Asiantuntijan ohjeet päästä oravanpyörästä...

Anonyymi-ap

"Lomakausi loppuu, mikä tarkoittaa monelle oravanpyörään palaamista. Samalla moni pohtii, miten tuosta oravanpyörästä voisi päästä pois.
Asiantuntija Jarkko Aho kertoo, millaisella kaavalla oravanpyörästä poistuminen on mahdollista." -tilaa is extra niin voit lukea keinon!

Minä voin kertoa sen ilmaiseksi oman kokemukseni pohjalta eli sanoo itsensä irti vähintään 5v ennen eläkeikää niin se on siinä! Kätevää!
Työhöt et joudu 59v se on totuus.

6

307

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jäin pois 61-vuotiaana 12/23. Leikkaamattomalla ansilla 500 pv ja kohta putkeen lisäpäivillä. Olisin päässyt nyt työeläkkeelle, ellei eläkeikää olisi nostettu viime vuosikymmenellä. Nostan myös ovea 25 %. Anssi+ove on nettona aika tarkkaan sama mitä tulen saamaan työeläkettä 2 vuoden päästä n. 2300 €/kk.

    • Anonyymi

      Irtisanouduin 54v ja nyt ollut työtön 3v. Eläkkeelle vasta joskus ehkä 8v päästä ja jos ove on vielä niin 5,5v päästä ehkä sille. Kelan rahoilla pötköttelen sinne asti :) ..eläke tulee olemaan jiku 1500€/kk

    • Anonyymi

      Itse jäin oravanpyörästä pois parikymppisenä ammattikoulun jälkeen. En ole ollut päivääkään elämästäni palkkatyössä.

      • Anonyymi

        No miten se koko kesä on sitten jaksettu lorvia tähän saakka ammattikoulun jälkeen (2kk) ?....


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        No miten se koko kesä on sitten jaksettu lorvia tähän saakka ammattikoulun jälkeen (2kk) ?....

        Yhtä leppoisasti kun edellisetkin kesät. Valmistuin keväällä vuonna 2001


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2395
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1367
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      72
      1160
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      4
      1107
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      78
      822
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      780
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      43
      668
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      82
      660
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      23
      635
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      29
      608
    Aihe