Hesari tyrkyttää puolivillaisia vinkkejään-Lapin Kansa?

Media pyrkii rajaamaan keskustelua islamin ongelmista

Helsingin Sanomat reagoi Purran kirjoitukseen, ja julkaisi erikoisen kolumnin, jonka otsikkokikkailu ja asian varsinaisen pihvin ohittaminen on herättänyt huomiota.

HS-kolumni otsikoitiin ensin: “Purra on oikeassa — Helsingin kouluissa näkee lapsilla niqabeja ja vaatetus voi olla ongelma”. Otsikko vaihdettiin myöhemmin muotoon: “Purran väite muslimityttöjen vaatteista ei ole täysin perätön, paljastaa HS:n soittokierros opettajille”.

HS:n kolumniin otti kantaa myös kansanedustaja Jenna Simula Facebookissa. Simulan mukaan otsikon muutos kertoo siitä, että keskustelua maahanmuuton ja maassamme kasvavan poliittisen islamin haasteista halutaan edelleen rajata – ja se näyttää, miten vaikeaa avoin kriittinen keskustelu on, etenkin kun tekijänä on perussuomalainen poliitikko. Tämä puolestaan ylläpitää sitä tilannetta, jossa todelliset ongelmat jäävät osittain huomioimatta ja keskustelu heikkenee.
Hesari tyrkyttää puolivillaisia vinkkejään
27379
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 27

Vanhimmat

lisää pöhinää

vaalit edessä

Timo Soinikin kehuu jo Juha Sipilän puoluetta....maahanmuutto 2015-sitäkö Soini ihannoi ja seurauksia?

Äänestä

Timo Soini pitää haastaa keskusteluun-suosii keskustan ja Juha Sipilän politiikkaa


Rakas Sipilä, miksi teit tämän meille suomalaisille?
entinenfanisi
2019-01-13 14:58:18

Sinä Juha, Suomen tosiasiallinen johtaja, annoit lausunnon, jossa totesit, että Oulun raiskaukset eivät ole tilastojen valossa poikkeuksellisia. Tuo kuulostaa oikeasti sille, että Sinä puolustelet noita raiskauksia ja hyväksyt ne. Sekö oli Sinun tarkoituksesi? Vai oliko lausunto lipsahdus? Ei varmaankaan ollut, olisit jo ennättänyt sitä korjailla, mutta et ole tehnyt sitä. Tilastojen valossa nuo Oulun hirveät teot ovat ehkä normaaleja - sopivat tilastolliseen vaihteluväliin. Mutta seksuaalirikoksia on monenlaisia ja tilasto ei niitä erittele - asiatonta ehdottelua, koskettelua ja näitä lasten raiskauksia. Maahanmuuttajien teot kohdistuivat alaikäisiin tyttölapsiin ja ovat poikkeuksellisen törkeitä - ei niitä voi puolustella tilastoilla. Toki vielä pahempia ovat lestadiolaisissa piireissä perheen sisällä tapahtuneet raiskaukset. Siksikö Sinä vähättelet Oulun raiskauksia? Mutta Sinulla on valta. Sinä voit halutessasi vähentää uusien raiskausten mahdollisuutta. Ilman todellista hätää olevat maahanmuuttajat pitää poistaa maasta heti. Välittämättä mistään sopimuksista tai lakipykälistä. Niitä voidaan tulkita myös siten, että maasta poistaminen on täysin laillista. Aivan samoin kuin Suomessa tulkitaan lakipykäliä missä asiassa tahansa. Sehän on jokapäiväistä, että samassa asiassa Käräjäoikeus, Hovioikeus ja Korkein Oikeus ovat täsmälleen eri mieltä - ja kaikki varmaan ovat sitä mieltä, että ovat oikeassa. Siis taipaleelle nämä maahamme tulleet nuoret miehet, jotka ovat erittäin suurella todennäköisyydellä hieman vääristelleet kertomuksiaan. Sellainen epäily riittäköön perusteeksi poistaa maasta. Ja lopuksi rakas Juha. Jos Sinä olet vielä MIES, niin pyydä edes anteeksi Suomen kansalta.

Äänestä

SDP JA KESKYSTA LAPPI LAPSET SEXI TÖIHIN K.KAAUPAM MAINO EKALUOKKALAINEN REPPU SELÄSS PERSETTÄ PYÖRTITÄ SILLÄ OON MAMU NAITAVA LAPSI SDP VASEMMISTO LIITTO VIHREET..

Äänestä
  • oletko moktar gubta? liikaa peukkua?

    Äänestä

yhdessä sanoo moktar gubta

Äänestä

llkl

Äänestä

Paikkakunnat
Uusimaa
Helsinki

Helsingin Sanomien tilaus; nyt se on loppu!
Anonyymi-ap
2025-08-04 18:25:11

Sain tarpeekseni Hesarin ideologisesta tyrkytyksestä, nurinkurisesta rasismin toitotuksesta, poikien ja miesten mustamaalaamisesta, luonnonsuojelun äärivihreistä tulkinnoista ja ekologisen/ laillisen metsästysharrastuksen mustamaalaamisesta, sekä epäjournalistimaisesta toimittamistyylistä.

Olen pidemmän aikaa seurannut lehden linjan vajoamista syvään kuiluun. HS. on erkaantunut kaikesta siitä mitä hyvä journalismi pitää sisällään. Hetken elättelin toivoa lehden linjan muuttumisesta, kun se sai parkkihallissa törttöilleen päätoimittajan seurauksella uuden päätoimittajan. Valitettavasti linja ei korjaantunut. Ikävä on Aatos Erkon aikoja!

Viimeinen pisara oli tuo kulttuuritoimittajan täysin rasistinen, ja suorastaan heterot ja valkoiset miehet rutilyttyyn syrjivä kirjoitus. Ihmettelen mitä moinen kirjoitus tuo rakentavassa ja suvaitsevassa tunnehengessä esille. Toimittajalta pitää kysyä: - Miten niin kuin omasta mielestä tuo meni?? Täydellinen munaus. Kardinaalimunaus!

Suosittelen järki-ihmisille, etteivät tue tuollaista ala-arvoiseksi vajonnutta lehteä.

Lopuksi; lehden linja pähkinänkuoressa on kuukausiliitteessä julkaistu artikkeli, jossa lehden ihannoima ja paljon palstatilaa saava eläinfilosofi riisuuntuu alastonkuvaan ja kertoo olevansa ikääntyvä kädellisnaaras.

Äänestä

puhukaa ihmiset

kohta on suomen naisilla säkki päässä kesät talvet

Äänestä

Moni moni muslimi haluaa käännyttää vääräuskoiset,tunnen maltillisia,yhtälailla myös fanaatikkoja.He (fanaatikot)eivät kuulu tänne,ja olen tehnyt sen heille selväksi.Painukoon kotimaahansa.Sinne he kuuluvat,eivät tänne PISTE.

Äänestä

He ovat täällä heidän mielestä vääräuskoisten parissa käännyttämässä meitä...Hyvä tekosyy elää parempaa elämää...Fanaattiset muslimit ovat täysiä valehtelijoita,teennäisiä kusettajia.Tämä on totuus.

Äänestä

Kaiken tuon lisäksi jotkut uskovat heidän uskomuksiaan...

Äänestä

Ååmi

Äänestä

Trump toimii....

ammutaan yhdessä

Äänestä

Usa lopettaa muuton

Äänestä

Valtava työvoimapula, rajat auki kaikille.
SDP

Äänestä

Joko kirkon voisi lahjoittaa islamille? Olisi enemmän käytössä.

Äänestä
  • Jokainen kristinuskon tai kristillisen perinteemme alasajoyritys on aina askel kohti islamilaista Suomea.

    Äänestä

Tumppetti soikoon

Äänestä

Sehän on hyvä, että media suitsii rasistisia mielipiteitä. Viides valtiomahti. Islam kuuluu Lappiin. Joko islamin uskovia on enemmän kuin lest.?

Äänestä

Lll

Äänestä

Jotain yhteistä on lestadiolaisilla ja islamilla. Aika paljonkin. Eikä kestä päivänvaloa. Islam on tullut jäädäkseen. Opetelkaa elämään sen kanssa.

Äänestä

miksi taksikukseilla ei ole säkki päässä? inhoavat omaa uskontoa?

Äänestä

nimpparit Riikka

Äänestä

Sipilän syy

Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Media pyrkii rajaamaan keskustelua islamin ongelmista

Helsingin Sanomat reagoi Purran kirjoitukseen, ja julkaisi erikoisen kolumnin, jonka otsikkokikkailu ja asian varsinaisen pihvin ohittaminen on herättänyt huomiota.

HS-kolumni otsikoitiin ensin: “Purra on oikeassa — Helsingin kouluissa näkee lapsilla niqabeja ja vaatetus voi olla ongelma”. Otsikko vaihdettiin myöhemmin muotoon: “Purran väite muslimityttöjen vaatteista ei ole täysin perätön, paljastaa HS:n soittokierros opettajille”.

HS:n kolumniin otti kantaa myös kansanedustaja Jenna Simula Facebookissa. Simulan mukaan otsikon muutos kertoo siitä, että keskustelua maahanmuuton ja maassamme kasvavan poliittisen islamin haasteista halutaan edelleen rajata – ja se näyttää, miten vaikeaa avoin kriittinen keskustelu on, etenkin kun tekijänä on perussuomalainen poliitikko. Tämä puolestaan ylläpitää sitä tilannetta, jossa todelliset ongelmat jäävät osittain huomioimatta ja keskustelu heikkenee.
Hesari tyrkyttää puolivillaisia vinkkejään

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu