Suomessa ajatellaan erilailla

kuin Ranskassa

Suomessa ajatellaan että syömme täällä hyvin kun Suomessa ei ole nälänhätää ,eli ruuan riittävä määrä on suomalaiselle "hyvinsyömistä"

Ranskassa ajatellaan että syödään hyvin jos ruoka maistuu hyvälle ja on kauniisti katettu pöytään eli aterioinnin korkea laatu on ranskalaiselle hyvinsyömistä

Suomalaiset vertaavat ruokaansa köyhimpiin kehitysmaihin joissa on jatkuva pula ruuasta

Ranskalaiset vertaavat ruokaansa Englantiin,Suomeen , Italiaan ja Espanjaan eli yhtä rikkaisiin maihin

6

690

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • syy

      Suomen kouluissahan on vietetty jo kymmeniä vuosia "nälkäpäivää" eli oppilaat pakotettu nälkäpäivänä syömään kuin kehitysmaissa syödään

      Tästä oppilaille syntyy käsitys että syömme täällä hyvin kun ei ole nälkää

      Muissa maissa ei vastaavaa päivää ole

      • vielä

        että olisi kehitysmaiden riistoa jos kehitämme suomalaista ruokaa maukkaammaksi

        Nekin varat pitää antaa kehitysmaille

        Tähän nälkäpäivän keksijät pyrkivätkin


      • liioitellen
        vielä kirjoitti:

        että olisi kehitysmaiden riistoa jos kehitämme suomalaista ruokaa maukkaammaksi

        Nekin varat pitää antaa kehitysmaille

        Tähän nälkäpäivän keksijät pyrkivätkin

        suomalainen ateria on sitä,että lapataan mättöä ääntä kohti ja lopetetaan sitten kun vatsa alkaa kivasti pullistua.On myös yleinen sanonta että"se on h-tin hyvä ravintola,siellä on siiiiis järjettömän isot annokset".


      • zaatar

        Eiköhän monissa kehitysmaissakin osata valmistaa niukista raaka-aineista ihan maittavaa ruokaa.
        Poikkeuksena ovat konflikti- tai muut hätäalueet, joissa normaali elintarvikkeiden saanti on jostakin syystä katkennut tai häiriytynyt.

        Nykyään monissa ns. kehitysmaissa alkaa ongelmana olla jo liikalihavuus ja muut länsimaisen 'junk-food'in mukanaan tuomat ongelmat.


      • zaatar
        liioitellen kirjoitti:

        suomalainen ateria on sitä,että lapataan mättöä ääntä kohti ja lopetetaan sitten kun vatsa alkaa kivasti pullistua.On myös yleinen sanonta että"se on h-tin hyvä ravintola,siellä on siiiiis järjettömän isot annokset".

        minulla ja perheelläni ainakin on aina nälkä.
        Ruokaa laitetaan tarjolle niin pienet määrät, ettei millään kehtaa ottaa niin paljon kuin haluaisi. Sitten syödään makeisia ja muuta roskaa näläntunteen vaimentamiseksi.

        Kun sisareni kerran hänen luonaan vierailessamme kysyi mieheltäni ennen ateriaa kuinpa monta perunaa tämä aikoo syödä, mieheni oli varma, että hän laskee leikkiä.
        Meilläpäin ei tulisi kuuloonkaan, että vieraalta kysyttäisiin tuontyylisiä kysymyksiä.


    • Ero ei ole vain ruokailussa. Myös vaikkapa pukeutumisessa ja puutarhoissa on vastaavaa eroa. Suomessa vältetään "turhuutta". Mikä on sitten "oikea" tapa, onkin toinen juttu.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      270
      17566
    2. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      188
      12481
    3. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      73
      6212
    4. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      34
      5148
    5. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      77
      5038
    6. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      57
      4184
    7. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      51
      3773
    8. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      100
      3702
    9. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      67
      3486
    10. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      146
      3169
    Aihe