MISSÄ RIIKONKOSKI KITTILÄ LEVI OUNASJOKI LAITON PUTKI JOKEEN

Anonyymi-ap

Ym­pä­ris­tö­jär­jes­töt ja ka­la­ta­lous­alue va­lit­ti­vat Kit­ti­län kai­vok­sen laa­jen­nuk­ses­ta – kai­vos­jä­te­alue uhkaa ve­sis­tö­jä
Purkuputki rakennettiin molempien osapuolien mukaan ilman tarvittavaa ympäristövaikutusten arviointia.

20

917

    Vastaukset 20

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Levin takapuolella

      Ounasjoen Riikonkoskesta löytyy putki,
      joka tulee tunturikylän vessasta.

      Hajun tuntee haistelematta. Ei epäilystäkään: se on sitä itseään.


      - Paskaputkeksi me tätä kutsutaan, valokuvaaja Sauli Koski tunnustaa.

      Olemme Ounasjoen Riikonkosken rantatörmällä, jota koristaa keltainen kyltti. "Viemärin purkuputki. Etäisyys rannasta 30 m", siinä lukee.

      Koski on avannut tarkastusluukun, josta on suora näköyhteys putkeen. Siellä käy kova kohina. Taskulampun valokeilassa näkyy ruskeaa, joka on tarttunut putken sisäpintaan. Lemu kuvottaa, vatsa on kääntyä nurin.

      - Eikä se ole nyt edes pahimmillaan. Toisinaan haju on kuin seitsemän jättiläistä olisi pieraissut liha-aterian jälkeen, Koski vertaa.

      Jättiläisiä täällä ei ole, mutta jättiläismäinen tunturikeskus löytyy. Sen nimi on Levi.

      Se on hajun alkulähde.

      24 000 vessanvetäjää

      Suomen suurimmassa hiihtokeskuksessa on tuhansia vessoja.

      Kun Levillä on sesonki, tunturiin ahtautuu 24 000 vessanvetäjää. Turistin kakka ja pissa päätyvät putkeen, joka vie jätökset Levin Vesihuolto Oy:n Taalovaaran jätevedenpuhdistamolle. Se seisoo Levin kupeessa lähellä Ounasjokea.

      Puhdistamolta jätevesi jatkaa putkimatkaansa kohti Ounasjoen Riikonkoskea paikkaan, missä seisomme parhaillaan.

      Sauli Koskea jurppii, eikä hän peittele tunteitaan. Valokuvaaja asuu jokivarressa Riikonkosken alapuolella, missä mikään ei ole kuten ennen - siis 5-10 vuotta sitten.

      Tuolloin paikka oli vielä Kosken perheen vakituinen kala-, uinti- ja retkikohde.

      - Hiekkarannat ovat muuttuneet lieterannoiksi. Kun tulet veneellä ylävirran puolelta tähän kohtaan, haju tulee vastaan. Koski on niin matala, että siinä voi kahlata paitsi, ettei siinä voi kahlata, koska kivet ovat liukkaita niljakkeita, hän kertoo.

      Ei kelpaa pesuvedeksi

      Riikonkoski oli aikaisemmin kalamiesten ja -naisten suosiossa. Perhokalastajat viihtyivät koskessa, vetouistelijat kosken alla.

      Eivät viihdy enää.

      - Se on putken syy. Kalaa ei pidetä syömäkelpoisena, Sauli Koski selittää ja kertoo ottaneensa aikaisemmin kahviveden joesta.

      - Ei puhettakaan, että enää uskaltaisin. Homma loppui, kun pannuun ui paskakikare.

      Koski ei ole yksin murheineen. Riikonkosken alapuoliset mökkeilijät eivät ole käyttäneet jokivettä enää aikoihin edes pesuvetenä.

      - Kun vesi seisoo saavissa vähän aikaa, haju on hirveä. Peseydymme räystäsvedellä, yksi mökkiläisistä kertoo ja muistelee kaiholla aikoja, jolloin mökkiväki otti ruokavedenkin joesta.

      - Meillä on ollut mökki jokivarressa 30 vuotta. Viimeisen 10 vuoden aikana joen pohja on limottunut pahasti. Syyllisestä ei ole epäselvyyttä, sillä kosken yläpuolella pohja on puhtaampi.

      Mökkiläistä naurattaa puheet Ounasjoen lohikannan elvyttämisestä.

      - Lohi on puhtaan veden kala. Ei se viemäriin nouse, hän vinoilee.

      Kenen syy, kenen ei?

      Ounasjoen veden heikko laatu on puhututtanut jokivarren asukkaita jo vuosia.

      Ely-keskuksen asiantuntijat ovat selittäneet ilmiötä metsäojituksilla, maanviljelyllä ja sääolosuhteilla. Listalta puuttuu Riikonkosken viemäriputki.

      - Ongelmia on ollut aikaisemmin, muttei enää viime kesästä lähtien. Nyt kaiken pitäisi olla kunnossa, tarkastaja Tarmo Oikarinen sanoo ja selittää putkesta tulevaa hajua hapettomassa tilassa tapahtuvalla mätänemisellä.

      - Puhdas vesikin voi haista siltä.

      Vedenlaatuvalitukset ovat tuttuja Oikariselle, joka on vastaanottanut niitä myös Riikonkosken yläpuolisen Ounasjoen varresta. Tosin valtaosa valituksista on lähtöisin alempaa.

      - Valituksia tulee myös muista vesistöistä paikoista, missä ei ole mitään kuormitusta, hän huomauttaa.

      Tarkastaja ei itse joisi Ounasjoen vettä ilman keittämistä, eikä kalastaisi Riikonkosken alapuolella.

      - Vaikka uskon kyllä, että kala on syötävää.

      Retkiä paskaputkelle

      Sauli Koski sulkee paskaputken tarkastusluukun. Hän on lauhtunut sen verran, että kykenee juomaan termospullokahvit suklaaleivoksen kera.

      Retkikeli on mainio. Aurinko paistaa siniseltä taivaalta. Riikonkoski kohisee ja höyryää pakkasessa. Rantajäätä koristavat ketun, jäniksen ja kärpän jäljet. Joen takana kohoavan vaaran laki on puhtaan valkoinen. Muita ihmisiä ei näy, eikä kuulu, mutta hajun tuntee.









      juoppas kaffit maistuuko joku outo ,kåyppås suihkussa et ainakaa tuoksu hyvåltå vaan siltå.

    • Anonyymi

      DDD

    • Anonyymi

      Ym­pä­ris­tö­jär­jes­töt ja ka­la­ta­lous­alue va­lit­ti­vat Kit­ti­län kai­vok­sen laa­jen­nuk­ses­ta – kai­vos­jä­te­alue uhkaa ve­sis­tö­jä
      Purkuputki rakennettiin molempien osapuolien mukaan ilman tarvittavaa ympäristövaikutusten arviointia.
      Heta Lohela
      2
      30.07.2025 11:35
      Päivitetty: 12:27
      Ympäristö
      Pohjois-Suomen aluehallintovirasto myönsi kesäkuussa kaivosyhtiö Agnico Eagle Finland Oy:lle uuden ympäristöluvan Kittilän kultakaivoksen toiminnalle ja sen laajentamiselle. Purkuputken päästöt valuvat vesistöihin.
      Pohjois-Suomen aluehallintovirasto myönsi kesäkuussa kaivosyhtiö Agnico Eagle Finland Oy:lle uuden ympäristöluvan Kittilän kultakaivoksen toiminnalle ja sen laajentamiselle. Purkuputken päästöt valuvat vesistöihin.
      Kuva: Veli-Jukka Mustajärvi
      Ympäristöjärjestöt ja Ounasjoen kalatalousalue ovat valittaneet Agnico Eagle Finland oy:n Kittilän kaivoksen ympäristöluvasta Vaasan hallinto-oikeuteen.

      Pohjois-Suomen aluehallintovirasto myönsi kesäkuussa kaivosyhtiö Agnico Eagle Finland oy:lle uuden ympäristöluvan Kittilän kultakaivoksen toiminnalle ja sen laajentamiselle.

    • Anonyymi

      Koittakaa nyt jumprahuitti saada se oma pesä puhtaaksi. Eikö se riittänyt että Palosaari poltti jätteitä takapihallaan, nyt koko Ounasjoki tuhotaan samojen tahojen toimesta. Muutaman hissiyhtiökuninkaan takia kokonainen joki kuolee,

      • Anonyymi

        Köyhät kyykkyyn....


    • Anonyymi

      Kyllä ne on jo kyykyssä ja niin sieki....pökelö!

      • Anonyymi

        Paskaako yrität saaha tulemhan, ko olet rietas ollu jo tovin perse pitkällä närhen takana. Hajua sinusta kuiten lähtee niin, ettet edes itte pysy kunnolla tajuissas ko jouvut onneton sitä nuuskimhan.. Mene sinne mistä olet tullukki, kurja..


    • Anonyymi

      Kittilässä on ehkä Suomen surkeimmat kommentaattorit. Koulutuksen ja ajatusten puute näkyy selvästi.

      • Anonyymi

        Kittiläläiset kun kommentoi juttuja, niin se herättää laajasti tunteita ja mielellään niitä lueskelette ja hyvä niin. Sitähän vartenhan nämä keskustelukentät ovat avoimena. Jatka vaan lukemista ja ota osaa keskusteluihin....


    • Anonyymi

      Kittilässä asuu outo kansa.Kadehtivat matkailusta hyötyviä yrittäjiä jotka menestyvät esim.Levillä. Et kauaa keskustele heidän kanssaan niin kyllä Levi mainitaan ja varsinki Palosaaret. Kysynki näiltä aina,mitä Kittilä olisi ilman Leviä ? Varuskunnanki pöljyyksissään työnsivät naapuriin,Sodankylään !Kittiläänhän sitä ensin suunniteltiin sijoitettavaksi. Mutta sitten ,jos joku muualta tullut arvostelee Kittilän kunnan toimia esim.Levin jätevesi ongelman kanssa,niin voi kauhia sitä elämää mikä siitä nousee. Tänne ei tarvitse tulla neuvomaan ja mitä sitte jos Levin paskat ryöppyää Ounasjokeen ! Turha mainita,että ei Ounasjoki likaviemäri.

      • Anonyymi

        Aivan totta. Koko Lapin voisi myydä ihan hyvin Venäjälle. Eihän siellä ole mitään sellaista tuottavaa, jota ei saisi muualta maailmasta halvemmalla.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Aivan totta. Koko Lapin voisi myydä ihan hyvin Venäjälle. Eihän siellä ole mitään sellaista tuottavaa, jota ei saisi muualta maailmasta halvemmalla.

        No miksi sie kurja sitte väen vängällä väännyt tänne Laphin. Pijä mölyt mahassas ja mene sinne 'muualle maailmalle'?
        Ei sinua kukhan kaipaa täällä Lapissa...


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        No miksi sie kurja sitte väen vängällä väännyt tänne Laphin. Pijä mölyt mahassas ja mene sinne 'muualle maailmalle'?
        Ei sinua kukhan kaipaa täällä Lapissa...

        Kuka sinne nyt väen vängällä vääntäytyy. Ne jotka tulee on sen muutaman päivän juomassa ja skimbaamassa. Sitten pääsee jo pois. On paikallista propagandaa että ’kaikki haluavat tulla Lappiin’. Etelässä, siis Suomessa, on turisteja satakertainen määrä Lappiin verrattuna, eikä niitä edes huomaa katukuvassa.


    • Anonyymi

      Kittiläläisillä asenne vamma,töitä ei haluta tai osata tehdä,kielitaidottomia niin senkään vuoksi heitä ei voi palkata työskentelemään matkailijoiden kanssa, Kaivoksella pitää tehdä töitä ja olla selvinpäin,sekään ei sitten käy. Ei muuta kuin luukuttamaan ,sen ne osaa ja tietenki jos jonku eläkkeen varassa sitte yhteiskuntaa rikastuttavat. No,Kittilä on varakas kunta,kiitos edellä mainitut työpaikat,on vara elättää onnettomat lorvivat.

      • Anonyymi

        Älä 'velikulta' höpise p...kaa!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Älä 'velikulta' höpise p...kaa!

        Joo anteeksi. Korjaus Kittilä ei ole varakas kunta.


    • Anonyymi00019

      gffg

    • Anonyymi00020

      hghg

    • Anonyymi00021

      bnb

    • Anonyymi00022

      hgg

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.

      Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.
      Sinkut
      145
      883
    2. Muistelen lämmöllä

      Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti
      Ikävä
      48
      652
    3. Ajattelitko ikinä pyytää anteeksi?

      Tiedät kyllä mistä.
      Ikävä
      70
      629
    4. Tunnistan mun rakkaan

      Kirjoituksen heti kun se on täällä. Mä vaan tiedän sen ja tunnen 🤗
      Ikävä
      81
      571
    5. Miten oletkin noin

      osaamaton kaikin tavoin :)
      Ikävä
      39
      529
    6. Tyrkytät ittees liian

      tasokkaille :)
      Ikävä
      46
      520
    7. Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä

      Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä
      Ikävä
      37
      493
    8. Pakko myöntää mies

      En mä aina ihan rehellinen sulle ollut
      Ikävä
      106
      490
    9. Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi

      Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks
      Ikävä
      64
      489
    10. Odotan tosi paljon et nähdään uudelleen

      Sinussa on piirteitä, jotka sai kiinnostumaan.
      Ikävä
      21
      478
    11. Teinipersu Bergbom lupasi ensimmäisenä euron bensaa

      Teinipersu julkaisi Tiktok-videonsa marraskuussa 2021. Videolla Bergbom viittaa bensan hintoja esittelevään kylttiin ja
      Maailman menoa
      268
      471
    12. Onko se loukkaavaa jos pelkkä seksi kiinnostaa?

      En tiedä olisiko meillä muuta yhteistä edes. En kyllä oikein osaa nähdä meitä menemässä naimisiin, paitsi ehkä jossain U
      Ikävä
      35
      423
    13. Vaihdevuodet ja psykoottinen käytös

      Estrogeenilla on suora yhteys aivojen välittäjäaineisiin, erityisesti serotoniiniin, joka säätelee mielialaa, impulssiko
      Suomussalmi
      37
      421
    14. 21
      412
    15. Luottamus

      Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.
      Ikävä
      89
      409
    16. Timo Vornanen.

      On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.
      Maailman menoa
      25
      407
    17. Sofia ja Jeffrey yhdessä

      Sofia julkaisi instassa kuvan hänestä ja Jeffreystä kuvan, taustalla soi Happy birthday biisi ja Jeffrey kasvot peitetty
      Kotimaiset julkkisjuorut
      80
      405
    18. Joka ilta mietin

      sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka
      Ikävä
      24
      396
    19. Sysmän "ilon päivä"

      Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan
      Sysmä
      30
      388
    20. Mikä on ollut ihanin

      Kohtaaminen kaivattusi kanssa? Mistä haaveilet hänen kanssaan?
      Ikävä
      13
      385
    Aihe