Erittäin runsaasti käytettynä se laskee hieman haitallista LDL-kolesterolia, ja näyttää pienentävän riskiä sairastua eturauhassyöpään ja tyypin 2 diabetekseen.
Terveysvaikutus perustuu erityisesti sen kirkkaanpunaisen värin antavaan antioksidanttiin, lykopeeniin.
https://www.is.fi/ruokala/ajankohtaista/art-2000011441982.html
Ketsuppia pitäisi syödä joka päivä
13
404
Vastaukset
- Anonyymi
Entäs se ketsupin sokeri? Minä käytän sokeritonta ja suolatonta Heinz ketsuppia. En toki syö edes joka viikko.
- Anonyymi
Sokeri on hyvä energianlähde. Suolan kanssa pitää olla tarkempi. Etikka lienee suolaa turvallisempi säilöntäaine. Sokerikin toki parantaa säilyvyyttä.
Tuossa Heinzin ketsupissa on natriumkloridin korvattu kitkerämmällä kaliumkloridilla ja sokerin (sakkaroosin) tilalla käytetään keinotekoista maketusainetta, sukraloosia, joka on makeudeltaan yli 600-kertainen tavalliseen sokeriin verrattuna.
Kaliumkloridia käytetään ainesosana teloituksiin sekä raskaudenkeskeytyksiin tarkoitetuissa myrkkyruiskeissa.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Kaliumkloridi
Sukraloosin on havaittu joissakin tapauksissa aiheuttavan migreenikohtauksia. Sukraloosin on tutkittu hajottavan myös solujen DNA:ta. Sukraloosin hajotessa syntyy metaboliitti sukraloosi-6-asetaattia, joka on erittäin genotoksinen aine, eli se vaurioittaa perimää. Sukraloosin tutkittiin myös kasvattavan tulehduksen, oksidatiivisen stressin ja syövän riskiä.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Sukraloosi
- Anonyymi
Onneksi en käytä ketsuppia edes viikottain, joten tuskin suurta haittaa on. Enemmän tulee käytettyä Mutti tomaattimurskaa (maustamaton) kuin ketsuppia.
- Anonyymi
Hyvin maustettu ruoka ei tarvitse lisukkeita. Chilikastikkeita tulee joskus lisättyä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hyvin maustettu ruoka ei tarvitse lisukkeita. Chilikastikkeita tulee joskus lisättyä.
Hyvät raaka-aineet eivät tarvitse edes mausteita, koska maistuvat hyvältä sellaisenaan.
- Anonyymi
Kannattaa välttää ultraprosessoituja ruokia.
Vaikka joku ainesosa saattaa olla ihmiselle hyödyksi niin muiden ainesten haitat kumoavat sen.
Vesikin on ihmiselle haitallista liikaa nautittuna ja nyt aloittaja tuputtaa ketsupin kulutuksen lisäämistä jonkun "terveysaineen" takia. - Anonyymi
Syön ketsuppia noin desilitran päivässä. Suosittelen kaikille!
- Anonyymi
Voi myös imeä tomaattipyrettä suoraan tuubista.Sisältää vain tiivistettyä tomaattisosetta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Voi myös imeä tomaattipyrettä suoraan tuubista.Sisältää vain tiivistettyä tomaattisosetta.
Ja suolaa. Triplakonsentroitu 185 gramman pyretuubi sisältää 1,3 kiloa tuoreita tomaatteja.
- Anonyymi
Ketsupista saa helposti paljon sokeria joka elimistössä muuttuu rasvaksi ja ns. läskiksi.
- Anonyymi
No ei sitä nyt niin helposti saa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No ei sitä nyt niin helposti saa.
Hyvin helposti saa, ostaa vain ketsuppia ja syö sitä ja saa helposti paljon lihottavaa energiaa...
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hyvin helposti saa, ostaa vain ketsuppia ja syö sitä ja saa helposti paljon lihottavaa energiaa...
Vaikeata on. Jos helposti haluaa sokeria saada, niin syö suoraan pussista, tai puristaa vaikka hunajatuubista kurkkutorveen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1446028
- 1583132
Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san4333090- 262374
Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää
Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv552247Ikuiset kaipaajat
Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo762053Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle
Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m161949- 791593
Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla
Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä141214Kun ei numeroa
niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍121168