Vissiin olis parempi näiden suomalaisten "nillittäjien" mielestä sulkea koko Fatzerin tehdas,? Idiot

Anonyymi-ap

6

156

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Harvinaisen typerää, varsinkin kun marabou pienentänyt suklaalevyjään vielä enemmän.

      Valtiontukia ei rikkaalle yrityksille ja isopalkkaisille omistajille pitäisi antaa, mutta hyvä että pysyy Suomessa ja vie myös tuotteitaan ulkomaille. Alkaakin olla harvoja makeisalan yrityksiä mitä Suomessa enää on.

      Marabou onkin alkujaan norjalainen, luulin ruotsalaiseksi, nykyään amerikkalaisten omistuksessa, ilmanko suklaat järjettömän makeita, mutta liian makeita on Fazerinkin täytesuklaat.

      Lähes kaikki tutut suomalaiset karkit kuten Sisu ja Leijona tehdään jo ulkomailla ja omistajatkin pääasiassa ulkomaalaisia.

      Huhtamäki osti Hellaksen ja amerikkalaisen Leafin, fuusioiduttuaan Cloettaan, kaikki tuotanto siirtynyt ulkomaille.

      "Vuonna 2012 Leaf fuusioitui ruotsalaisen makeisvalmistaja Cloettan kanssa. Uuden yhtiön nimeksi tuli Cloetta AB, mutta yhtiön toimitusjohtajaksi valittiin Leaf-konsernin toimitusjohtaja Bengt Baron ja Leafin omistajat saivat myös osake-enemmistön, 57,6 prosenttia.[25] Auran tehtaan toiminta lopetettiin vuoden 2013 alussa. Kesäkuussa Leaf Suomi Oy vaihtoi nimekseen Cloetta Suomi Oy"
      https://fi.wikipedia.org/wiki/Cloetta_Suomi

      • Anonyymi

        Tuollaista se yritysten tukeminen on paskakokkareilla, tuotanto siirtyy ulkomaille.


    • Fazerin touhut aivan vtun sama..asia ei miksikään muutu..kaupallisuus nyt vaan on täynnä kriminaaleja..kieltämättä se ketuttaa jonkin verran mut mitään ei ole tehtävissä..

    • Anonyymi

      Onkohan suklaan resepti viel sama?
      Eikös ne hehkuttanu että ei muutu, no mites on?

      • Anonyymi

        Ne kovasti kehittelee kaakaotonta suklaata. On kuulemma tulevaisuuden juttu. Raaka-aine halvempaa, mutta kuluttajalle hinta sama kuin ennen tai kalliimpi.


    • Anonyymi

      EI SUKLAATA OLE PAKKOSYÖDÄ , JA JOS OSTAKOON KAKSI PIENTÄ LEVYÄ

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      117
      3797
    2. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      71
      3111
    3. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      26
      2714
    4. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      84
      2468
    5. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      19
      2409
    6. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      33
      2328
    7. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      6
      2217
    8. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      2201
    9. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      27
      2144
    10. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      27
      2036
    Aihe