Vieläkö työpaikkojen pakkohaku on voimassa?

Anonyymi-ap

Vaikka työpaikkoja ei olekaan avoimena?

18

466

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mihinkäs tämä katoaisi kun vallassa on sadistinen oikeistolainen hallitus

      • Anonyymi

        Pakkohaut ovat Marinin hallituksen työministeri Tuula Haataisen käsialaa. Tämänkin tietäisit jos josjotain tietäisit pälli.


    • Anonyymi

      Ei kukaan pakota hakemaan eikä pakota TE-toimiston asiakkuuteen

      • Anonyymi

        Ei niin mutta se on viranomaisten mielestä ensisijainen paikka mistä työtön saa rahallista tukea, se on sitten päättäjien hölmöyttä jos vaativat hakemaan olemattomia paikkoja..tai lähinnä sellaisia mihin voi päästä realisesti.


      • Anonyymi

        Kukaan ei pakota hakemaan yhteiskunnan maksamia yritystukia jos oikeistolaisen yritys ei muuten selviä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei niin mutta se on viranomaisten mielestä ensisijainen paikka mistä työtön saa rahallista tukea, se on sitten päättäjien hölmöyttä jos vaativat hakemaan olemattomia paikkoja..tai lähinnä sellaisia mihin voi päästä realisesti.

        TE- toimistosta ei jaeta mitään avustuksia, ne on ihan toiset instanssit mitkä näin tekee


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        TE- toimistosta ei jaeta mitään avustuksia, ne on ihan toiset instanssit mitkä näin tekee

        TE- toimistosta

        Eikä sieltä jaeta mitään työpaikkoja.

        Voi ne antaa jotain paikkoja jota pitää hakea, mutta se ei tarkoita sitä, että sinne vielä pääsee töihin. Firman johtaja tekee sen päätkösen ottaako se töihin vai ei.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei niin mutta se on viranomaisten mielestä ensisijainen paikka mistä työtön saa rahallista tukea, se on sitten päättäjien hölmöyttä jos vaativat hakemaan olemattomia paikkoja..tai lähinnä sellaisia mihin voi päästä realisesti.

        Työttömät eivät pääse edes ilmaiseksi harjoittelijaksi kun itse hakevat. Työtön kun erehtyy ottamaan työttömän palvelijan tahallisesti antamista vittuiluneuvoista vaarin ja menee oma- aloitteisesti yrityksen ovelle töitä hakemaan tai tarjoutuu ilmaiseksi harjoittelijaksi saa työtön naamalleen remakan pilkkanaurun: kuule meillä ei täällä superkiireisessä työelämässä ole aikaa eikä resursseja alkaa perehdyttämään jotain pitkäaikaistyötöntä perässä vedettävää looseria palkattomiin töihin! Ei palkattomasta orjasta ole suomalaiselle työyhteisölle kuin haittaa!

        Koska juuri näillä tällaisilla neuvoilla työttömän palvelijat vilpittömän aidosti ja tosissaan pyrkivät työttömien oikeaan työllistymiseen. Tällaisia nämä työttömän palvelijat ovat asenteiltaan.

        "Aina kannattaa kuulostella, kun liikkuu milloin missäkin. Perhevapaalla oleva vanhempi voi vaikka puistossa kuulla jonkun hyvän vinkin mahdollisesta tulevasta työstä. Tuntosarvet on hyvä pitää auki."

        https://shl.fi/2022/12/14/kimmo-kivinen-jalkautuu-yrityksiin-aktiivisuus-valttia-tyonhaussa/

        Jalkautukaa työttömät oma- aloitteisesti virmoihin töitä kerjäämään koska sillä lailla ihan oikeesti työllistyy.

        Ja verorahat ropisee suoriutumislisineen työttömän palvelijaköörin OMALLETTTTTILILLE wttä se oma elintaso säilyy.

        Veronmaksajien rahoilla.

        Työttömälle aiheutetaan tahallaan asunnottomuuden uhkaa, tukien leikkauksia, viiden vuoden karensseja, ja vittuillaan päälle.

        Kun työkkärin työttömän kiusaaja päättää laittaa työttömän palkattomaan työhön ja saa siitä hyvästä itselleen suoriutumislisät omallettttililleen, silloin yleensä polku aikee. Nimittäin sille työttömän palvelijalle itselleen taas johonkin vähän parempaan lomapaikkaan lekottelemaan veronmaksajien rahoilla kun heitä on jälleen palkittu sinun kustannuksellasi ja sinun koko elämälläsi perseilystä, ja koko saatanan elämäsi pilaamisesta, työtön.

        Ja eioonnyttarvettatyövoimallenäinhuutavantyövoimapulanaikana sanoo suomalainen mulkku työnantaja joka ei muuta osaa kuin uhriutua ja valehdella.

        Kaikki on työttömän syytä. Työttömän omaa epäonnistumista. Sosiaaliturva orjan köyhyydestä kärsivät kaikki muut paitsi se köyhä sosiaaliturvakerjäläinen itse joka oman köyhyyteen sä tuntee joka sekunti omissa nahoissaan.

        Työttömän palvelija on se joka kärsii hankalista asiakkaistaan.

        Ja työnantajat ikuisesta työvoimapulastaan.😭


    • Anonyymi

      Montako ketjua tästä samasta aiheesta vielä on tarkoituksesi avata, eikö tämä asia ole jo tullut selväksi? Jos ei niin suosittelen kysymään sitä tahoilta jotka tietää.

    • Anonyymi

      Hyvä että tämä on välillä otettu esille kun taisi yrityksilläkin tökätä tämä homma. Tuli niin helv. paljon hakemuksia paikoihin.

      Ehkä tultu järkiin ja nyt TE-tstot ottavat vähän rauhallisemmin. Toivottavasti!

      • Anonyymi

        Jaa välillä? Tämä sama hyypiö availee samasta aiheesta ketjuja vähän väliä, eiköhän ne oman kunnan te-virkailijat tiedä omien asiakkaidensa asiat paremmin kuin kukaan muu.


    • Anonyymi

      Työnantajien sähköpostit on hyvä spämmätä täyteen työhakemuksia.

      • Anonyymi

        Helpottaa varmaan sinunkin raasun elämää jotenkin?


    • Anonyymi

      Olin tuossa pari viikkoa työttömänä pitkästä aikaa, ja kyllä, heti soitettiin ja ystävällinen virkailija kertoi, että kuukauden aikana on haettavana neljää paikkaa, mutta ettei hän todellakaan soittele näihin firmoihin ja tarkista onko näin todella tehty. Mutta velvollisuus hakea neljää paikkaa kuussa on kyllä edelleen, ellei ole joitakin erityissyitä.

      • Anonyymi

        Tällä virkailijalla ei ole ole mitään oikeutta edes kysellä yrityksiltä onko henkilö hakenut työpaikkoja yrityksistä. Tämä on kirjesalaisuus ja pätee myös sähköisessä muodossa.


    • Anonyymi

      Mikseivät kokkarit ole poistaneet tätä hakuvelvollisuutta, jos se on heidän mielestä niin huono? Onko heidän koko ajan kyykytettävä köyhiä ja työttömiä?

      Kaikkialla vaan irtisanotaan työntekijöitä. Moni firma lopettaa ja taas tulee lisää työttömiä. Työpaikat eivät ole lisääntyneet. Monella alalla ei ole yhtään vapaata koulutukseen tai työpaikkaan sopivaa työpaikkaa. Eikä ainakaan yli 60-vuotiaille, jotka voisi päästää eläkkeelle nöyryyttämisen sijaan.

      • Anonyymi

        Tuo työpaikan hakuvelvoite on se pieni aktivointiyritys, ilman tuota ei olisi mitään aktivointitoempidettä.
        Mielestäni tuo työpaikkahaku pitäisi poistaa ja jokainen pitäisi edellyttää käyntiä jossakin aktivointikeskuksessa pari tuntia päivässä ennalta määrättyinä kellonaikoina.
        Tiedän että tuostakin tulisi jumalaton itku kun viedään työttömän aikaa jopa 10 tuntia viikossa mutta tilanteen voi muuttaa löytämällä sen työpaikan.
        Ja tiedoksi, ruotsissa otettiin käyttöön vastaava jo -86, itse lähdin mieluummin töihin norjaan kun en alkanut pelleilemään.


    • Anonyymi

      Tässä olisi mukava etätyömahdollisuus, tätä voi tehdä missä vain ja milloin vain kun itselle sopii

      Tehtävänä olisi vastailla asiakkaiden viesteihin, mahdollista tienata satoja euroja viikossa

      Itse olen työttömänä tienannut tämän avulla tosi mukavasti satasia ja tuhansia, palkkiot maksetaan viikoittain, ja juuri nyt olisi paljon bonuksiakin tarjolla joihin osallistumalla voi korottaa palkkiota huimasti

      Täältä lisätietoa, jos on rahan tarvetta tai muuten vain haluat kukkarolle lihotusta niin todellakin suosittelen, hae nyt https://asiakas-palvelut.com/ref/FI2566659

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      22
      2038
    2. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      85
      1880
    3. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      71
      1815
    4. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      13
      1573
    5. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      485
      1429
    6. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      1
      1424
    7. Mikä ihme teitä lieksalaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa?
      Lieksa
      48
      1217
    8. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      22
      1099
    9. Kemet lomautukset

      Onkohan tuo oikein lain mukaista toimintaa jatkaa jo lomautettuina olevien uudelleen lomautusta yhdenvertaisuuden ja tas
      Suomussalmi
      35
      1089
    10. Mistä juttelit viimeisen kerran

      Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.
      Ikävä
      72
      1068
    Aihe