Vissiin olis parempi näiden suomalaisten "nillittäjien" mielestä sulkea koko Fatzerin tehdas,? Idiot

Anonyymi-ap

7

216

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Harvinaisen typerää, varsinkin kun marabou pienentänyt suklaalevyjään vielä enemmän.

      Valtiontukia ei rikkaalle yrityksille ja isopalkkaisille omistajille pitäisi antaa, mutta hyvä että pysyy Suomessa ja vie myös tuotteitaan ulkomaille. Alkaakin olla harvoja makeisalan yrityksiä mitä Suomessa enää on.

      Marabou onkin alkujaan norjalainen, luulin ruotsalaiseksi, nykyään amerikkalaisten omistuksessa, ilmanko suklaat järjettömän makeita, mutta liian makeita on Fazerinkin täytesuklaat.

      Lähes kaikki tutut suomalaiset karkit kuten Sisu ja Leijona tehdään jo ulkomailla ja omistajatkin pääasiassa ulkomaalaisia.

      Huhtamäki osti Hellaksen ja amerikkalaisen Leafin, fuusioiduttuaan Cloettaan, kaikki tuotanto siirtynyt ulkomaille.

      "Vuonna 2012 Leaf fuusioitui ruotsalaisen makeisvalmistaja Cloettan kanssa. Uuden yhtiön nimeksi tuli Cloetta AB, mutta yhtiön toimitusjohtajaksi valittiin Leaf-konsernin toimitusjohtaja Bengt Baron ja Leafin omistajat saivat myös osake-enemmistön, 57,6 prosenttia.[25] Auran tehtaan toiminta lopetettiin vuoden 2013 alussa. Kesäkuussa Leaf Suomi Oy vaihtoi nimekseen Cloetta Suomi Oy"
      https://fi.wikipedia.org/wiki/Cloetta_Suomi

      • Anonyymi

        Tuollaista se yritysten tukeminen on paskakokkareilla, tuotanto siirtyy ulkomaille.


    • Fazerin touhut aivan vtun sama..asia ei miksikään muutu..kaupallisuus nyt vaan on täynnä kriminaaleja..kieltämättä se ketuttaa jonkin verran mut mitään ei ole tehtävissä..

    • Anonyymi

      Onkohan suklaan resepti viel sama?
      Eikös ne hehkuttanu että ei muutu, no mites on?

      • Anonyymi

        Ne kovasti kehittelee kaakaotonta suklaata. On kuulemma tulevaisuuden juttu. Raaka-aine halvempaa, mutta kuluttajalle hinta sama kuin ennen tai kalliimpi.


    • Anonyymi

      EI SUKLAATA OLE PAKKOSYÖDÄ , JA JOS OSTAKOON KAKSI PIENTÄ LEVYÄ

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      163
      2566
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      75
      2380
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      69
      2042
    4. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      128
      1853
    5. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      109
      1828
    6. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      104
      1570
    7. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      124
      1554
    8. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      40
      1418
    9. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      81
      1214
    10. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1211
    Aihe