Olennaisempaa on tietää, kuinka kovalla vauhdilla pystyt juoksemaan tietyn ajan. Tämän saa selville juoksemalla kisoja tai testijuoksuja.
Laktaattitestit turhia
4
129
Vastaukset
- Anonyymi
Teivo cup on poikaa
- Anonyymi
Juu. Minä en ainakaan tehnyt laktaattitestistä saamillani vauhdeilla ja sykkeillä mitään. Sykkeet ja vauhdit kun liikkuvat juoksun odetessä. Olennaisempaa on tietää, miten pitkälle pystyy milläkin tasanopeudella juoksemaan.
- Anonyymi
On se laktaatti testaus siinä mielessä hyvä ainakin aloittelijalla että harjoittelee oikealla sykealueella kevyissä kun treenataan esim maratonille, ei synny kuormitusta liian nopeasti treeniviikoissa. Aloittelija ei välttämättä osaa erottaa tuntemuksen mukaan vielä mikä on kevyttä. Kymmenen vuotta treenannut taas osaa juosta tietyt vauhdit vaikka ilman sykemittaria ja säätää päivän vauhdit sopivaksi tuntemuksen mukaan. Kun harjoituskilometrit +5000 km vuodessa tietää omat kehon tuntemukse vähän erillä tavalla. Toki vauhtitreeneissä sen näkee miten vauhdit, kestävyys kehittyy ja miten pystyy ylläpitäämään vauhtia treeninen edetessä, paras mittari kunnon arviointiin.
- Anonyymi
Zone2 on sellainen vauhti jolla jaksaa juosta 9 tuntia. Vauhti sen mukaan.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1413888Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3523015Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt131927Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa91645Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja41109- 71964
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar38874Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat23801- 44784
- 67779