Maksaitko älypuhelimesta 2300 euroa

https://www.gigantti.fi/product/puhelimet-tabletit-ja-alykellot/puhelimet/samsung-galaxy-z-fold-7-5g-alypuhelin-12512-gb-jetblack/943114

https://www.astroart-store.fi/product/2615/ed-102-mm-f7-linssikaukoputki

Kun tuolaisen 2300€ älypuhelimen hinnalla saa 759€ linssikaukoputken, joka on paljon kiinnostavampi harrastus, eikä älypuhelimen tarvi olla noin kallis.
Ennemmin minä säästöni laittaisin linssikaukoputkeen.
17254
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

ehkä ei ehkä noin 24 euroa.

Äänestä

Ehkä jos olisin pankkiiri niin sitten voisin maksaa. Pankkiireilta ja päättäjiltä utelisin: Mites ne teidän sotasijoitukset? Vieläkö niissä on huippukorkeat tuotot? Ilmeisesti, sillä sotamyönteisyys on tämän päivän trendi.

Äänestä

Siittä lämpökameralla varustetusta puhelimesta oon kiinnostunut. Sillä näkis heti, kuinka kuumina naiset ovat!

Äänestä

Mutta jos tuon puhelimen päivittää Gigantissa vuoden kuluttua uusimpaan malliin, saa siitä hyvitystä ainakin 100 €.

Satanen ei ole enää mikään pikkuraha.

Äänestä

ymmmärrän jotenkin itselläni on konus giant- tätikiikasit millä tuojoteklla

Äänestä

No en ihan sitä summaa maksas. Mutta katos kattokaas, on tää mun nykyinenkin sam sung. Niin yli tonnin uutena. Ihan siitä syystä kun tässä on niin hyvä kamera. Ja mä tarvin hyvää kameraa, kun kuvaan niitä videoita, 4k tällä. Tekin ootte niitä nähny. Pistin sillon linkkiä kun Disse kerran vaati.

Ensteks mä kuvasin näillä vaan videoita. Mutta nyttemmin myös valokuvia. Kun en mä jaksa raahata mitään jär-jes-telmä kameraa mukana. Ja se kuvaaminenkin sillä kestää. Kun asetat jalustan ja sateenvarjon. Ja sitten säädät valotuksen tarkennuksen aukot. Että kuvaile siinä sitten jotain lintua, niin on kilometrin päässä, ennen kun saat laukastua.

Mutta ei se kuvaaminenkaan saa olla itse tarkoitus. Mullakin on paljon turhaa kuvaa, ei löydä sieltä enää mitään. Siks hyvä kyllä linssikaukoputki, että osta se vaan. Mä taas en tiedä miten tollasella ees kattelisin. Kun oon jo vanha ja silmälasien käyttäjä. Niin mihin väliin mä sen kaukoputken laitan.

Äänestä

Hittolainen.. mihin noin kallista puhelinta tarvii, paitsi lesoamiseen..?

Äänestä
  • Joku voisi todeta, ett pelaamiseen.
    No ei todellakaan sovellu nautinnollisen pelaamiseen ölypuhelimen näyttö, eihän tuo ole edes läppärin näytön kokoinen ja sekin on aivan liian pieni pelaamiseen.
    Kyllä kunnon näyttö pitää olla, kun pelataan, selainen 40" vähintään.

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Joku voisi todeta, ett pelaamiseen.
    No ei todellakaan sovellu nautinnollisen pelaamiseen ölypuhelimen näyttö, eihän tuo ole edes läppärin näytön kokoinen ja sekin on aivan liian pieni pelaamiseen.
    Kyllä kunnon näyttö pitää olla, kun pelataan, selainen 40" vähintään.

    No on pelaajia ja on "pelaajia". Toiset haluaa vaan lesota vehkeillään...

    Äänestä

En todellakaan maksaisi.

Olen ostanut itselleni puhelimen viimeksi opiskeluaikoima joskus vuonna 2000. Sen jälkeen puhelimet ovat tulleet työnantajalta.

Jos ostaisin omalla rahalla, en maksaisi 200€ enempää. Minua ei kiinnosta mitä joku ajattelee puhelimestani eikä puhelin ole minulle mikään muu kuin käyttöesine.

Aletheias

Äänestä

Kahdeksankymmentäluvulla mobira talkman maksoi työmiehen puolen vuoden palkan verran. Ja puhelin sai aina kunniapaikan kahvilan/baarin pöydän keskellä.
Kehuivat möhkälettä näppärän kevyeksi (olikohan viisi kiloa) ja autokäytössä vaivattomaksi!

Olihan se vaivatonta arp -puhelimen keskusvälitykseen verrattuna.

Mies 65

Äänestä
  • Faijalla oli tuommoinen "kenkäpuhelin" aikanaan ja siihen oli pakko soitella koska se oli "kannettava". Aika turhaa lesoamista se oli.

    Äänestä

  • Juu kahdeksankymmentä luvulla maksoi PC tietokone parisataa tuhatta markkaa.
    Jos silloin olisi ollut myytävänä nykyaikainen 500€ läppäri, niin sen hinta olisi ollut varmasti muutama kymmenen miljoonaa markkaa, kun se on satoja tuhanisa kertoja tehokkaampi, kuin senajan pc tietokone.

    Äänestä

Eipä tulisi mieleenkään. Ja mitäköhän sillä tekisin,vaikka ilmaiseksi saisin. Tällä kun pärjään ihan hyvin.🤷‍♀️

Äänestä

minulla on 50 euron uutena ostettu älypuhelin toiii se lasi hajosi ruudusta kosketusnäyttö toii jotenkin siltikin

hullua maksaa puhelimesta yli 100 eur.

Äänestä

Muuten eri asiakin noista Antero-puhelimista: Cool Android Backup and copy ohjelma on hyvä kaikki tiedot puhelimesta tietokoneelle, helpompi tarkastella

Äänestä

No en maksaisi, vaikka olisin miljonääri. Ostin juuri uuden puhelimen android 79€.😅

Viisas joka osaa pyytää, tyhmä joka ajattelematta sen maksaa.


Jasu

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

https://www.gigantti.fi/product/puhelimet-tabletit-ja-alykellot/puhelimet/samsung-galaxy-z-fold-7-5g-alypuhelin-12512-gb-jetblack/943114

https://www.astroart-store.fi/product/2615/ed-102-mm-f7-linssikaukoputki

Kun tuolaisen 2300€ älypuhelimen hinnalla saa 759€ linssikaukoputken, joka on paljon kiinnostavampi harrastus, eikä älypuhelimen tarvi olla noin kallis.
Ennemmin minä säästöni laittaisin linssikaukoputkeen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu