Ei pakkaset ruuhkauta sairaaloita, mutta helle ruuhkauttaa

Anonyymi-ap

https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011395428.html
"Tänä kesänä jo viikkoja jatkunut helteinen säätila on näkynyt sairaaloissa selkeästi.
päivystykseen saapuu helteen vuoksi runsaasti potilaita, joilla on kuivumista, yleisvoinnin heikkenemistä ja perussairauksien pahenemista.
– Yleensä oireina ovat hengenahdistus, uupuminen, väsymys, rintakipu ja muut sellaiset. Ne ovat aika tavallisia, mutta niitä ei pidä ohittaa, vaan ne kannattaa ottaa vakavasti.
Helle on riski sydänpotilaille.
– Sellaistakin oireilua näkyy lisääntyneessä kävijämäärässä, sillä sairas sydän ei kestä kuormitusta niin hyvin kuin terve, Niskanen sanoo.
Niskasen mukaan helteen aiheuttama rasitus kohdistuu erityisesti vanhuksiin tai pikkulapsiin. Pienet lapset toipuvat suhteellisen nopeasti, mutta ikäihmisillä oireista toipuminen kestää. Tämä voi johtaa useiden päivien sairaalahoitoon."

Ei pakkasten takia ole sairaalat ruuhkautuneet, kuten helteiden takia.
Toissa talvena oli -20....-30 asteen pakkasia muutaman viikon, ei silloin sairaalat ruuhkautuneet kylmästä kärsivistä ihmisistä.
Työn teko helteessä on uuvuttavaa, mutta pakkasessa työnteko ei samalla tavalla uuvuta.
Pakkanen ei ole ongelma, sitä pääsee pakoon lisäämällä vaatetusta, mutta hellettäpä ei pakoon pääse, ei auta vaikka kaikki vaatteet riisuu, niin ei helpota tukalaa oloa.
Vaikka oli lähes -30 pakkasta, niin oli paljon miellyttävämpi ilma liikkua ulkona, kuin nyt, kun on saman verran kuumuutta.
Ei ollut yhtään kylmä, se on pukeutumis kysymys kylmän kanssa, mutta kuuman kanssa ei ole pukeutumiskysymys, koska kuumuutta vatsaan ei pukeutuminen auta!!!

1

329

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      73
      873
    2. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      728
    3. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      36
      613
    4. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      47
      603
    5. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      30
      591
    6. 35
      587
    7. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      40
      585
    8. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      34
      557
    9. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      50
      550
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      36
      483
    Aihe