Mitä syömällä vegetaristi voisi lihota? Olen alipainoinen (mies) ja normaalin ruokavalion lisäksi syön suhteellisen paljonkin suklaata, jäätelöa yms. "lihottavaa". Mikään himokuntoilijakaan en ole mutta paino ei vain ota noustakseen. Mikä neuvoksi?
painon lisäys
laiheliini
4380
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
sipsejä, paistamista yms. ja vehnäjauhoja, paljon vaaleaa leipää ja mahd.herkkuja. epäterveellistä kylläkin.
ei ne nuokaan aina lihota.Kyllä sillä ihmisen omalla aineenvaihdunnalla on aika iso merkitys.
Ja jos noilla saakin painoa,niin mikäli tota ruokalinjaa ei jatketa,tasaa aineenvaihdunta painon nopeasti "oikeaan" kohtaan.
Oletko muuten ihan varma, että sinun on todella tarpeen lihoa? Ylipainoisuudessa on alipainoisuuden tapaan terveysriskejä. Miksi sinun yleensä pitäisi lihoa, jos et kärsi nälästä?
Jos haluat lihoa, niin näytät jo olevan ihan mukavasti matkalla tavoitteeseen jäätelöllä ja suklaalla. Mitään terveysnaposteltavia ne eivät ole -kiitos paljon rasvan ja sokerin sekä maidon muiden ainesosien.
....mitäpä jos alat urheilemaan säännöllisesti, saat sitten tervettä massaa eli lihaksia :)
Eikä sitä tarvitse ihan älytöntä rääkkiä harrastaa jos ei tuo urheilu enempi nappaa mutta kuitenkin sellaista peruskuntoharjoittelua, lihasvoimaa ja aerobista..