjä, vai lasketaanko käyttäjä jalankulkijaksi. Mistään ei taida kuitenkaan erottaa skuutista päällepäin, että kumpi kyseessä.
Jalankulkua avustavat tai korvaavat sähköiset liikkumisvälineet
- Jalankulkua avustavassa laitteessa tehoa saa olla enintään 1 kW ja maksiminopeus saa olla enintään 15 km/h. Liikkumisvälineet rinnastetaan liikenteessä jalankulkijoihin, mutta nopeus on sovitettava tilanteen mukaan.
Kevyet sähköajoneuvot
- Kevyissä sähköajoneuvoissa tehoa saa olla enintään 1 kW ja maksiminopeus saa olla enintään 25 km/h. Kevyitä sähköajoneuvoja käytetään polkupyöräilijän liikennesäännöillä, eli oikea paikka näillä laitteilla liikkumiseen on pääsääntöisesti pyörätie. Mikäli pyörätietä ei ole käytettävissä, kevyellä sähköajoneuvolla ajetaan ajoradan oikeassa reunassa, ei jalkakäytävällä.