Minut lapsena pakotettiin uskontoon.
Sitten myöhemmin tutustuin tieteisiin ja faktoihin ja häpesin, että olin uskovainen.
Kovasti on vielä työtä. Maailmassa on 4.000 eri uskontoa ja niissä miljoonia jumalia. Kaikki nuo uskonnot ovat tuoneet pahaa.
Kaksi maailmansotaakin aloittivat.
Olin entinen uskovainen nykyinen ateisti
20
264
Vastaukset
- Anonyymi
Juuri noin, hyvä kirjoitus.
Nuorisobarometrin mukaan jo yli 60% Suomen nuorista on uskonnotonta. - Anonyymi
Jokaisen henk.kohtanen asia mihin uskoo. Ei toisilta pois.
- Anonyymi
Uskovaiset kuitenkin poltti Giordano Brunon roviolla ja Suomessakin kirkko teloitti naisia noitina. Ei siis keneltäkään pois.
Kristillisdemokraatit koetti aikoinaan kieltää missikisat, ei keneltäkään pois.
Juutalaiset halusivat pitää oppinsa, Martti Luther käski polttamaan juutalaisten koulut ja synagogat ( kirja Martti Luther, Juutalaisista ja heidän valheistaan).
Ei keneltäkään pois. - Anonyymi
Jokainen voi kotonaan uskoa vaikka pieniperseiseen maahiseen. Kouluissa tuota sontaa on ihan turha paasata ja samalla myrkyttää lasten mielet.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jokainen voi kotonaan uskoa vaikka pieniperseiseen maahiseen. Kouluissa tuota sontaa on ihan turha paasata ja samalla myrkyttää lasten mielet.
Juuri noin. Uskontojen opetus kuuluu koteihin, ei kouluihin.
- AnonyymiUUSI
Anonyymi kirjoitti:
Juuri noin. Uskontojen opetus kuuluu koteihin, ei kouluihin.
Erilaisiin uskonnollisiin näkemyksiin tutustuminen sopii kyllä kouluihin aivan hyvin, niidenkin taustoissa on eroja, laajasti eri puolilla kansakuntia erilaisin käsittein.
Eikä niidenkään rinnalla Ukko-Ylijumala mitenkään sopimaton ole.
Samassa seurassa kuten antiikin kreikkalaisten jumalat siellä Olympos vuoren tienoilla.
- Anonyymi
Tarkoitus on opettaa kaikkia maailman uskovaisia tieteisiin ja faktoihin.
- Anonyymi
Hyvä ! Oppimattomat ja taikauskoiset on tuotava 2020 luvulle vaikka väkisin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hyvä ! Oppimattomat ja taikauskoiset on tuotava 2020 luvulle vaikka väkisin.
Kyllä. "Viekää faktaa kaikkien kansojen kuultavaksi".
- Anonyymi
Ja vielä. Ketään ei temmata mihinkään. Ei 144.000:a , eikä muitakaan.
- Anonyymi
Kyllä. Vahvistusharha estää uskovaisia kokemasta kognitiivista dissonanssia.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä. Vahvistusharha estää uskovaisia kokemasta kognitiivista dissonanssia.
Kyllä. Tiede on faktaa.
Esimerkkinä ateistisista tieteistä
1. Antropologia
2. Arkeologia
3. Syöpähoidot. Meneekö siis uskovainen hoitoon?
4. Molekyylibiologia , vaikka rokotteet
5. Kosmologia
Lista vaan jatkuu.
- Anonyymi
Minä uskoin aikoinani kepulaisten vaalipuheet. Sitten myöhemmin tutustuin taloudellisiin faktoihin ja häpesin että erehdyin kerran heitä. Tästä on aikaa noin 35vuotta. Nykyään olen viisaampi.
- AnonyymiUUSI
Terve epäilys monia asioita kohtaan on kyllä hyödyksi.
Tosin nykyisinkin moni ideologinen suuntaus pyrkii toimimaan omia etujaan edistävästi, mutta terve epäilys on aivan sallittua ja joskus suositeltavaakin.
Uuden puhelimen vaihtaminen puolivuosittain ei ole välttämätöntä, eikä sisustuksen uudistaminen senkään vertaa uuden trendin yllättäessä jos se oma nojatuoli on edelleenkin aivan mukava.
Monia muitakin vastaavia voi tunnistaa, tuulisähköä ei edelleenkään ole jos on tyyntä, joten kyllä se tuulisähkökin ydinsähköä on aika usein.
Etenkin joskus talvisin kun pakkasjaksot yllättävät, eikä tuulta sitten ole.
Joskus keväisin ja syksyisin myrskyt pyörittävät hyvinkin, mutta mitäpä se suuria nyt sen parin päivän jälkeen hyödyttää...
Tiedekään ei ole täysin vapaa erilaisista trendeistä, vaikka siinäkin hyväksytään oikeaksi tiedoksi se joka on voidaan todeta sellaiseksi riittävän laajasti ja yksimielisesti.
Taloustieteissä tosin lienee hiukan ongelmia, kun edelleenkään rajaton kasvu ei ole
toteutunut, eikä hyvinvointi ole oikein globaalisti yleistynyt eikä tasaisesti jakautunut.
Eikä talouden käänteitä voida oikein tarkoin ennakoida riittävän tarkoin.
Aina välillä jokin käänne tai tekijä aiheuttaa haittoja ja suotuisat näkymät muuttuvat
toisiksi.
Niinpä voi sanoa että mikähän sitten oikeastaan on uskottavaa tai luotettavaa ?
Terve epäluulo voi olla hyväkin alku.
- AnonyymiUUSI
Kaikkeen muuhun voi uskoa, paitsi kepulaisten lupauksiin.
- AnonyymiUUSI
Uskonnottomuus onkin ihmisen normaali tila.
- AnonyymiUUSI
Joka uskoo saa elää.Tälläinen uskonvastaisuuskin on kirjoitettu isoon kirjaan.Ja on yksi lopunaikojen merkki.Rakkaus katoaa ja pahuus lisääntyy.Rakkautta 💖
- AnonyymiUUSI
Niin se elämä jatkuu niiden kansakunnan 60% toimestakin jotka eivät usko satuolentoihin.
Yli päätään todella huolestuttavaa, jos aikuinen uskoo taruolentoihin ja paasaa niistä vielä vaikka lapsilleen. Lastensuojeluilmoituksen paikka melkeimpä ja aikuinen psykiatrin arvioitavaksi. - AnonyymiUUSI
Anonyymi kirjoitti:
Niin se elämä jatkuu niiden kansakunnan 60% toimestakin jotka eivät usko satuolentoihin.
Yli päätään todella huolestuttavaa, jos aikuinen uskoo taruolentoihin ja paasaa niistä vielä vaikka lapsilleen. Lastensuojeluilmoituksen paikka melkeimpä ja aikuinen psykiatrin arvioitavaksi.Uskovathan Ähtäriläiset kepulaisten lupauksiin.
- AnonyymiUUSI
Hyvä ja ajankohtainen aloitus.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos nainen harrastaa seksiä
Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi3253407Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun192288Pihlaja-puulle
Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos151890Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei141615Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko4171532Kysymys Kuhmolaisille
Hei. Olen 32 vuotias nainen ja muutin Kuhmoon noin 12 vuotta sitten. Mutta nyt täytyy ihmetellä ihan ääneen että onhan t361414Savimajasta lääketieteen tohtoriksi - ja ei tikkua ristiin
”Jos ihminen muuttaa savimajasta tänne kerrostaloon länsimaisen elintason piiriin ilman että tarvitsee panna tikkua rist2481338- 171274
Olen valtavan ihastunut
Yritin sen sinulle viime viikolla kertoa, mutta liikaa muuttujia ja isoja tunteita, niin en kyllä ollut kovin selkeä.631076Ensi viikolla tulen takaisin
Ja käyn varmaan siellä monta kertaa. Monta mahdollisuutta nähdä jos olet siellä päin201010